برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

در طبقه بندی استرازها، کولین استراز متعلق به B استرازها می باشد که همانند سایر B استرازها به وسیله ارگانو فسفات ها مهار می شود.
کولین استرازها گروهی از آنزیم ها هستند که عمل کاتالیز و هیدرولیز استرهای کولین را به عهده دارند. این آنزیمها را بر حسب خصوصیات بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی به دو گروه اصلی تقسیم می کنند:
استیل کولین استراز
بوتیل کولین استراز Mineau,1991)).
3-4-1- عملکرد استیل کولین استراز
پیام رسان های عصبی در کیسه هایی در پایانه عصبی ذخیره شده اند. این کیسه ها در داخل سلول تشکیل شده و به پایانه برده شده و در آنجا از ماده پیام رسان پر می شوند. وقتی یک پیام به انتهای آکسون می رسد یون های کلسیم به درون پایانه عصبی رفته و حرکت کیسه ها به طرف غشا را القا می کنند و کیسه بعد از چسبیدن به غشا پایه پاره شده و در نتیجه پیام رسان به درون شیار عصبی ریخته می شود. گیرنده هایی که در غشا پس سیناپسی هستند با پیوند شدن به پیام رسان ویژه خود، فعال می شوند و به این ترتیب پیام عصبی منتقل می گردد (طالبی جهرمی، 1386).
استیل کولین اولین پیام رسانی بود که تشخیص داده شد. در هنگامیکه پیام رسانی توسط استیل کولین انجام شود ( به عنوان نروترنسمیتر در محل سیناپس ها در سلسله اعصاب مرکزی و یا در محل اتصال اعصاب با ماهیچه ها باشد) برای آنکه از تجمع و عمل استیل کولین در قسمت پس سیناپسی جلوگیری شود، هنگامیکه استیل کولین از گیرنده جدا شد، آنزیم کولین استراز وارد عمل شده واستل کولین را هیدرولیز نموده و به کولین و استات (اسید استیک) تبدیل می نماید (ایمانی، 1388).
3-4-2- اثر سموم فسفره بر فعالیت آنزیم استیل کولین استراز
سموم (حشره کش های) ارگانو فسفره ها برای استیل کولین استراز همانند یک سوبسترا رفتار کرده، عمل آنزیم کولین استراز را متوقف نموده (خاصیت بازدارندگی) و استیل کولین به مقدار زیاد در پایانه های عصبی تجمع می یابد و جریانات عصبی در فواصل سیناپسی و یا بین ماهیچه و عصب بطور مداوم صورت گرفته و این عمل منجر به از بین رفتن هماهنگی بین ماهیچه ها گردیده و به مرگ موجود منتهی می شود. مهار استیل کولین استراز موجود در بدن دارای درجاتی است که در پستانداران مهار آن تا 50% موجب بروز اثرات مسمومیت و 90-80% منجر به مرگ می شود (Hessel, 1982).
