برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

شکل 1_3: محیط آزمایشگاه و نحوه استقرار تجهیزات آزمایشگاهی
میانگین سه کوشش موفق آزمودنی‌ها به‌عنوان داده‌ی یک آزمودنی در نظر گرفته‌شده و برای تجزیه‌وتحلیل فرضیات پژوهشی مورداستفاده قرار گرفت.
3-6) تجهیزات و ابزار اندازه‌گیری
3-6-1) ابزار اندازه‌گیری قد و وزن آزمودنی‌ها
قد و وزن آزمودنی‌ها به‌وسیله ترازو و قد سنج دیجیتال Sega ، مدل Vogel & Halke ، ساخت کشور آلمان، اندازه‌گیری شد. دقت اندازه‌گیری ترازو و قد سنج به ترتیب 01/0 کیلوگرم و 1 سانتی‌متر بود.
3-6-2) ابزار ثبت متغیرهای سینتیکی
برای ثبت میزان نیروی وارده به مفاصل از دستگاه صفحه نیروسنج، مدل (kistler winter thur)ساخت کشور سوئیس استفاده شد (شکل 2). این دستگاه به ابعاد 60 سانتی‌متر طول و 40 سانتی‌متر عرض بود و در راستای دویدن آزمودنی‌ها، در یک محیط مناسب به‌نحوی‌که آزمودنی‌ها قادر به تشخیص آن نبودند، قرار گرفت. کالیبریشن صفحه نیرو بر اساس مفروضات کارخانه‌ای استفاده شد. نیروی عکس‌العمل زمین با فرکانس 1000 هرتز ثبت شد.
شکل 2_3: دستگاه صفحه نیروسنج
3-6-3) ابزار کنترل سرعت دویدن
سرعت دویدن آزمودنی‌ها با استفاده از مترونوم کنترل گردید. (170 ضربه در دقیقه ).
3-7) نحوه جمع‌آوری داده‌ها
این پژوهش در آزمایشگاه تحقیقاتی بیومکانیک اندام تحتانی دانشگاه مازندران انجام شد. به‌منظور جمع‌آوری و ثبت اطلاعات موردنیاز، آزمودنی‌ها پس از توضیحات اولیه و گرم کردن و آشنایی با کفش، اقدام به دویدن در شرایط تعیین‌شده نمودند. برای بررسی اثرات متغیر مستقل بر وابسته، کفش‌های مختلفی مورداستفاده قرار گرفت.
3-7-1) کفش‌های موردمطالعه
3-7-1-1)کفش آدیداس(response cushion 20m)
ازجمله کفش‌های موجود در بازار که دارای برند معتبری است و به‌عنوان یک کفش ورزشی استاندارد و موفق در سطوح بین‌المللی شناخته می‌شود، کفش Adidas response cushion 20m می‌باشد. کفش مذکور مجهز به تکنولوژی‌های Adiprene و Formotion برای جذب حداکثر ضربه در برخورد پاشنه با زمین است. Adiprene از طریق افزایش اثر بالشتکی و Formotion به‌وسیله نرم کردن برخورد پاشنه از طریق ایجاد حرکت مستقل برای پاشنه این امر را محقق می‌سازند (www.adidas.com).
3-7-1-2) کفش نهرین(آدیبست)
این کفش یکی از کفش‌های شرکت نهرین می‌باشد که برای دویدن طراحی‌شده است.
الف ب
شکل شماره 3_3: دو نوع کفش آدیداس (ب) و نهرین (الف) مورداستفاده در پژوهش
دسته بندی : علمی