برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

نمای این ساختمان، قبل و بعد از خرابی را در شکل (2-5) می‌توان مشاهده نمود.

شکل )2-5): فروپاشی ساختمان فدرال آلفرد مورا]18[
5- فروپاشی برج‌های مرکز تجارت جهانی1
تأسف‌انگیزترین واقعه از مکانیسم فروپاشی پیش‌رونده سازه‌های بلند، در 11 سپتامبر 2001 و در شهر نیویورک رخ داد. در این روز دو برج 101 طبقه بر اثر برخورد دو هواپیمای مسافربری به طور کامل تخریب شدند.

شکل )2-6): فروپاشی پیش‌رونده در برج‌های تجارت جهانی نیویورک ]19[

1 WTC (World Trade Center)
جالب توجه است که این برج‌ها، برای برخورد احتمالی هواپیما نیز طراحی‌شده بودند. ولی در آن زمان بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری، بوئینگ 707 بوده است که حدود 336000 پوند وزن و نزدیک به 23000 گالن ظرفیت بنزین داشته است. حال آنکه در 11 سپتامبر این برج‌ها مورد اصابت هواپیمای بوئینگ 767 قرار گرفتند که حدود 395000 پوند وزن و دارای ظرفیت حمل بنزین 24000 گالن بوده است [19].
همان طور که مشهود است پیش‌بینی رشد تکنولوژی کاری دشوار و گاهی غیرقابل دستیابی می‌باشد. اینجاست که پیشرفت سریع تکنولوژی به عاملی خلاف جهت اطمینان مهندس طراح تبدیل می‌گردد.
در این حادثه 2830 نفر جان‌باخته و همچنین 10 ساختمان مجاور این دو برج، دچار خرابی کلی و جزئی شدند که ضعف این سازه‌ها را در هنگام رویارویی با بارگذاری غیرعادی و پیش‌بینی‌نشده نشان می‌دهد.
ساختمان بنکر تراست1 در مجاورت برج تجارت جهانی قرار داشت که در اثر ضربات مخروبه‌های ناشی از فروپاشی، دچار خرابی زیادی در نمای ساختمان شد(شکل 2-7)؛ اما این سازه توانست در مقابل فروپاشی کلی مقاومت کند]19[.

مطلب مرتبط :   پایان نامه استان خراسان شمالی و تصاویر ماهواره ای

شکل )2-7): ساختمان بنکر تراست [19]

1 Bankers Trust
6- پدیده فروپاشی پیش‌رونده در ایران
مطالبی که در قسمت قبل ارائه شد توضیحی بود در مورد یک نوع مکانسیم خرابی سازه‌ها که در آن میزان تخریب بسیار فراتر از اثر عامل پدیدآورنده آن بوده است. همچنین مثال‌هایی دراین‌باره ذکر گردید و عملکرد نهادهای مرتبط و مسئول در این کشورها به این موضوع ارائه شده است.
در عصر کنونی، به یاری پیشرفت‌های تکنولوژی علم مهندسی سازه با سرعت زیادی در حال گسترش است که حاصل آن ساختمان‌هایی سبک تر، بادوام بیشتر و پیچیدگی‌های معماری افزون تر از پیش می‌باشد. علیرغم نیاز ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه به چنین سازه‌هایی در آینده‌ی نزدیک، هنوز ضعف تحقیقات سازه در کشور محسوس است. اهمیت این موضوع با توجه به کیفیت نامناسب اجرای اکثر ساختمان‌ها و استفاده از روش‌های اجرای قدیمی ساختمان‌سازی در ایران، دو چندان می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به فاجعه فروریختن ساختمان هفت‌طبقه سعادت‌آباد تهران (شکل 2-8) اشاره کرد که در آن 17 نفر جان باختند ]5[.

شکل )2-8): فروپاشی پیش‌رونده در ساختمان هفت‌طبقه سعادت‌آباد- تهران ]5[

دسته بندی : علمی