برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

بتن: بیش از 75% بتن را مصالح خرده سنگی تشکیل می‌دهد. بسته به نوع و محل مصرف بتن ویژگی‌های مصالح خرده سنگی تغییر می‌نماید.
راه‌سازی: مصالح خرده سنگی با مشخصات و عملکرد خاص در قشرهای زیرین و لایه‌های فوقانی راه به کار گرفته می‌شوند.
آسفالت: مشخصات مصالح خرده سنگی شن و ماسه با توجه به نوع آسفالت و محل مصرف آن تغییر می‌کند.
بالاست: باید بتواند علاوه بر نگهداری ریل‌ها و توزیع بار چرخ‌ها، زهکشی زیرسازی راه‌آهن را نیز انجام دهد.
مصالح نفوذ پذیر: به عنوان فیلتر و زهکش در سازه‌های مختلف مانند سدهای خاکی مصرف می‌شود.
مصالح نفوذ ناپذیر: جهت آب‌بندی دیواره مخازن و کانال‌ها، هسته‌های نفوذ ناپذیر در سدهای خاکی و مانند آن به کار گرفته می‌شود.
لایه‌های مقاوم در برابر فرسایش: در بستر رودها، کانال‌ها، سطح خارجی سدهای خاک و سنگ‌ریزه‌ای، حوضچه آرامش سدها و موج‌شکن‌ها به کار گرفته می‌شود و سازه را در مقابل هوازدگی و عمل فرسایش آب، خشک و مرطوب شدن ،یخ زدن و ذوب مکرر و اثر امواج محافظت می‌نماید.
خاکریز: مصالح خرده سنگی در بدنه سدهای خاکی، به عنوان پرکننده پشت کار در معادن و پشت دیواره‌های حایل در راهسازی و مانند آن مصارف زیادی دارد.
مصارف صنعتی: انواع شن و ماسه سیلیسی خالص در شیشه‌سازی، ریخته‌گری، تصفیه آب و غیره نیز مصرف می‌شود.
3-3- جنس شن و ماسه
جنس شن و ماسه طبیعی تقریبا در اختیار ما نیست و ممکن است از همه نوع سنگی در آن وجود داشته باشد. شن و ماسه طبیعی معمولا همراه هم یافت می‌شوند و در آن‌ها اغلب دانه‌بندی پیوسته‌ای از ذرات مشاهده می‌شود. در مورد شن و ماسه شکسته، حق انتخاب بیشتری وجود دارد. بطورکلی هر قدر سنگ متراکم‌تر باشد و وزن مخصوص بیشتری داشته باشد برای تهیه شن و ماسه جهت مصرف در بتن یا راه‌سازی بهتر است. سنگ‌های انتخاب شده باید یک دست و فاقد رگه‌های خاکی باشند، نباید پوک باشند و یا پوسیدگی موضعی داشته باشند، نباید در فعل و انفعالات شرکت نماید، در مجاورت آب نباید تغییرشکل و تغییر حجم بدهند و یا به عبارت دیگر نفوذ آب در آن نباید موجب متلاشی شدن دانه بشود و از طرفی جذب آب آن نباید آنقدر کم باشد که مانع نفوذ آب ملات در آن شده و باعث نچسبیدن دانه‌ها به یکدیگر بشود. شن و ماسه باید در مقابل عوامل جوی مانند گرما، سرما و یخ‌زدگی مقاوم باشند و همچنین باید در مقابل سایش، ضربه و سایر نیروهای وارده بر سازه مقاومت نمایند. سنگ‌ها نباید آلوده به خاک رس و لای و سایر ریز دانه‌ها باشند و باید توجه داشت که این سنگ‌ها فاقد نمک‌هایی باشند که روی فولاد اثر می‌گذارند و چنین سنگ‌هایی مخصوصا نباید در سازه‌های بتن آرمه مصرف شوند.
3-4- ساختار تولید در صنعت معدنکاری
پیش از تجهیز و راه‌اندازی معدن، مانند دیگر فعالیت‌های اقتصادی وسیع و منظم، نیاز به مطالعه و بررسی امکان‌پذیری می‌باشد. استخراج و خدمات فنی در معادن مشخص‌ترین مرحله تولید مواد معدنی است، اهمیت کانه‌آرایی و فرآوری در مطابقت کیفیت مواد معدنی تولید شده با معیارهای بنگاه‌های مصرف‌کننده تعریف می‌شود، و در آخر از آنجا که استفاده غیر اصولی از منابع معدنی تجدید‌ناپذیر خسارت‌های غیرقابل جبرانی به طبیعت وارد می‌کند، بحث محیط‌زیست مورد توجه قرار می‌گیرد. اکتشاف هر ماده معدنی مستلزم آگاهی قبلی از نحوه تشکیل و تجمع آن است به این منظور کلیه مواردی را که باید در طی پروژه اکتشاف شن و ماسه مورد توجه قرار داده شود در سه گروه : زمین شناختی، ژنوتکنیکی و ارزیابی معدنی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
3-4-1- پی‌جوئی و زمین‌شناسی
هدف از عملیات پی‌جوئی این است که با توجه به معیارها و با استفاده ازروش‌های معمولی، موقعیت کانسار و وضعیت عمومی آن مشخص شود. بهترین وسیله برای بررسی دفتری منابع شن و ماسه عکس‌های هوایی می‌باشد، در مواردی که این عکس‌ها در دسترس نباشند، نقشه‌های استاندارد زمین‌شناسی به کار می‌آیند. این نقشه‌ها توسط سازمان زمین‌شناسی کشور تدوین و ارائه می‌شوند.
پس از آنکه طرح اجرایی و زمان‌بندی شده اکتشاف شن و ماسه تهیه شد و مورد تائید قرار گرفت، عملیات پی‌جوئی صحرایی آغاز می‌گردد. به این منظور چند نقطه مناسب، که با توجه به مشخصات زمین‌شناسی و نزدیکی به محل مصرف در روی نقشه یا عکس هوایی مشخص شده‌اند، جهت بازدید مقدماتی در نظر گرفته می‌شوند.
3-4-1-1- نمونه برداری
در استاندارد شماره 671 مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، هدف از نمونه‌گیری از منابع شن و ماسه به این صورت بیان شده است:
الف) تحقیقات ابتدایی درباره ذخایر، ب) تصمیم گیری در مورد امکان کاربرد مواد، ج) بازرسی و کنترل محموله‌های مصالح، د) بازرسی مصالح در محل کار.
3-4-1-2- اکتشاف
هدف از اکتشاف این است که اطلاعات کامل درباره شکل، ابعاد، کیفیت، میزان ذخیره، مشخصات فنی منطقه و بطور کلی هر اطلاعی که برای طراحی معدن لازم است، بدست آورد؛ و شامل مراحل تهیه نقشه، دانه‌بندی، بررسی شکل و مشخصات فیزیکی ذرات کانی می‌باشد.
3-4-2- ارزیابی ژئوتکنیکی
با توجه به کاربرد مصالح اکتشاف شده، در این مرحله علاوه بر بررسی مشخصات عمومی، به ویژگی‌های مصالح مناسب برای آن کاربرد توجه می‌شود. مثلا مصالح خرده سنگی مناسب برای آسفالت، علاوه بر احراز شرایط عمومی، باید در برابر سایش یا ضربه نیز مقاوم باشند، یا مصالحی که در بتن به کار گرفته می‌شوند از نظر شیمیایی نیز باید تا حد امکان غیر فعال باشند.
دسته بندی : علمی