برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

1-2- سوابق مربوط
در سال 1887 کتابی تحت عنوان نظریه اقتصادی محل راه‌آهن‌ها توسط آرتور م. ولینگتن به چاپ رسید. او که یک مهندس ساختمان بود، مهندسین را تشویق به بررسی‌های اقتصادی پروژه‌های صنعتی نمود. او برای بررسی اقتصادی طرح راه‌آهن از روش ارزش فعلی با عمر بی‌نهایت استفاده نمود.
در سال 1920 کتابی تحت عنوان مهندسی مالی توسط ا. بی گلدمن و در سال 1923 کتاب دیگری به نام اقتصاد مهندسی توسط جی. سی. ال. فیش منتشر شد. در کتاب‌های فوق سعی شد تا به کمک مدل‌های ریاضی، پروژه‌ها بصورت مدل‌های سرمایه‌گذاری فرموله شوند.گلدمن در کتاب خود از اینکه نویسندگان کتاب‌های مهندسی، به شناخت هزینه‌های لازم جهت اجرای طرح‌های مهندسی و نهایتا بررسی‌های اقتصادی توجه کافی نمی‌نمایند، اظهار تاسف می‌کند. او بررسی اقتصادی طرح‌ها را امری ضروری می‌داند.
در سال 1930 کتابی تحت عنوان مبانی اقتصاد مهندسی توسط پروفسور اوژن ال. گرانت به چاپ رسید. کتاب او اولین کتابی بود که پارامترهای اقتصادی را شناسایی و تکنیک‌های کمّی اقتصاد مهندسی را ارائه نمود. او از مقایسه اقتصادی بین چند طرح سخن گفت و اصول اقتصاد مهندسی را معرفی نمود. به همین دلیل او را بنیانگذار علم اقتصاد مهندسی می‌نامند.
امروزه این علم وسعت کاملی یافته، کتاب‌های متعددی در این زمینه انتشار یافته، در تکنیک‌های قدیمی بازنگری شده و تکنیک‌های جدید و پیشرفته‌ای خصوصاً در زمینه آنالیز حساسیت، مخاطره(شرایط عدم اطمینان یا ریسک) و تورم ارائه شده است. به مرور زمان بحث ارزیابی اقتصادی طرح‌ها مورد توجه کشورها و مجامع مختلف قرار گرفت و حتی با وجود آنکه در ابتدای امر در کشورهای سوسیالیستی و توسعه نیافته از ارزیابی طرح‌ها خیلی استقبال نشد ولیکن این روش در طول زمان بدون توجه به نظام اقتصادی حاکم بر کشورها مورد توجه و استقبال اکثریت قرار گرفت.
کتاب مدیریت استراتژیک صنایع معدنی در سال 1999 توسط انجمن مهندسی معدن و متالورژی امریکا (SME) به چاپ رسید که در دو فصل از این کتاب، ارزیابی مالی طرح‌های معدنی را بر پایه دو اصل مقایسه طرح‌ها بر اساس شاخص‌های NPV و IRR بررسی کرده‌اند.
در سال 2009 اداره معادن امریکا کتاب ارزیابی طرح‌های توسعه‌ای ذخایر معدنی را منتشر کرد که مطالعات موردی شکست خورده در دنیا را بررسی کرده‌اند. در این کتاب 6 طرح بزرگ صنایع معدنی اروپا و امریکا را که فقط بدلیل ارزیابی نادرست مالی در پیش‌بینی سرمایه‌گذاری با شکست روبرو شده بودند را مورد مطالعه و بررسی قرار دادند که بیشترین خطای مطالعات اقتصادی آن‌ها، عدم پیش‌بینی درست شرایط بازار و بازار فروش تشخیص داده شده است.
پژوهشنامه SAIMM(موسسه مهندسی معدن و متالورژی افریقای جنوبی)، در سال 2009 و 2010 طی سه مقاله کلیدی، چالش‌های پیش روی مطالعات مالی طرح‌های عظیم معدنی که تحت پوشش شرکت‌های چند ملیتی هستند را ‌بررسی نموده است و به 3 نکته کلیدی در ارزیابی طرح‌ها اشاره کرده است، که، باید از متخصصین علم اقتصاد کمک گرفته شود، عمر پروژه و ریسک‌های اقتصادی طرح‌ها با جدیت بیشتری مطالعه شود و علاوه بر نرخ بازگشت داخلی پروژه‌ها با توجه به موقعیت جغرافیایی و عمر پروژه وثبات سیاسی کشور مورد نظر، حداقل نرخ جذب کننده بهره‌برداری لحاظ شود.
در کنگره جهانی معدن سال 2012، طی یک سخنرانی کلیدی، رئیس سابق بانک مرکزی امریکا به دو محور اساسی اشاره کرده است، که نیاز بازار و نیازهای آتی تکنولوژی‌های در پیش روی بشر بر نوسانات شدید قیمت مواد معدنی بسیار موثر هستند مانند کاهش استفاده از سرب پس از جنگ جهانی اول و دوم که منجر به استفاده از عناصر جایگزین و عدم استقبال از سرب شد، همچنین پیمان‌های منطقه‌ای، بین‌المللی و استراتژیک در معادن در بررسی و مطالعه بازار ماده معدنی موردنظر نقش بسیار اساسی را ایفا می‌کنند مانند ثبات نسبتا مناسب عرضه و تقاضا و قیمت طلا در جهان.
در ایران نیز تاریخچه استفاده از ارزیابی اقتصادی به سال 1327 و به طراحی سدهای مخزنی بزرگ برمی‌گردد.
1-3- سوال‌های تحقیق
– آیا تاسیس واحد استخراج شن و ماسه معدن شاه‌کوه دارای نرخ بازدهی سرمایه‌گذاری قابل توجیه است؟
– آیا این طرح دارای ارزش افزوده فعلی خالص مثبت و قابل قبولی است؟
– آیا قیمت تمام‌شده شن و ماسه تولید شده قادر به رقابت با معادن مشابه نزدیک است؟
1-4- فرضیه‌های تحقیق
– احداث واحد استخراج شن و ماسه معدن شاه‌کوه دارای نرخ بازدهی سرمایه‌گذاری قابل توجیه است.
– استخراج معدن شن و ماسه شاه کوه دارای ارزش افزوده قابل قبول می‌باشد.
1-5- اهداف تحقیق
– محاسبه شاخص‌های مالی طرح.
– ارزیابی فنی طرح شامل انتخاب نوع ماشین‌آلات بر اساس ظرفیت تولید.
– ارزیابی مالی و اقتصادی طرح تاسیس واحد استخراج شن و ماسه که نوعی ارزیابی قبل از اجرا از منظر سودآوری یا زیان‌ده بودن خواهد بود.
– بررسی میزان اشتغال‌زایی تاسیس این واحد.
1-6- روش تحقیق