برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه
هزینه‌های پیش‌بینی نشده
410,950
جمع کل
8,629,950
4-1-2- سرمایه‌ در گردش
نقدینگی لازم برای شروع بهره‌برداری است و آن بخش از دارایی می‌باشد که صرف راه‌اندازی تولید می‌شود و برای مدت زمان معینی قابل بازیافت است، که به دو بخش سرمایه در گردش صنعتی و سرمایه در گردش تجاری تقسیم می‌شود. سرمایه در گردش صنعتی شامل مواد اولیه، لوازم و مواد مصرفی، هزینه انرژی، هزینه پرسنلی و …، و هزینه در گردش تجاری شامل ارزش قیمت تمام شده محصول تولیدی و هزینه‌های بازرگانی و فروش، هر کدام برای یک دوره زمانی معین، می‌باشد. در طرح‌های معدنی معمولا 25% هزینه‌های جاری را برای این منظور در نظر می‌گیرند. در این طرح هزینه برق برای دوره 1 ماهه و لوازم مصرفی، هزینه تعمیر و نگهداری، هزینه سوخت، هزینه پرسنلی و حقوق دولتی و منابع طبیعی برای دوره 3 ماهه و همچنین دپوی سنگ استخراجی در جریان ساخت، 5 روز در نظر گرفته شده است.
4-2- هزینه‌های بهره‌برداری
تمامی هزینه‌هایی که با شروع فعالیت رسمی معدن یا کارخانه فرآوری یا هر واحد تولیدی به وجود می‌آیند که برای تکمیل سرمایه‌گذاری ثابت طرح نباشند را هزینه بهره‌برداری نامند. این هزینه‌ها از نظر مهندسی به بخش‌های زیر تقسیم می‌شوند:
– هزینه‌های عملیاتی: آن دسته از هزینه‌های جاری است که مربوط به عملیات اجرایی تولید می‌باشد، مانند هزینه استخراج مواد معدنی، هزینه تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات کارگاه استخراج و خط تولید و غیره.
– هزینه‌های غیرعملیاتی: هزینه‌هایی که خارج از مجموعه تولید می‌باشند، که به آن هزینه‌های عمومی نیز می‌گویند، مانند هزینه‌های مالی و اداری، بازاریابی و غیره.
– هزینه‌های بهره‌برداری مستقیم یا متغیر: آن دسته از هزینه‌های جاری را گویند که با سطح تولید ارتباط مستقیم دارند، مانند هزینه نیروی انسانی استخراج، سوخت، مواد ناریه و غیره.
– هزینه‌های بهره‌برداری غیرمستقیم یا ثابت: هزینه‌های جاریی هستند که مستقل از سطح تولید می‌باشند. مانند هزینه‌های بیمه ماشین‌آلات، دستمزد پزسنل اداری و نگهبانی و غیره.
هزینه مواد لازم
شامل مواد اولیه که برای معادن جایگاه خاصی ندارد، مواد مصرفی که به دو قسمت کالاهای مصرفی برای بهره‌برداری ( لباس‌کار، ماسک، امکاناتی که در رابطه مستقیم با تولید است) و مواد مصرفی برای مواردی که با سطح تولید رابطه‌ای ندارند ( لوازم اداری، کاغذ و …) تقسیم می‌شود، مواد کمکی و بسته‌بندی، قطعات یدکی و تجهیزات ایمنی که مانند مواد مصرفی می‌تواند به دو قسمت ثابت و متغیر تفکیک شود.
در این طرح هزینه کالاهای مصرفی و لوازم تعمیرات و ایمنی مانند بیل، آچار، لباس‌کار و غیره برابر با 140 میلیون ریال می‌باشد.
هزینه نیروی انسانی
جدول 4-6: حقوق و دستمزد نیروی‌کار
ردیف
شرح
تعداد
حقوق ماهیانه (ریال)
حقوق سالانه (هزار ریال)
1