برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

واژه موالی نیز به لحاظ لغوی از ریشه ولاء  اخذ شده، اسم مکان آن به معنای وابسته بودن و متصل بودن به شخص و یا چیزی می باشد برای نزدیکی به صاحبان قدرت و حکومت و یا برای نگه داشتن قدرت و حکومت و در بعضی از مواقع واژه ولاء به معنای سرپرست، حاکم، حوزه توانایی و لیاقت و امین قیم ذکر می گردد. در قرآن و روایات دو معنای متفاوت برای واژه مولی و موالی ذکر کرده اند، الف) معلم و تعلیم دهنده ب) شریف و بزرگوار.

آیاتی از قرآن اشاره می­نماید که خداوند مولای پرهیزگاران می باشد و کافران مولایی ندارند.[1] معنای دوم با لغت سید در قرآن ذکر می­گردد مولای ما به معنای سید ما و سرورمان ذکر گردیده می باشد[2].

در روایتی از امام صادق(ع) که در اصول کافی ذکر گردیده، مولی به معنای وارث بکار رفته می باشد.[3]فراء می گوید: مَوالی وارثان و پسر عموها می باشد. از نظر ابوعبیده مَوالی همان پسرعمو می باشد پس مراد از مَوالی در آیه شریفه کسانی هستند که اولی هستند در تصرف به ترکه میت به جهت خلافت الهیه می باشد. چنانکه می­فرماید( و لکل جعلنا موالی) مستلزم هیچ محذوری نمی­باشد زیرا که یکی از وراث خواه نسبی و خواه سببی در مرتبه خود اولی به تصرف در ما ترک هست بدون مزاحمت دیگری از مراتب لاحقه[4].

جصاص ذیل همین آیه می نویسد: پسر عمو را مَوالی می نامند. از نظر ابن عباس، مجاهد و قتاده مقصود از مَوالی در این آیه عصبه( خویشاوندان) می باشد و سدی می گوید مقصود ورثه و بازماندگان میت می باشد.[5]

مطلب مرتبط :   دانلود : بررسی تأثیرپذیری وهابیت از اسرائیلیات

اسفراینی می­نویسد: مقصود از مَوالی در این آیه[6] گروهی از عصبه و ورثه که به جای گذاشته باشند پدران و مادران ایشان و خویشان ایشان و گروهی که عقد بسته باشند[7]. یا اینکه بر هر فردی وارثی( مولایی)را قرار دادیم که از ترکه میت بهره ببرد[8].

. [1] قران مجید( 2/143، 6/62، 9/51، 22/78، 66/2).

[2]. قران مجید، 2/ 286، 6/62، 10/31.

[3]. کلینی،ابوجعفر بن یعقوب بن اسحاق، اصول کافی، ج2، ص502.

[4]. حسینی جرجانی، سید امیر ابوالفتوح، آیات الاحکام، کتاب میراث، تحقیق میرزا ولی الله اشراقی سرابی، تهران: نشر نوید، 1404ق، چ دوم، ج 2، ص 566 و 567.

[5]. جصاص، احمد بن علی، آیات الاحکام، کتاب ارث، تحقیق محمد صادق قمحاوی،  بیروت: داراحیاء التراث العربی، 1405ق، ج3، ص143.

[6]. نساء / 33

[7]. اسفراینی، ابوالمظفر شاهفور بن طاهر، تاج التراجم فی تفسیر القران للاعاجم، تحقیق نجیب مایل هروی و علی اکبر الهی خراسانی، تهران: نشر علمی و فرهنگی، 1375ش، چ اول، ج 2،  ص484.

[8]. قمی مشهدی، محمد بن محمد رضا، کنز الدقائق و بحر الغرائب، تهران: سازمان چاپ و نشر و وزارت ارشاد اسلامی، 1368، چ اول، ج3، ص393.

 مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دسته بندی : پایان نامه حقوق