برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تاثیر ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل

تکه ای از متن پایان نامه :

ریسک‌های درون سازمانی، ناشی از فعالیت‌های درونی بانک‌ها و دارای منشاء درون بانکی می‌باشند. مانند ریسک‌های درون سازمانی می‌توان به ریسک‌های اعتباری، عملیاتی، نقدینگی و مالی (ترکیب نامناسب دارایی‌ها، بدهی‌ها و سرمایه در ترازنامه و درآمدها و هزینه در سود و زیان و همچنین نسبت کفایت سرمایه) اشاره نمود. از آنجایی که این موارد از درون و ساختار بانک نشات می‌گیرند لذا اثرات نامطلوب این‌گونه ریسک‌ها را می‌توان از طریق کنترل و مدیریت صحیح حذف نمود. در این بخش به دلیل اهمیت ریسک‌های درون سازمانی، هر یک از موارد تشریح می‌شوند :

  1. ریسک اعتباری[1]

هرچند موسسات مالی به دلایل متعددی در طول سالها با معضلات مواجه شده اند، اما علت اصلی معضلات جدی و مهم بانکی کماکان به طور مستقیم به عواملی نظیر استانداردهای ضعیف اعطای اعتبار به وام گیرندگان و طرف های مقابل، مدیریت ضعیف ریسک پرتفوی، یا کم توجهی به تغییرات اقتصادی یا سایر شرایطی که می تواند به وخامت موقعیت اعتباری طرف های مقابل بانک منجر گردد، ارتباط می یابد.

به احتمال عدم بازپرداخت یا پرداخت با تأخیر اصل و فرع تسهیلات اعطایی بانکها و سایر ابزار بدهی از سوی مشتری، ریسک اعتباری می گویند. طراحی مدلی برای اندازه گیری و درجه بندی ریسک اعتباری برای نخستین بار در سال 1909 توسط جان موری بر روی اوراق قرضه انجام گردید(گانتز،2003،ص 11)

مطلب مرتبط :   دانلود : بررسی تأثیرساختار سازمانی بر روحیه کارآفرینی کارکنان شعب بانک ملی استان اصفهان

بنابر این اساس و به ‌دلیل توسعه فعالیت سیستم بانکی کشور، به‌خصوص بانک مسکن، در راستای گسترش عملیات اعتباری در زمینه‌های مختلف مانند گشایش اعتبارات اسنادی، اعتبار خریدار، اعطای خطوط اعتباری و نیز انجام طرح‌های میان‌مدت و حتی درازمدت، برخورداری از یک مدل ریسک کارآمد نه‌تنها تصمیم‌گیری در زمینه اعطای اعتبار و دریافت وثیقه را آسان می‌سازد، بلکه مدیریت پرتفوی بهینه ریسک را نیز برای بانک میسر و ممکن می‌کند. با در نظر داشتن آن‌چه به‌اختصار بیان گردید، موضوع تعیین مدل ریسک اعتباری برای مشتریان یک بانک در کشور، جدید و کاربردی به‌نظر می‌رسد.

برای اندازه‌گیری ریسک اعتباری دو رویکرد کلی هست، که عبارتند از اندازه‌گیری ریسک اعتباری با بهره گیری از شاخص‌های کلی، روش‌های آماری اندازه‌گیری ریسک اعتباری.

شاخص‌های کلی در اندازه‌گیری ریسک اعتباری عبارتند از:

  1. مطالبات سررسید گذشته به کل تسهیلات
  2. مطالبات سوخت شده به کل تسهیلات
  3. ذخیره مطالبات به کل تسهیلات
  4. ذخیره مطالبات به حقوق صاحبان سهام
  5. اندوخته احتیاطی به کل تسهیلات
  6. انـدوخته احتـیاطی بـه حقـوق صاحبان سهام
  7. تسهیلات به سپرده‌ها

روش‌های آماری اندازه‌گیری ریسک اعتباری بیشتر بر امتیازدهی و رتبه‌بندی اعتباری متکی می باشد.

معیارهای مختلفی در امتیازدهی اعتباری به‌کار می‌روند. معیار 5C یکی از این معیارها می باشد. در این معیار به شخصیت (تعهدپذیری وام‌گیرنده)، ظرفیت (توانایی مالی)، سرمایه، وثیقه (نوع و میزان) و شرایط (عوامل خارج از کنترل وام گیرنده) امتیازات خاصی داده می‌گردد.

[1] Credit Risk

 مطالعه تاثیر ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حسابداری: مطالعه تاثیر ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل

دسته بندی : پایان نامه حقوق