برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

پس اگر بخواهیم به تمام فتوحات اسلامی بپردازیم مستلزم پژوهش مستقل و وسیعی می­باشد ما به ذکر همین موارد بسنده می­کنیم. و با در نظر داشتن این قسم از فتوحات ذکر گردیده مسلمانان سرزمین­های مختلفی را فتح کردند و از این سرزمین­ها اسیرانی گرفتند که همان موالی یا غیرعرب می­باشند که به بحث درمورد آن می­پردازیم.

1-6-جهان اسلام و پدیده مَوالی

درآمد

با فتوحات اسلام، اعراب مسئول اداره جامعه­ای شدند که جمعیت غیرعرب بسیاری در آن بودند، بسیاری از آن افراد که غیرمسلمان نیز بودند، می­توانستند موقعیت خاندان­های غیرمسلمان داخل جزیره العرب را داشته باشند که تحت سلطه اعراب درآمده بودند و با پرداخت جزیه و با نام اهل ذمه با آرامش خاطر زندگی می نمودند، اما با مسلمان شدن این افراد مشکل جدیدی به وجود آمد. از طرفی آنها بایستی جذب در جامعه جدید عربی می­شدند و از سویی بایستی نسب گذشته، رنج شکست و برده شدن را فراموش می کردند[1]. ولاءاسلامی برای حل این مشکل تازه مطرح گردید. شاید1-6-1-موالی در لغت:

لفظ مولا در فرهنگ­های لغت دارای معانی گوناگونی می باشد. موالات و مَوالی جمع مولا از ریشه اما به معنی نزدیک بودن یا پیوستن به کسی می­باشد.مُوالی به معنای یار و یاور و دستگیر نیز می باشد.

مهمترین معانی مولا عبارتند از بنده، آقا، کسی که اسلام آورده و با کسی موالات کرده می باشد یا کافری که به دست مسلمانی اسلام آورده ولای او را بپذیرد یا آنکس که به دست تو مسلمان گردد. آقایان، سروران، بندگان ویاران از دیگر معانی مَوالی می باشد. و گاهی این معانی متضاد هم می باشند؛ چنانکه هم مالک (آقا) و هم بنده را می­توان ازآن برداشت نمود.[2]

مطلب مرتبط :   بررسی تأثیرساختار سازمانی بر روحیه کارآفرینی کارکنان شعب بانک ملی استان اصفهان - پایانامه کارشناسی ارشد

شهرستانی در الملل و النحل موالی را به معنای شیعه و طرفدار و پیرو گرفته می باشد.[3] جرجی زیدان می نویسد: مولی جمع آن موالی می باشد در زبان عرب چندین معنا دارد:1. سرور 2. بنده که در مورد تازه مسلمان می باشد.[4]

[1]. بلاذری، احمد بن یحیی، فتوح البلدان، بیروت، دارالکتاب العلمیه، 1922، 280، 373.

[2].  ممتحن، حسینعلی، نهضت شعوبیه،پیشین، ص131 به نقل از همائی، جلال الدین، تاریخ ادبیات ص306.

[3].  شهرستانی، ابو الفتح محمد بن عبدالکریم ، الملل و النحل ترجمه افضل الدین صدر ترکه اصفهانی، تصحیح و ترجمه و تحشیه محمد رضا جلالی نایینی، ص 125.

[4]. زیدان، جرجی،پیشین، ج2، ص227.

 مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دسته بندی : پایان نامه حقوق