برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

طبری در تفسیر خود می نویسد: «وَ لِکُلٍّ جَعَلنا مَوالی[1]» می گوید: موالی خویشان انسانند و زیرا ملل غیر عرب، داخل اسلام شدند و برای آنها نمی­توانستند نام مخصوصی پیدا کنند، این آیه نازل گردید: « فَاِن لَم تَعلَمُوا آباءَهُم فَاخوانُکُم فِی الدّینِ وَ مَوَالِیکم[2].» بدین سبب آنها را موالی گفتند. سپس طبری اضافه می کند: «مولا امروز دو نوع می باشد، یکی ارث می برد و ارث می­گذارد که او خویش شخص می باشد و دیگری وارث نمی برد که او بنده آزاد شده می باشد[3].  احادیث بسیاری در خصوص وَلاء وارد شده که از آن جمله می باشد: « نهی رسول الله عن بیع الوَلاء» یعنی: پیامبر فروش مولا را منع کرده می باشد. و«الولاءُ لُحمَهٌ کَلُحمه النَّسب لا تُباع لا توهب» یعنی: مولا در حکم منسوبان خداوند شمرده می­گردید.[4] گاهی برده، به عنوان« کفاره یمن» آزاد می­گردید[5].  همچنین قرار گذاشته شده بود که بخشی از زکات در راهِ آزادی بردگان صرف گردد[6].این کار گاهی به عنوان کفاره­ی گناهی که شخص مرتکب آن شده بود صورت می­گرفت.

قتل غیرعمدِ مسلمانان هم موجب آزادی برده­ای می­گردید[7]. برده ای که از راه « عِتق» ( آزاد شدن) به آزادی دست می­پیدا نمود، « مولی نعمه» یا « مولی عتاقه» نامیده می­گردید. در سوره احزاب درمورد زید بن حارثه، خطاب به رسول اکرم(ص)، چنین آمده می باشد:

«وَ اِذ تَقُلُ لِلَّذی اَنعَمَ اللهُ عَلَیه و اَنعَمتَ عَلَیهِ اَمسِک عَلَیکَ زَوجَکَ وَاتَّق اللَّه»؛ یعنی خداوند با اسلام و تو با آزاد کردنِ او به وی نعمت داده اید.[8]در مورد خُلف سوگند، ظهار، قتل غیرعمد، لازم بوده می باشد که بنده ای را آزاد کنند. نیز یکی از کفّاره­های نگرفتن روزه­ی ماه رمضان، آزاد کردن بنده بوده می باشد[9]

مطلب مرتبط :   بررسی تأثیرپذیری وهابیت از اسرائیلیات - دانلود پایانامه ارشد

1-6-3-1-1-مولای مکاتبه

مالک و بنده گاهی با هم قرار می­گذاشتند که بنده پولی فراهم کند و به اقساط یا یکدفعه بابت بهای خود بپردازد و خود را آزاد کند، این اقدام را « مکاتبه» می گفتند. بنده­ای که بدین طریق آزاد می­گردید، جزء اهل خانه مالک خود به شمار می­آمد، و اگر می­مرد، مالک از او ارث می­برد، مگر وقتی[1]. سوره نساء، قسمتی از آیه 33.

[2]. احزاب ، آیه 5.

[3]. امین، احمد،پیشین،  ص90.

[4]. قران کریم، بقره،  آیه 177.

[5].قران کریم، مائده، آیه 89.

[6]. قران کریم، توبه، آیه 60.

[7].قران کریم، نساء، آیه 92؛ مجادله، آیه 3.

[8]. قران کریم، احزاب، آیه 37؛ طبری، تاریخ، ج3، ص165.

[9]. ممتحن، حسینعلی،  نهضت شعوبیه،پیشین، چ 2، 1370،ص 133.

 مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دسته بندی : پایان نامه حقوق