برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

فشار نفت خام که توسط تلمبه های خوراک و تلمبه های تقویت کننده تأمین می گردد در طراحی کاملاً حائز اهمیت است .
یکی از فرضیات جهت بهبود بخشیدن به عملکرد برج تقطیر نفت خام ایجاد تغییر در شرایط بخش پیش گرمایش خوراک است . نصب یک ظرف پیش تبخیر آنی (Preflash Drum ) بعد از مخزن نمک زدا ( Desalter ) می تواند میزان بازیابی گرما را در واحد بهبود بخشیده و مصرف سوخت کوره را نیز کمتر نماید . بهترین محل برای نصب چنین ظرفی قبل از کوره است . اجزاء سبک از نفت خام جدا شده و بدون گذر از کوره با سیال دوفازی داغ خروجی از کوره مخلوط شده و وارد برج تقطیر می شود .
بخشی از این تحقیق به نشان دادن اثرات مثبت ناشی از اضافه کردن مخزن پیش تبخیر آنی (Preflash drum ) به یک واحد تقطیر موجود جهت افزایش ظرفیت آن واحد و یا کاهش بار حرارتی کوره پرداخته است . البته دو امکان مختلف جهت انجام این امر وجود دارد.
نصب یک مخزن پیش تبخیر آنی (Preflash drum )
نصب یک برج تقطیر سینی دار
مخزن پیش تبخیر آنی با فشاری نزدیک به فشار اتمسفر کار می کند در حالیکه برج تقطیر آنی که بخار آب نیز به پایین آن تزریق می شود ، دارای کندانسور جزئی ( Partial Condenser ) بوده و نفتای سبک نیز به عنوان تقطیر شده ( Distillate ) از آن گرفته می شود.
در این تحقیق روش دوم مد نظر می باشد. چرا که در حال حاضر در واحد مورد نظر درام یاد شده (Preflash drum ) موجود بوده و در سرویس عملیاتی می باشد.
4- 6 ) انجام تغییرات Revamping
در پروژه افزایش ظرفیت واحد تقطیر 100 پالایشگاه آبادان چند تغییر در ساختار آن داده شد که عبارتند از :
اضافه کردن یک مخزن پیش تبخیر آنی Preflash Drum قبل از کوره
اضافه کردن یک مخزن نمک زدا
اضافه کردن تعدادی مبدل
اضافه کردن پمپ قبل از کوره
1) اضافه کردن یک مخزن پیش تبخیر آنی Preflash Drum قبل از کوره
همانطوری که قبلاً نیز اشاره گردید یکی از محدودیتهای مهم در فرآیند پیش گرمایش نفت خام قبل از ورود به کوره دو فازی شدن آن است . نفت خام در ورود به کوره نباید تبخیر شده و به صورت سیال دو فازی در آید . وجود حبابهای بخار همراه مایع در تیوبهای کوره باعث پدید آمدن مقاومت حرارتی اضافه و ناخواسته در فرآیند انتقال حرارت می شود . همچنین به دلیل پایین آمدن ظرفیت گرمایی سیال ( m.cp ) ، جذب حرارت توسط سیال کاسته خواهد شد . این امر سبب:
کاهش سرعت انتقال حرارت
بالا رفتن دمای تیوبهای کوره
بالا رفتن دمای گازهای حاصل از احتراق
کاهش راندمان کوره
افزایش تلفات انرژی
افزایش خوردگی سایشی در تیوبهای کوره( Erosion Corrosion )
و نتیجتاً ظرفیت تولید کاسته خواهد شد . علاوه بر عوامل فوق امکان کنترل صحیح و یکنواخت دبی در پاسهای مختلف کوره نیز غیر ممکن خواهد شد .
بنا بر این در فرآیند پیش گرمایش و در جایی که درجه حرارت نفت خام به نقطه دو فازی شدن خود نزدیک می شود اقدام به نصب ظرف پیش تبخیر آنی می گردد. اجزاء سبک همراه نفت خام که تا این مرحله انرژی کافی جذب کرده و به دمای جوش خود رسیده اند ، دراین ظرف از نفت خام جدا گشته و از دو فازی شدن مایع باقیمانده در مراحل بعدی جلوگیری به عمل می آید . با توجه به سنگین شدن سیال خروجی از ته ظرف تبخیر آنی امکان افزایش مجدد دما بدون هراس از دو فازی شدن آن وجود خواهد داشت . بنابر این نفت خام در مسیر خود به سمت کوره از مبدل حرارتی دیگری گذشته ، بار دیگر گرم می شود . این مبدل گرما را از ته مانده برج تقطیر در خلأ به نفت خام انتقال داده ، ضمن خنک نمودن این فرآورده باعث گرمترشدن نفت خام می گردد .
دسته بندی : علمی