Comments: 0 Posted by: Posted on:

 

در سالای گذشته بارها دیده ایم که کسب وکارهای سنتی جای خود رو به نمونه ای نوین با سازوکار جدید دادن. اپلیکیشنایی مثل اسنپ از جنس همین اتفاقاته که خوب تونسته جای خود رو در زندگی روزانه ی مردم باز کنه. شاید واسه شمام سؤال باشه که استفاده ی روزانه از این اپلیکیشنا واسه مراجعه به محل کار و منزل و غیره به صرفه تره یا خودروی شخصی؟

 

پرده ی اول: استفاده از خودروی شخصی

فرض رو بر این می ذاریم که شما صاحب یک خودروی ۲۰۶ تیپ ۲ هستین و در ماه در حدود ۱٫۵۰۰ کیلومتر سفر درون شهری واسه رفت وآمد به محل کار، میهمانی و غیره دارین. نگهداری و استفاده از خودرو هم، واسه شما هزینه های مختلفی داره.

بنزین

الان بنزین عادی یورو ۴ با قیمت لیتری ۱۰۰۰ تومن و بنزین سوپر با هزینه لیتری ۱۲۰۰ تومن عرضه می شه. با فرض استفاده از بنزین عادی و مصرف ۸ لیتر در صد کیلومتر هزینه بنزین شما در ماه در حدود ۱۲۰ هزار تومن و در سال ۱ میلیون و ۴۴۰ هزار تومن میشه.

روغن و فیلترها

به طور عادی باید هر ۶۰۰۰ کیلومتر روغن رو عوض کردن کرد و هر ۲ مرتبه یک بار، عوض کردن روغن رو با سرویس کامل انجام داد. پس میانگین خرج عوض کردن روغن و فیلترهای خودروی شما در یک سال ۳۰۰ هزار تومن هستش.

بیمه سالیانه

بیمه شخص سوم مثل هزینه های اجباری تموم خودروهای سواریه که واسه شما در سال حدود ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومن هزینه در بر داره.

بقیه هزینه ها و خواب سرمایه

علاوه بر موارد اشاره شده، بعضی وقتا شما با هزینه های ریزودرشت دیگر مثل هزینه پارکینگ، کارواش، احتمال تصادف و تعمیرات کلی و جزئی، و… روبرو می شید که کمه کم ماهانه ۱۰۰٫۰۰۰ تومن و هرساله یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومن واسه شما هزینه داره. علاوه بر اون خودروی ۲۰۶ تیپ ۲ در حدود ۳۲ میلیون تومن قیمت داره که سود سرمایه گذاری در بانک با سود هرساله ۱۵٪ ماهانه ۴۰۰٫۰۰۰ تومن و در سال ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومن هستش.

هزینه استهلاک خودرو و کاهش قیمت

یکی از بزرگترین هزینه های خرید خودرو، کاهش قیمت اون در طول زمونه که جدا از هزینه خواب سرمایه. مثلا اگه خودرو شما ۳۲ میلیون تومن قیمت داشته باشه و شما بین ۱۵ تا ۲۵ هزار کیلومتر در سال اول با اون رانندگی کنین و هیچ تصادفی نداشته باشین، قیمت خودرو شما به ۲۸ تا ۲۹ میلیون تومن در انتهای سال کاهش پیدا میکنه. این با این فرضه که هیچ خراشی روی ماشین شما نیفتادهه و تصادفی نداشتین. پس به طور میانگین ۴ میلیون تومن هزینه در این بخش اضافه می شه. تقریبا هر سال اگه تصادفی نداشته باشین بیشتر از ۱۰ درصد از قیمت خودرو رو از دست میدید. البته همونطور که میدونیم در ایران و خصوصا تهران، سالم نگه داشتن خودرو به طور صد در صد که هیچ تصادف کوچیک یا بزرگی نداشته باشه تا حد زیادی مشکله و این هزینه معمولا بیشتر از عدد مذکوره.

کل هزینه ها

در آخر با در نظر گرفتن هزینه های اصلی شما واسه استفاده از خودروی شخصی در ماه حدودا ۱ میلیون و هفتاد هزار تومن و به شکل سالیانه در حدود ۱۲ میلیون و ۸۴۰ هزار تومن هزینه می کنین.

پرده ی دوم: استفاده از اپلیکیشن سفارش آنلاین خودرو

الان به شکل میانگین هر سفر با این اپلیکیشنا با احتساب هر سفر ۱۵ کیلومتر هزینه ای در حدود ۱۰ هزار تومن در بر داره. با احتساب ۱۰۰ سفر در ماه یا همون ۱۵۰۰ کیلومتر در ماه این هزینه در ماه در حدود ۱ میلیون تومن و در سال ۱۲ میلیون تومن هستش.

کلام آخر

با یک حساب سرانگشتی میشه دریافت که هزینه های رفت وآمد با استفاده از سرویسای حمل ونقل هوشمند مثل اسنپ در بلندمدت واسه شما خیلی کمتر از خودروی شخصیه. این در حالیه که علاوه بر هزینه رفت وآمد، از خستگیِ به دلیل رانندگی در ترافیک و یافتن جای پارک خودرو در امان خواهید بود. مهم تر از اون، صرفه جویی در زمان شماس که در طول یک سال استفاده از این اپلیکیشنا ممکن میشه، زمانی که هیچ قیمتی نمیشه روی اون گذاشت. اگه روزی دو ساعت در ترافیک ماندنِ شما به دو ساعت زمان واسه مطالعه و گوش دادن به کتاب صوتی تبدیل شه، یا روزی نیم ساعت به دنبال جای پارک گشتنِ شما در نزدیکی محل کار به فرصتی واسه زودتر رسیدن به سر کار تبدیل شه یعنی بهبود زندگی شما. این حسن رو نمیشه با پول اندازه گیری کرد. اگه می خواید درباره ی این سبک اپلیکیشن و اینکه چرا واسه شما مفیده بیشتر بدونین مقاله « ۶ دلیل مهم واسه دانلود اپلیکیشن سفر درون شهری مثل اسنپ » رو بخونین.

از طرفی سرویسی مثل اسنپ شرایطی رو فراهم کرده که با دعوت از دوستان سفر رایگان به شما هدیه می ده یا با کدهای تخفیف، سفری از همیشه به صرفه تر به شما می بخشه.

نظر شما در این رابطه چیه؟ استفاده بهتری واسه پول خود می تونین پیدا کنین یا دوباره ترجیح میدید که خودرو شخصی بخرین؟

]]>