برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تأثیرپذیری وهابیت از اسرائیلیات

تکه ای از متن پایان نامه :

ضعیف و ناتوان بود، ایفا می­نمود. البته بدون تردید عرب جاهلی به دلیل محدودیت فرهنگی که پیش از اسلام از آن برخوردار بود از فرهنگ یهودی بهره اندکی برد و زمینه برای گسترش ارتباط فرهنگی میان آن دو بسیار محدود و اندک بود.[1]

  1. حکومت اموی و تأثیر آن در اشاعه اسرائیلیات

با به سلطنت رسیدن معاویه و حاکمیت خاندان اموی بر جامعه اسلامی سیر قهقرایی فرهنگ و ارزش­های اسلامی و احیای سنت­های جاهلی آغاز گردید و در چنین محیطی بود که بسیاری از بیماردلان، جاعلان حدیث، قصه سرایان درباری، مروجان اسرائیلیات، مسیحیان رومی، ورشکستگان سیاسی و ته مانده­های کفار قریش همگان بسان مگسانی به گرد شیرینی جاه و جلال حکام اموی تجمع کردند و از این خوان گسترده حظّ و بهره­ای وافر بردند.

از آنجا که اکثر حکام اموی خود بهره­ای از علم و دانش نبرده بودند برای پرکرد خلا علمی که در جامعه اسلامی پدیدار شده بود به اهل کتاب و شعرا و خطبا و قصه گویان روی نمودند و آنها نیز تا توانستند أباطیل خود را در میان مسلمانان پراکنده ساختند و چهره تابناک اسلام را زشت و کَریه نمودند.

دکتر احمد امین در توصیف گوشه­ای از عصر تاریک اموی می­نویسد:

دولت بنی امیه نسبت به نشر علوم کمکی نمی­نمود فقط ادب و فن قصه گویی رسمی را رواج می­داد دربار خود را بر روی شعرا و خطبا، باز و قصه گویان را در مسجد، معین و موظف می­نمود. به علم و فلسفه هیچ توجه و اهتمامی نداشت. علت آن جمد، بایستی این باشد که اولاً اساس حکومت بنی امیه فشار و جبر و خشونت بود و و برای ادامه آن به وجود شعرا و گویندگان نیازمند بودند، زیرا شعر و خطابه در آن روزگار مانند نامه­نگاری عصر کنونی بوده. بدین سبب غیر از شعرایی که لب به ثنای آنان می­گشودند کسانی دیگر در نزد آنان مرتبتی نداشتند. شعرایی که آل علی و زادگان زبیر را مدح کرده بودند فقط به نجات و رهایی از خشم بنی امیه قناعت می­کردند ثانیاً وضع بنی امیه یک وضع بدوی جاهلی خشن بود که از علم و فلسفه لذتی نمی­بردند و به یک خطبه بلیغ توجه بیشتری می­کردند.

مطلب مرتبط :   بررسی تأثیر آموزش مادران بر مبنای نظریه دلبستگی بر کاهش اضطراب کودکان - دانلود پایانامه ارشد

[1] . ذهبی، محمد حسین، الأسرائیلیات فی التفسیر و الحدیث، ص22و 23

 مطالعه تأثیرپذیری وهابیت از اسرائیلیات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه حقوق