برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

 

روایاتِ گوناگون به این نکته اشاره دارند که موالی با قبایل عرب در حوادث مختلف، فتوحات، غزوات و درگیری میان دولت و قبایل یا احزاب شرکت داشته­اند؛ به عبارت دیگر با عرب، هم در سپاه و هم در جنگ همراه بوده­اند؛ مثلاً گفته­اند که دو تن از موالی زبیر بن عوام در جنگ یرموک حضور داشته­اند.[1]

موالی در جنگ­های مسلمانان، به­ویژه فتح مدائن، جلولا و خوزستان تأثیر مهمی داشتند. شاید دلیل توجه مسلمانان به این گروه­ها آن بوده که آنها در تیراندازی بر پشت اسب بسیار ماهر بودند و حتی نوشته­اند وقتی فرمانده مسلمانان« سواری ایشان دید تعجب نمود.»[2] اساوره دیلم نیز که در جنگ قادسیه از سپاه ساسانی کناره گرفته بودند، بعد از جنگ به مسلمانان تسلیم شدند و در فتح مدائن و جلولا به سپاه سعد بن ابی وقاص کمک کردند، بعد از جنگ آنها در کوفه ساکن شدند.[3]

موالی در فتوحات اولیه نه تنها در مقام سپاهی خدمت کردند بلکه در مرکز فرماندهی نیز تأثیر مشورتی داشتند، چنانکه خلیفه دوم برای ادامه فتوحات همیشه نظر هرمزان را جویا می­­گردید. وقتی فتح نواحی غربی ایران انجام گردید و مسلمانان خواستند به نواحی مرکزی و شمالی حمله کنند، مردد بودند که از کدام قسمت شروع کنند. هرمزان نظر داد که از اصفهان، زیرا« اصفهان سر می باشد و آذربایجان دو بال، زیرا سر را ببری، لاجرم دو بال نیز فرو افتد[4].» اتفاقاً نظر او درست بود زیرا یزدگرد بعد از شکست نهاوند نیروهای زیادی را در نواحی مرکزی مانند اصفهان آماده مقابله با مسلمانان کرده بود. اگر مسلمانان نخست به سمت آذربایجان می­رفتند، بازماندگان سپاه ساسانی شاید می­توانستند ارتباط­ آنها را با عقبه­ ایشان قطع کنند. نیز تعدادی از ابناء ایرانی به نام فارسیین در سپاه عمروعاص در تصرف مصر حضور داشتند. بعضی این ایرانیان را اسرای جنگ­های عراق می­دانند.[5] از نتایج حاصل از قیام مختار، اثبات ارزش نظامی موالی بود در سپاه مختار 20 هزار نفر از موالی حضور فعال داشتند.[6]

مطلب مرتبط :   بررسی تاثیر ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل - دانلود پایانامه ارشد

نیروهای موالی در ارتش خراسان را تا 20 هزار تن هم نوشته­اند که از این تعداد 7 هزار تن به فرماندهی حیان نبطی در سپاه قتیبه بن مسلم، مأمور جنگ در نواحی سمرقند و بخارا بودند[7].

موالی در ارتش خراسان از سربازانی ساده، بوده به مقامات فرماندهی و طراحی عملیات نظامی رسیدند چنانکه عبدالله بن ابی عبدالله برای مقابله با دشمنان به امیر بخارا که بیمناک شده بود، سفارش­های مهمی در جهت حفر خندق و حمل آب برای سپاه داد که این اقدامات در پیروزی مسلمانان بسیار مؤثر بود.[8]یزید[1]. طبری، تاریخ، ج3، پیشین، ص571.

[2]. قمی، حسن بن محمد بن حسن، تاریخ قم، ترجمه حسن بن علی بن حسن بن عبدالملک قمی، تصحیح و تحشیه سید جلال الدین طهرانی ، ، تهران: نشر توس ، 1361، ص303.

[3]. بلاذری، احمد بن یحیی البلاذری، فتوح البلدان بخش مربوط به ایران، ترجمه آذرتاش آذرنوش، تهران: نشر بنیاد فرهنگ ایران، 1364، ص85-84.

[4]. همان، ص16.

[5]. سامی، علی، پیشین، 1365، ص724.

[6]. دینوری، ابوحنیفه احمد بن داود،اخبارالطّوال، ترجمه محمود مهدوی دامغانی، تهران: نشر نی، چ سوم ،1368، ص328.

[7]. ابن اثیر، عزالدین علی بن اثیر، تاریخ کامل، برگردان محمد حسین روحانی، تهران: نشر اساطیر، ج6، ، چ اول ، 1373، ص3834.

[8]. ابن خلدون، العبر تاریخ ابن خلدون، ترجمه عبدالمحمد آیتی، تهران: مؤسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی، ج2، چ اول، 1364،ص148.

 مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

 
مطلب مرتبط :   بررسی تاثیرتکانه های جریان وجوه نقد بر ساختار دارایی وسرمایه شرکت های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادارتهران - دانلود پایانامه کارشناسی ارشد

   برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دسته بندی : پایان نامه حقوق