برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تاثیر ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل

تکه ای از متن پایان نامه :

پرداخت دیون شرکت به عنوان معیاری که برای تعیین وضع مالی شرکت و تداوم فعالیت آن تأثیر کلیدی را داراست، در قانون در نظر گرفته نشده می باشد.(زراعتگری، 1386،ص 33).

با این حال، ماده 143 تا حدودی بر منافع اعتبار دهندگان (یا صاحبان دین) تکیه کرده می باشد. در این ماده از قانون تصریح می گردد:

در صورتیکه شرکت ورشکسته گردد یا هنگام انحلال معلوم گردد که دارائی شرکت برای تادیه دیون آن کافی نیست دادگاه صلاحیتدار می تواند به تقاضای هر ذینفع، هر یک از مدیران و یا مدیر عاملی را که ورشکستگی شرکت یا کافی نبودن دارائی شرکت، معلول تخلفات او بوده منفرداً یا متضامناً به تادیه آن قسمت از دیونی که پرداخت آن ازدارایی شرکت ممکن نیست،محکوم کند.

طبق این ماده، شکایت از مسئولان ورشکستگی شرکت منوط به عدم پرداخت دیون می باشد و بطور ضمنی این معیار در نظر گرفته شده می باشد.

علاوه بر این در ماده 412 قانون فعلی نیز اشاره مختصری به تادیه دیون شده می باشد. در زیر قسمتی از ماده فوق آمده می باشد :

ورشکستگی تاجر یا شرکت تجارتی در نتیجه توقف از تادیه وجوهی که بر عهده اوست حاصل می گردد.

در پیش نویس لایحه اصلاح قانون تجارت که در جریان تصویب می باشد، طبق ماده 835 تشخیص سازمانی به نام سازمان بازسازی، ملاک ادامه فعالیت طبق ضوابط بازسازی قرار گرفته می باشد.

ماده 835 به توضیح زیر می باشد :

مطلب مرتبط :   بررسی تاثیر ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل - پایانامه کارشناسی ارشد

تاجری که توانایی پرداخت دیون خود را ندارد ولی، به تشخیص سازمان بازسازی قادر به ادامه فعالیت تجارتی می باشد مشمول بازسازی قرار می گیرد.

مشمولان این ماده مکلف اند ظرف مدت سی روز از تاریخ شروع توقف در پرداخت دیون، درخواست رسیدگی به سازمان بازسازی تسلیم نمایند. (ماده 836)

یکی از تسهیلات قانون جدید برای اشخاص حقیقی و حقوقی در شرف ورشکستگی، ایجاد یک مرحله میانی به نام بازسازی به مقصود تامین حقوق طلبکاران ضمن نظارت در ادامه فعالیت اجرایی و مالی طبق ماده 849 لایحه اصلاح قانون تجارت تاجر می تواند با اخذ نظر از کمیته طلبکاران تقاضای تجدید نظر کند، بنابراین به نظر می رسد در لایحه اصلاحی کوشش بیشتری برای تداوم فعالیت تاجر و حفظ منافع طلبکاران به اقدام آمده می باشد.

در قانون فعلی توجهی به حقوق سرمایه گذاران که یکی از شرکای اصلی ورشکستگی هستند نشده می باشد. ماده 418 به این مسئله اشاره دارد. در این ماده آمده می باشد : تاجر ورشکسته از تاریخ صدور حکم از مداخله در تمام اموال خود، حتی آن چیز که ممکن می باشد در مدت ورشکستگی عاید او گردد ممنوع می باشد. در کلیه اختیارات و حقوق مالی ورشکسته که بهره گیری از آن موثر در تادیه دیون او باشد مدیر تسویه قائم مقام ورشکسته بوده وحق دارد به جای او از اختیارات و حقوق مزبوراستفاده کند.

در سایر ماده ها نیز از شخص ورشکسته با عنوان تاجر یاد شده می باشد که این امر نشان دهنده توجه اندک قانونگذار به شخص حقوقی می باشد. تنها در ماده 414 به شرکت‌های تضامنی، مختلط یا نسبی نیز اشاره شده می باشد. به هر حال شرکت‌های سهامی به عنوان مهمترین واحدهای تجاری اکثر اقتصادهای پویا در قانون مدنظر قرار نگرفته اند و به نظر می رسد که این مواد نیز به بازنگری اساسی دارد. مفاد ماده 421، در حمایت از حقوق بستانکاران تجار ورشکسته می باشد، گرچه چندان عنایتی به شرکت یا سازمان به عنوان شخص حقوقی نشده می باشد. در این ماده قانونی آمده می باشد :

مطلب مرتبط :   پایانامه در رابطه با : بررسی تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

همین که حکم ورشکستگی صادر گردید قروض موجل با رعایت تخفیفات مقتضیه نسبت به مدت، به قروض حال مبدل می گردد.

اما به دلیل تبدیل دیون موجل به حال به نوعی می توان گفت بخشی از بستانکاران نسبت به بقیه در اولویت قرار گرفته اند، زیرا بعضی از بستانکاران که وصول طلب آنها موکول به آینده می باشد یعنی در تاریخ ورشکستگی دارای طلب مدت دار هستند، با حکم ورشکستگی طلبشان تبدیل به حال می گردد. این در حالی می باشد که سایر بستانکاران که طلبشان می بایست در تاریخ ورشکستگی یا قبل از آن پرداخت

 مطالعه تاثیر ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حسابداری: مطالعه تاثیر ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل