برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

112(100%)
112(100%)
112(100%)
از بین کتابداران 37% آنها ابراز داشتند در طی یکسال گذشته به علت عوارض و ناراحتی های اسکلتی و عضلانی به پزشک مراجعه کرده اند. 40نفر(5/35%) آنها ناراحتی شان در طی یک هفته اخیر (در زمان مطالعه) عود کرده است. و تعداد5 نفر( 5/45%) آنها اظهار داشتن درد آنها در طی یکسال گذشته بطور مداوم ادامه داشته و بهبود نیافته است و 32نفر آنها( 5/28% )به علت ناراحتی دچار محدودیت و اختلال در انجام کار شده اند. ناراحتی بیش از یک سوم از کتابداران در طی یکسال گذشته به قدری بوده که آنها برای رفع مشکل به پزشک مراجعه نموده اند. تقریبا یک سوم آنها کارشان دچار اختلال شده و به خاطر ناراحتی جسمانی ناشی از عوامل ارگونومیکی نتوانسته اند بخوبی کار خود را انجام دهند.
فصل پنجم
بحثونتیجهگیری
5.1 بحثونتیجهگیری
در این فصل با توجه به داده های گردآوری شده در فصل چهارم به سوالات مطرح شده در این پژوهش پاسخ داده خواهد شد.
5.1.1 اطلاعاتکتابخانهای:
در 17کتابخانه که در بیش از یک طبقه قرار دارند کتابداران مجبورند برای مدیریت کتابخانه از طبقات بالا و پایین بروند که ممکن است اگر به شکل صحیح این کار را انجام ندهند به مرور زمان دچار اختلالات اسکلتی عضلانی شوند(جدول2).برای سالم ماندن و عمر طولانی کردن، هر فرد باید روزانه بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش کند (54). چند دقیقه پیاده روی یا در جا زدن در خانه یا حتی بالا و پایین کردن پله ها هم فعالیت بدنی است. بررسی های محققان کانادایی نشان داده است افرادیکه به طور صحیح بیش از ۵۵ طبقه را در هفته بالا و پایین می روند، به طور چشمگیری احتمال مرگ زودرس و ابتلا به ناراحتی قلبی در آنان کاهش می یابد. پله نوردی حتی به افراد چاق نیز توصیه می شود زیرا بالا و پایین رفتن از پله در هر دقیقه بین ۸ تا ۱۱ کیلو کالری انرژی می سوزاند. اما بالا و پایین رفتن زیاد برای افرادی که مبتلا به پوکی استخوان یا درد زانو و ناراحتی های قلبی یا آسم هستند، مناسب نیست.طبق آمار رسمی وزارت بهداشت کانادا و طبق بررسی ها، از جمله دلایل اصلی زیان های استفاده از پله ها شامل: نامناسب بودن وضعیت جسمانی و وضعیت محل است که می تواند خطر ساز باشد و باعث ایجاد اختلالات اسکلتی _ عضلانی گردد.
5.1.2 اطلاعاتدموگرافی:
طبق جدول پراکندگی تقریبا دو سوم کتابداران را زنان تشکیل می دهند و اکثریت آنها نیروی جوان و با سن میانگین 39 سال می باشند و بیش از نیمی از آنها سابقه کار 5-1 سال دارند و 72% آنها تحصیلات کارشناسی و بالاتر دارند و از نظر مصرف سیگار در سطح قابل قبول 5/97% قرار دارند.
5.1.3 وضعیتکاری:
یک سوم کتابداران نکات ایمنی در حمل دستی کتابها را رعایت نمی کنند و کتاب بیش از وزن استاندارد حمل می کنند و به مرور زمان دچار ناراحتی های شانه، مچ دست هاو پشت می شوند همینطور اکثر آنها از شیوه صحیح جا زدن کتاب اطلاع ندارند و به شیوه نادرست این کار را انجام می دهند که برای قفسه های پایین باید به صورت نشسته و برای قفسه های بالا از چهار پایه استفاده شود که اگر به صورت صحیح انجام نشود به مرور زمان باعث درد در شانه و گردن و زانو می شود.. اکثر کتابداران بین6-3 ساعت با کامپیوتر کار می کنند که نشان دهنده آن است که تقریبا بیش از نیمی از زمان کاری در طول یک روز را از رایانه استفاده می کنند و این به دلیل فراگیر شدن استفاده از کامپیوتر در کتابخانه ها می باشد که کتابداران باید شیوه های صحیح کار کردن را آموزش ببینند تا بروز آسیب ها به حداقل برسد زیرا این امر طبیعی است که شیوه های صحیح کاری را ندانند. در مورد استفاده از چرخ کتاب هم باید گفت علت استفاده نکردن آن توسط کتابداران می تواند به سنگین بودن، عدم کنترل آن و همچنین صدای زیادی که در هنگام هل دادن و یا کشیدن تولید می کند، اشاره کرد که اگر تجهیزات آن اصلاح نشود به مرور زمان باعث آسیبها و ناراحتی های اسکلتی عضلانی می شود. وجود وقفه های کاری می تواند از آسیب های کاری جلوگیری کند که اکثر کتابداران به این امر واقف بودند و وضعیت خود را در طول کار تغییر می دادند به گونه ای که در هنگام کار حالتهای مختلفی را استفاده می کردند و در همه حال در یک وضعیت نبودند اما متاسفانه هیچ آموزشی در مورد دستور العمل های ارگونومیکی در نهاد کتابخانه ها به کتابداران داده نشده بود. آموزش و مدیریت دو عامل مهم برای رسیدن به اهداف ارگونومیکی هستند و باید این مد نظر قرار گیرد که کارمندان هرگز بر مشکلات غلبه نخواهند کرد مگر با آموزش و برنامه های مناسب در این خصوص. دستور العمل و ساختار برنامه آموزشی باید از جانب مدیران و سرپرستان مشخص و حمایت شود. این برنامه ها باید شامل جنبه های ارگونومیکی در طراحی تجهیزات و انتخاب و روش کار با این تجهیزات باشد و مدیران باید برای تحقق اهداف این برنامه ها کارمندان خود را برای شرکت در آنها تشویق کنند (34). آموزش قوانین پایه ارگونومیکی اولین و مهمترین گام است که می تواند در آینده باعث پیشگیری و یا کاهش آسیبهای کاری نهفته ای که ممکن است بروز کند، شود. آموزش برای افزایش آگاهی و تشخیص موثر ریسک فاکتورهای مرتبط با کار، هم برای مدیریت و هم برای کارمندان مطلوب است و همینطور برای فهمیدن و کاربرد روشهای کنترلی. این روش در صورتی امکان پذیر است که کارمندان به خوبی از خطرات ارگونومیکی نهفته اطلاع داشته باشند. آموزش باید برای تمام کارمندان داده شود و شامل این توضیحات باشد:محتوا و دامنه این برنامه، علائم ارگونومیکی مرتبط با شغل که به گسترش اختلالات اسکلتی عضلانی کمک می کند، فعالیت های غیر کاری که باعث گسترش اختلالات اسکلتی عضلانی می شود، نشانه ها، علائم و انواع اختلالات اسکلتی عضلانی، پیشگیری و مقیاس های کنترل مورد استفاده در کارمندان، استفاده صحیح و مناسب از ابزارها، وسائل و تجهیزات برای کنترل ریسک فاکتورهای ارگونومیکی مشخص شده و روشهایی برای گزارش راحت علائم با اختلالات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار(13).
5.1.4 شیوعاختلالاتاسکلتی عضلانی درکتابدارانکتابخانه
بطور رایج در کتابخانه های عمومی سه نوع فعالیت فیزیکی می تواند رخ دهد که احتمال دارد شرایط نامطلوب ارگونومیکی در حین این نوع فعالیتها منجر به آسیبهای اسکلتی – عضلانی حاد و یا مزمن در کارکنان شود و یا موجب عوارض و ناراحتیهایی شود که بعدا آثار و نشانه های آن مشاهده شود. این سه نوع فعالیت عبارتند از: جا زدن کتابها در قفسه و وجین کتابها؛ کار با کامپیوتر (برای فعا لیتهای سازماندهی، امانت، خدمات مرجع و غیره)و برگه آرایی. در این پژوهش، آسیبها و ناراحتیهای اسکلتی عضلانی در حین برگه آرایی به علت منسوخ شدن برگه دان مورد ارزیابی قرار نگرفت و فقط آسیبهای اسکلتی عضلانی که کارکنان کتابخانه ممکن است بطور عام در طول سال در حین کار با کامپیوتر، جا زدن و وجین کتابها تجربه نمایند با استفاده از پرسشنامه نوردیک مورد بررسی قرار گرفت. پرسشنامه نوردیک از شش نقطه در مقیاس لیکرت استفاده می کند شامل خیلی راحت، راحت، نسبتا راحت و طبیعی که ما اینها را برای راحتی تجزیه و تحلیل، عدم وجود ناراحتی در نظر می گیریم و موارد کمی ناراحت، ناراحت و بسیار ناراحت را وجود ناراحتی و درد در نظر می گیریم و بر این اساس کل شش مورد در این مطالعه در دو دسته شامل 1) وجود ناراحتی، و 2) عدم وجود ناراحتی قرارداده شده است. آیا بین ابزار کار و اختلالات اسکلتی عضلانی در کارکنان رابطه معنی داری وجود دارد؟ و آیا بین اختلالات اسکلتی عضلانی و ویژگی های دموگرافیک کارمندان رابطه معنی داری وجود دارد یا نه؟
5.1.4.1 میزانشیوعناراحتی بهتفکیکاندامهادرطول یکسالدرگروههای تحتمطالعه
بطور کلی در طول یکسال بیشترین آسیب اسکلتی – عضلانی ناشی از وضعیت ارگونومیکی در بین کتابداران شاغل در کتابخانه های عمومی همدان با توجه به جدول شماره 5 در ناحیه کمر و گردن بیشترین آسیب مشاهده شد که به علت استفاده از ابزار کاری نامناسب مانند میز و صندلی و همچنین آگاهی نداشتن از اصول صحیح کار کردن در محیط بود که با دادن آموزش می توان اندکی از این مشکلات را کم کرد. از یافته ها می توان نتیجه گرفت که ناحیه کمر و گردن بیشترین ناحیه آسیب پذیر بدن هستند و کتابداران از این دو ناحیه بیشترین آسیب را می بینند. اغلب کتابداران به علت ابزار کاری نامناسب دچار این وضعیت می شوند.آسیبها معمولا به آهستگی گسترش پیدا می کنند و به وسیله طراحی نامناسب و ابزار غیر قابل انعطاف به آهستگی و در طول ماهها و یا حتی سالها بروز پیدا می کنند بنابراین یک کارمند معمولا برخی از علائم و نشانه ها را برای یک مدت طولانی خواهد داشت که نشان دهنده این است که برخی اختلالات وجود دارد. برای مثال یک کارمند ممکن است در حین کار کردن راحت نباشد و یا بعد از رفتن به خانه از محیط کار احساس درد در عضلات یا مفاصل خود کند به علاوه ممکن است یک درد خفیف عضلانی در طول یک دوره زمانی طولانی مدت داشته باشد. شناسایی مشکلات مهم است زیرا ممکن است در برخی از موارد آسیبها و بیماری های جدی را به دنبال داشته باشد. کار تکراری و خسته کننده یک علت شایع برای آسیبها و نارحتی های اسکلتی-عضلانی است که به طور کلی به آنها آسیبهای فشارهای خسته کننده گویند این آسیبها خیلی دردناک هستند و می تواند به تدریح باعث فلج و زمین گیر شدن شوند. آسیب ها در برخی از موارد ثابت باقی می مانند اما در موارد زیاد می توانند پیشرفت کنند و به نقطه ای برسند که کارمند دیگر نمی تواند کار خود را انجام دهد. همچنین ناراحتی ها می توانند به وسیله 1- حذف عوامل خطر زا از شغل 2- کاهش سرعت کاری 3- چرخش کارمند به بخش های دیگر و انجام فعالیت های متنوع 4- افزایش شمار وقفه ها در انجام کارها، کنترل شوند. آسیبها در ابتدا هم برای خود کارمند و هم برای خانواده او می تواند هزینه بر باشد. واضح است که طراحی محیط کار با رعایت اصول ارگونومیکی ممکن است در ابتدا هزینه بر باشد اما بعد ها باعث افزایش بهره وری و کاهش هزینه های درمان و مراقبت و در نتیجه انجام آسانتر کارها می شود (11).
5.1.5 میزانبروزناراحتی براساسوظایفشغلی
دسته بندی : علمی