برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

خستگی و گوفتگی
بی اشتهایی
ضعف
عرق زیاد
جریان شدید بزاق
جاری شدن اشک
انقباض مردمک چشم (میوزیس)
کندی ضربان قلب(برادی کاردی)
اختلال تنفسی
تشنج
اغما
مرگ .(Wayland, 1963)
3-4-2-1- درمان در مسمومیت با سموم فسفره
زدودن آلودگی از سطح بدن فرد مسموم قدم اول در درمان است.این امر باید قبل یا در ابتدای درمان طبی شروع شود. درآوردن تمام لباس ها و شستشوی نواحی در معرض قرار گرفته ( به خصوص زیر ناخن ها) برای بر طرف کردن یا زدودن مواد آلوده از پوست لازم است زیرا این ترکیبات از طریق پوست جذب می شوند .(Wayland, 1963)
برای مداوای مسمومان داروهایی تجویز می گردند. کارآمدترین دارو سولفات آتروپین است. آتروپین، گیرنده های استیل کولین را در پس سیناپس می بندد و از عمل استیل کولین اضافی جلوگیری می کند. در پستانداران استیل کولین اضافی باعث اختلال در کار عادی غضلات دیافراگم می شود. تنفس مصنوعی می تواند عاملی موقت در درمان باشد. داروی دیگر پرالیدوکسیم ( PAM ) است که سرعت دفسفریله شدن آنزیم را یک میلیون بار زیاد می کند و تنها برای مسمومیت با سموم فسفره تجویز می شود. مصرف همراه دو ترکیب در مورد مسموم شده ها با ترکیبات فسفره تجویز می گردد چون دو پادزهر روی هم اثر سینرژیستی داشته و 50 بار از مجموع تاثیر آن دو به تنهایی موثرتر است (طالبی جهرمی، 1386).
3-5- اندازه گیری میزان فعالیت آنزیم کولین استراز با استفاده از روش لوی باند (Loviband):
این بررسی از نیمه اول خرداد ماه سال 1391 با تعیین و شناسایی محل انجام آزمایشات شروع گردیده است.
این تحقیق بر روی 42 نفر از افرادی که در شهرستان شهریار خود را در حال حاضر به عنوان فعال در زمینه سمپاشی معرفی نموده اند (پس از جلب رضایت) صورت گرفته است.
جهت شروع به کار روشهای مختلف بررسی گردید ولی در اکثر روشها حداقل به 5 سی سی خون نیاز بود که امکان همکاری کارگران سمپاش را سلب نموده و یا کاهش می داد ضمنا تهیه کیت های مربوطه نیز نیازمند بودجه و زمان بسیار بود، فلذا تصمیم گرفته شد از روش لوی باند که روش سریع، با حساسیت لازم، مقرون به صرفه و قابل استفاده در شرایط صحرا می باشد در این تحقیق استفاده شود. در این روش تغییراتpH خون اندازه گیری می گردد، با توجه به اینکه آنزیم استیل کولین استرازی که در خون وجود دارد سبب تجزیه استیل کولین به اسید استیک و کولین می شود و pH محیط را تغییر می دهد، تغییرات pH ایجاد شده با مقدار فعالیت کولین استراز برابری می نماید. در روش لوی باندفعالیت کولین استراز در خون نسبت به فعالیت نرمال آن و به صورت درصد اندازه گیری می شود و بر حسب مقادیری که به دست می آید می توان اظهار نظر نمود.
100%-75% : مقدار طبیعی و فاقد آلودگی است.
75%-50% : فرد آماده مسمومیت می باشد و بایستی استراحت نموده و نباید تا دو هفته با حشره کش(سموم فسفره) تماس داشته باشد.
دسته بندی : علمی