علایم و نشانه های مسمومیت حاد به هنگام تماس و یا بعد از آن، در عرض چند دقیقه تا چند ساعت بسته به نوع تماس ظاهر می شوند. ظهور علایم بدنبال تماس های تنفسی سریعتر از راههای دیگر است، از این حیث تماس های گوارشی در رتبه دوم و تماس از راه پوست در رتبه آخر قرار دارد. علایم و نشانه ها ماهیت کلینرژیک دارند. ضعف عضلانی قابل توجه در غالب موارد دیده میشود، به همین دلیل لازم است از فرد حمایت تنفسی بعمل آید. ممکن است دستگاه تنفس بطور ناگهانی توقف نماید. افزایش ترشحات و اسپاسم برونش ها غالباً مانع از رساندن اکسیژن به بیمار می شوند و باعث فشار (تنگی) در قفسه سینه، خس خس کردن، سرفه خلط آلود و ادم شش ها می شود. از دست دادن هوشیاری، بی اختیاری، تشنج و روکود تنفسی علائم مسمومیت شدید و تهدید گر حیات هستند. علت اصلی مرگ بر اثر ترکیبات ارگانوفسفره اختلالات تنفسی است اختلالات قلبی، عروقی نیز معمولا به آن اضافه می گردد. در مسمومیت با ارگانو فسفاتها برادی کاردی نشانه کلاسیک است که میتواند به سمت ایست سینوسی پیشرفت نماید و ممکن است تاکی کاردی و افزایش فشار خون حاصل از تحریک گیرنده های نیکوتینی (عقده های سمپاتیک) جایگزین آن گردد. سردرد، تهوع، گیجی و افزایش ترشحات (افزایش تعریق، بزاق، اشک و ترشحات بینی) اولین علایم شایع در مسمومیت با ترکیبات ارگانو فسفره هستند. انقباض عضلانی، ضعف، لرزش، عدم هماهنگی، استفراغ، کرامپهای شکمی و اسهال همگی حاکی از بدتر شدن وضع مسموم هستند. میوزیس غالباً علامت تشخیصی مفیدی است و بیمار ممکن است از تاری و تیرگی دید شکایت داشته باشد. اضطراب و بیقراری وجود دارد و گزارشات معدودی وجود حرکات کره ای فرم را تصدیق می کنند. افسردگی، از دست دادن حافظه و گیجی (علایم روانپزشکی) نیز گزارش گردیده است. جنون سمی (از علائم مسمومیت با ترکیبات ارگانو فسفره) که با علایمی چون اغتشاشات و حرکات کنترل نشده همراه است غالباً به اشتباه مسمومیت الکلی تشخیص می شود. سیمای کلینیکی مسمومیت با ارگانوفسفره در کودکان غالباً با بالغین تفاوت دارد. برخی از علایم تیپیک کلینرژیک چون برادی کاردی، اشکریزش، فاسیکولاسیونهای عضلانی و تعریق، در کودکان کمتر شایع هستند. صرع (22 تا 25 درصد) و تغییر حالات دماغی شامل بیحالی و کما (54و 96 درصد) در کودکان شیوع بیشتری دارند. این در حالی است که تنها در 2 تا 3 درصد بالغین صرع دیده شده است. علایم دیگری که در کودکان شایع هستند عبارتند از میوز، ضعف عضلانی و افزایش بزاق. در یک مطالعه 80 درصد موارد مسمومیت با ارگانو فسفره ها با تشخیص نادرست اختلالات تنفسی ارجاع شده بودند .(Wayland, 1963)
پس می توان علایم مسمومیت را به 4 گروه تقسیم کرد:
اثرات عضلانی Muscarinic که سموم بر اعصاب پاراسمپاتیک تاثیر می گذارد وعلایم شامل: بی اشتهایی، تهوع، استفرغ، دردشکم، اسهال، دردعضلات شکم، گرفتگی عضلات، عرق زیاد، جاری شدن اشک، جریان شدید بزاق، مشکل تنفسی، کندی ضربان قلب، ورم ریه، افت فشارخون، کبودی رنگ پوست بدن، کاهش هموگلوبین خون و عدم کنترل ادرار و مدفوع می باشد (ایمانی، 1388).
اثرات نیکوتینی Nicotinic که تاثیر سموم بر اعصاب سمپاتیک است و به صورت سفت شدن ناگهانی ماهیچه های زبان، پلک چشم و صورت و گرفتگی عمومی ماهیچه ها که متعاقبا فلج را به دنبال دارد، تظاهر می کند (ایمانی، 1388).
اثرات CNS که تاثیر برسیستم اعصاب مرکزی می باشد وشامل گیجی، سردرد، تندمزاجی، تشویش، بی قراری، سفتی گردن، اختلال حرکتی در غضلات، تب، تشنج، اغما و مرگ می باشد (طالبی، 1386).
اثر PorpHyrinuria که سبب تجمع پورفیرین در غده های اشکی شده و ایجاداشک های قرمز می نماید. .(Wayland, 1963)
بطور کلی می توان علائم مسمومیت با سموم فسفره را به صورت زیر خلاصه نمود:
سردرد
تهوع
استفراغ
درد معده
اسهال
دسته بندی : علمی