برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

به نظر راغب اصفهانی ذیل آیه 5 سوره مریم[1] مقصود از مَوالی پسر عمو می باشد. و به آزادکننده، آزاد شده، هم پیمان و همسایه مولی گویند[2]. نویسنده­ای دیگر نیز موالی را به همان معنی ( عصبتی و بنی عمّی- گروه و پسر عموهای من) می داند[3].

به طور کلی می­توان معانی بسیاری از کلمه موالی گرفت. مانند بنده، آقا، خویش و قوم، پسرعمو، همسایه، هم پیمان، مهمان، دوست، پسر، داماد، وارث، خویشاوند سببی، آقا، نعمت دهنده،یاری کننده، سرپرست، مالک،[4]و غیره می باشد.

 

کسانی را می­گفتند که جانشین و بازمانده و وارث و برادر شخص باشد[5]. گر چه منابع تاکید دارند که موالی بردگان مسلمان شده بودند، که آزاد می شدند، اما بعضی از مورخان، غیرمسلمانان اهل ذّمه را نیز در جرگه موالی قرار می­دهند،[6] آنها حتی تمام غیر عرب­ها را غیر از موالی می دانند. هر گاه مالک، بنده و کنیز خود را(عتق) آزاد می نمود، یک نحو ارتباط و پیوستگی میان آن دو به وجودمی آمد که این پیوستگی را ولاء می­گفتند و بنده آزاد شده را مولی می­خواندند. کنیز آزاد شده را هم موالات می­گفتند و جمع آن موال آمده می باشد[7].  آثار بستگی( ولاء) بدین نحو بود که اگر بنده آزاد شده می مرد و وارثی نداشت ارث او به مالکش که وی را آزاد نموده بود می­رسید اگر مالک بنده، فردی از قبیله ای بود، مولا را به آن قبیله نسبت می دادند، چنانکه می گفتند: مولای بنی­هاشم یا مولای ثقیف[8].

مطلب مرتبط :   دانلود پایانامه ارشد با عنوان : بررسی تأثیرساختار سازمانی بر روحیه کارآفرینی کارکنان شعب بانک ملی استان اصفهان

آن چیز که که از متون تاریخ استخراج شده می باشد این می باشد که: در تاریخ اسلام بردگانی که آزاد می شدند مولی نامیده می شدند و این نهضتی بود که از دوره پیامبر شروع گردید اما در دوره­های بعد این لفظ معانی دیگرییافت که از اصل آن بسیار دور گردید. چنانکه معادل برده و غلام تلقی گشت و بعضی نیز به عمد یا سهو موالی را بردگان تلقی کرده اند.

[1].  « وَ انّی خفُتُ الموالی من ورائی …» سوره مریم/ 5

[2]. راغب اصفهانی، حسین بن محمد، مفردات فی غریب القران، تحقیق صفوان عدنان داوودی، دمشق- بیروت: دارالعلم الدار الشامیه، چ اول، 1412ق، ص887.

[3]. کاظمی، جواد بن سعید، مسالک الافهام الی آیات الاحکام، تهران: کتابفروشی مرتضوی، چ دوم، ج 4، 1365ش،ص 423.

[4]. ابن اثیر، النهایه، تحقیق عبدالحمید هنداوی، بیروت- لبنان، ج5، ص237؛ ابن مقصود، محمد بن مکرم، ، پیشین، ج6، 409.

[5]. ممتحن، حسینعلی،  نهضت شعوبیه، پیشین، 1370، ص 132.

[6]. مدرسی، محمد تقی، امامان شیعه و جنبش­های مکتبی، ترجمه حمید رضا آژیر، مشهد: بنیاد پژوهش­های اسلامی، چ4، 1378، ص59.

[7]. امین، احمد، پیشین، 1358، ج1، ص 120.

[8]. همان، ج1، ص121.

 مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دسته بندی : پایان نامه حقوق