برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه
1-3-2- روش های عصاره گیری (استخراج)
روش کلاسیک خاصی جهت به دست آوردن ترکیبات آلی موجود در بافت های گیاهی وجود ندارد، ولی روشهای مختلفی وجود دارد که به نوع بافت های گیاهی و نوع ماده ی جدا شدنی بستگی دارد. قبل از این که مواد موثر را با این روش ها استخراج کنیم، بهتر است چربی ها و ترپن های موجود در بافت های گیاهی پودر شده را به وسیله دستگاه سوکسله با حلال های پترولیوم اتر و کلروفرم و یا سایر حلال های مناسب استخراج نمود.
روش خیساندن
عمل خیساندن یک روش قدیمی است که به وسیله آب یا حلال های مختلف صورت می گیرد. ابتدا گیاه مورد نظر را به صوت پودر در آورده و در یک فلاسک ریخته و مدت دو یا چهار روز (بر حسب نوع گیاه) روی تکان دهنده قرار داده و سپس صاف می کنیم. عمل خیساندن معمولاً برای آن دسته از گیاهان به کار می رود که ساختار سلولی کامل نداشته و یا فاقد ساختار سلولی می باشند. عمل خیساندن معمولاً در oC 20- 15 و با چند حلال متوالی صورت می گیرد.
پرکولاسیون
در این روش بافت های گیاهی مورد مطالعه را به صورت پودر در آورده و در ظرفی به نام پرکولاتور ریخته و عمل عصاره گیری را انجام می دهند.
هنگام کار با پرکولاتور ، باید به نکات زیر توجه کرد :
شکل و اندازه پرکولاتور در نوع عصاره ی حاصل از گیاه دخالت دارد.
پودر گیاه مورد نظر را قبل از ریختن در پرکولاتور با حلال مورد نظر مرطوب می کنیم.
اضافه نمودن حلال باید طوری باشد که همیشه روی گرد را بپوشاند.
برای اینکه مواد موثره گیاه بهتر خارج شود ابتدا چربی ها و ترپن های ماده پودر شده را در دستگاه سوکسله به کمک پترولیوم اتر استخراج می کنیم.
1-3-2-3- هضم
این روش همانند روش خیساندن به اضافه کمی حرارت می باشد (oC40 تا 50) و در مواردی استفاده می شود که اولاً حرارت باعث تخریب مواد نشود. ثانیاً، حرارت قدرت استخراج حلال را زیاد نماید. اگر در این درجه حرارت، حلال قابل تبخیر باشد بهتر است از رفلاکس استفاده نماییم.
1-3-2-4- روش دم کردن
امروزه این روش استفاده چندانی در زمینه استخراج گیاهان دارویی ندارد. در گذشته این روش برای مواد محلول در آب به کار می رفت. مشکل اساسی در این روش، هجوم باکتری ها و قارچ ها می باشد که باعث آلودگی عصاره و تغییر مواد تشکیل دهنده آن می شود.
روش سوکسله
جهت گرفتن چربی، موم و مواد رنگی قبل از استخراج مواد موثره گیاه و هنگامی که حرارت در طول زمان استخراج، مواد موثره گیاه را تخریب نکند، می توان از سوکسله استفاده نمود.
1-3-1- شیمی ترپنوییدها
از جمله مهم ترین مواد طبیعی که در گیاهان وجود دارند و از واحدهای ایزوپرون ساخته شده اند ترپن ها و ترپنوییدها می باشند. بسته به اینکه در ساختار این ترکیبات اکسیژن وجود داشته باشد یا خیر، به ترتیب ترپنویید و ترپن نامیده می شوند و دارای گروه های عاملی مختلفی نظیر الکلی، آلدهیدی، کتونی، استری و … می باشند. ترپنوییدها یکی از بزرگترین مواد طبیعی موجود در گیاهان می باشند که در متابولیت های ثانویه گیاهان شرکت می کنند، البته بعضی از ترپنوییدها در متابولیت اولیه (فتوسنتز) نیز شرکت می کنند. سنتز ترپن ها و ترپنوییدها مختص گیاهان نمی باشد، برای نمونه اسکوالن یک تری ترپن است که بیشتردر جانوران دریایی دیده می شود. معمولاً مونوترپن ها و سز کویی ترپن ها در گیاهان یافت می شوند، ولی دی ترپن ها، تری ترپن ها و ترپنوییدهای سنگین تر هم در گیاهان و هم در جانوران دیده می شوند. اتصال واحدهای ایزوپرنی با روش های مختلفی صورت می گیرد، که متداول ترین آن بر طبق قاعده ایزو پرن است که توسط لبولد رزیکا در سال 1921 ارائه شد و عبارت از اتصال سر به دم واحدهای پنج کربنی ایزوپرن می باشد ]24[.
دسته بندی : علمی