برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

کمیاب بودن منابع و ذخایر معدنی از بزرگترین محدودیت‌های پیش‌ روی بشر در بهره‌مندی از این منابع و دستیابی به نیازها و خواسته‌های نا‌محدودش می‌باشد، برای استفاده بهینه از شکل مطلوب مواد معدنی، بکارگیری سرمایه و دانش فنی لازم است تا با توجه به این محدودیت‌ها بتواند انتخابی را داشته باشد که بیشترین مطلوبیت را در مقایسه با دیگر خواسته‌ها به وی عرضه کند. در این بخش به منظور استفاده از نرم‌افزار کامفار به تعریف هزینه و شرح انواع آن پرداخته شده است.
4-1- هزینه‌های سرمایه‌ای
در فعالیت‌های معدنکاری به کلیه هزینه‌های لازم، که برای تولید یا استخراج محصول تا قبل از شروع بهره‌برداری صرف می‌شود، هزینه‌های سرمایه‌ای گویند و به دو بخش عمده تقسیم می‌گردد:
– سرمایه‌گذاری ثابت.
سرمایه در گردش.
4-1-1- سرمایه‌گذاری ثابت
به آن بخش از دارایی‌ها که دارای عمر دائمی یا طولانی می‌باشند و در جریان اجرای پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای فروش خریداری نشده‌اند، مانند زمین، ساختمان، دانش فنی، حق اکتشاف، ماشین‌آلات و غیره، گفته می‌شود.
هزینه اکتشاف
شامل کلیه هزینه‌هایی است که در شروع اجرای طرح و شناخت بیشتر طرح معدنی و انجام آزمایش‌های لازم جهت کسب اطلاعات در مورد شکل کانسار، ذخیره ماده معدنی و … انجام می‌شود. در این طرح این هزینه برابر با 160 میلیون ریال می‌باشد.
هزینه‌های طراحی و تهیه مجوزهای لازم
با در اختیار داشتن اطلاعات اکتشافی معدن برای اخذ مجوزهای لازم شامل پروانه بهره‌برداری، موافقت‌نامه اصولی احداث کارخانه، توافق منابع طبیعی، میراث فرهنگی و در اختیار گرفتن محدوده‌های مجاز معدن، مانند تخریب زمین‌های کشاورزی، هزینه‌هایی صرف می‌شود که مجموع این هزینه‌ها متناسب با طرح یا ماده معدنی می‌باشد.
هزینه تهیه زمین
پس از دریافت مجوزهای لازم برای اجرای طرح و احداث کارخانه، هزینه سرمایه‌گذاری بعدی، هزینه خرید زمین مورد نیاز طرح است که می‌تواند، زمینی باشد که ماده معدنی در آن قرار دارد و یا زمینی که برای کاربردهای مختلف اجرای طرح مورد نیاز است.
هزینه‌های آماده‌سازی
شامل هزینه‌هایی مانند احداث راه دسترسی و جاده اختصاصی مناسب، آماده‌سازی جهت استقرار ماشین‌آلات و احداث بناها و غیره می‌باشد که در بعضی اوقات بدلیل حجم زیاد عملیات به قسمت‌های مختلفی مانند راه‌سازی، تونل‌های اصلی، تونل‌های ترابری و …در معادن زیرزمینی و روبرداری، احداث جبهه‌کار استخراجی و … برای معادن روباز، تقسیم می‌شود.
هزینه احداث جاده اختصاصی به طول 6 کیلومتر به قیمت 1,020 میلیارد ریال محاسبه شده است که در محاسبه هزینه‌های این طرح لحاظ نمی‌شود و تنها هزینه تعمیر و نگهداری سالیانه آن در نظر گرفته می‌شود.
هزینه احداث شبکه نیرورسانی برای 400 متر که شامل 7 پایه بتونی می‌باشد برابر با 200 میلیون ریال است. قیمت ترانس هوایی با کل تجهیزات 250 میلیون ریال می‌باشد.
هزینه احداث ساختمان و تاسیسات
به منظور بهره‌مندی از فضاهای مناسب برای انبار، کارگاه تولید، ساختمان اداری، استراحتگاه کارگران و غیره متناسب با استفاده‌ای که از ساختمان می‌شود، بناهایی با مصالح ساختمانی آهن، سیمان، آجر، چوب و … ساخته می‌شود. هزینه آهن مورد استفاده برای هر متر مربع، دو میلیون ریال، و هزینه سایر مصالح مورد نیاز نیز برای هر مترمربع برابر با دو میلیون ریال می‌باشد.
جدول 4-1: هزینه احداث ساختمان و تاسیسات
ارزش کل
ارزش واحد
زیربنا