برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

Family: Brassicaceae
Genus: Lunaria
Species: Lunaria annua L. Synonym: Lunaria biennis.
جنس لوناریا دو گونه است:
1) Lunaria annua L (annual honesty)
2) Lunaria rediviva (perennial honesty)
(منبع:سایت گوگل)42
گونه دو ساله آن لوناریاآنوئه دارای گل‌های بنفش رنگ بوده ولی گونه دائمی آن گلهای سفید دارند و در اروپا در جنگل‌های مرطوب بر روی آهک و تنه‌های مرطوب می‌روید.
تند‌ش بذور لوناریاآنوئه به حالت Epigee می‌باشد و لپه‌ها از خاک بیرون آمده و برگهای کوتیلدونی و خوراکی آنرا بوجود می‌آورند. ریشه‌چه سفید شفاف می‌باشد و در ابتدای تند‌ش در محل مستقر می‌گردد و سپس لپه‌های سبزرنگ پوسته بذر را از پهلو باز نموده و از خاک بیرون می‌آیند. برگهای کوتیلدونی بدون کُرگ بوده و حاشیه صاف دارند ولی برگها و ساقه اصلی کرکدار بوده و حاشیه برگها مضرّس می‌باشد. در زمان گلدهی ساقه اصلی گلدهنده ظاهر گردیده که آنهم کرکدار می‌باشد و حداکثر ارتفاع آن به یک متر می‌رسد، ولی در زمان رشد رویشی بوته لوناریاآنوئه به صورت رُزت می‌ماند و پس از طی دوره سرما و در اواسط خرداد ماه پس از تشکیل ساقه گلدهنده به گل می‌نشیند.
نحوه گل‌دهی‌اش با شروع رشد ساقه گل‌دهنده و انشعابات فرعی آن آغاز می‌گردد. رشد جوانه انتهائی روی ساقه گلدهنده سبب طویل شدن بوته لوناریا می‌گردد، ساقه گلدهنده بنفش رنگ کرکدار بصورت قائم از میان برگهای زمستان گذران رزت خارج گردیده به ضخامت 3 سانتیمتر که در قاعده ضخیم‌تر بوده (هفته اول اسفندماه) و حدوداً دوازده برگ با دمبرگهای بلند بر روی آن قرار دارند، هر چه به سمت جوانه انتهائی برویم طول دمبرگها کوتاه‌تر شده و نهایت جوانه انتهائی به قطر حدود cm2 حاوی غنچه‌های گل مجتمع در رأس آن قرار داشته و در حمایت برگها بدون دمبرگ می‌باشند. برگها روی ساقه گلدهنده اصلی و فرعی متناوب بوده و بصورت چرخشی حول محور ساقه به فاصله میانگره‌های 5/2 سانت از هم قرار می‌گیرند ، جوانه‌های جانبی در حد فاصل دمبرگ و ساقه گلدهنده اصلی رشد کرده ساقه‌های فرعی را می‌سازند. رشد برگها و ساقه‌های فرعی روی ساقه گلدهنده از سمت پائین به بالا می‌باشد و این به خاطر غلبه جوانه انتهائی می‌باشد.
وضعیت برگها در حالت رشد بوته بصورت رزت دو بدو متقابل می‌باشد درحالیکه در ساقه گلدهنده برگها متناوب می‌گردند و فواصل میانگره‌ها به سمت بالا کمتر می‌شود (به سمت رأس ساقه). همچنین روی ساقه گلدهنده طول دمبرگ‌ها به سمت بالا کمتر می‌شود و نزدیک جوانه انتهائی برگها بدون دمبرگ آنرا می‌پوشانند. لبه برگها کنگره‌ای بوده و به فرم قلبی شکل و کرکداراند ساقه و دمبرگ نیز کرکدار می‌باشند درصورتیکه برگهای اولیه (کوتیلدونی) قلوه‌ای و با لبه‌های صاف می‌باشند و از 5/2 سانت بزرگتر نمی‌شوند. به مجرد اینکه برگهای کوتیلدونی اولیه از حدود 5/1 سانتیمتر بزرگتر می‌شوند جوانه برگهای دوّم با حاشیه کنگره‌ای و کرکدار ظاهر می‌گردد که دو بدو متقابل‌اند (در حالت رُزت)
بذور قهوه‌ای رنگ بوده و تقریباً به اندازه عدس بوده و قلوه‌ای شکل می‌باشند در هر هکتار 800 تا 2900 کیلوگرم بذر تولید می‌شود نقل از سایت (www.gardening.net/2008/Lunaria ).42 زمان تند‌ش بذر حدود 14 تا 12 روز در شرایط اپتیم ( نور + تا درجه سانتیگراد 12 دما) می‌باشد به نقل از (Willkins، 1999).45، بعد از سبزشدن بذور برگهای کوتیلدونی قلوه‌ای شکل ظاهر می‌گردد و بعد از حدود دو تا 3 هفته برگهای اصلی بصورت متقابل ظاهر گردیده که دو بدو متقابل بوده و لبه‌های مضرّس دارند. قمیت هر ده دانه رسیده این گیاه در امریکا (دلار 1= 10 دانه) تقریباً یک دلار می‌باشد (همان سایت).41

مطلب مرتبط :   دانلود مقاله با موضوع بهای تمام شده محصول و قیمت تمام شده

بعد از رسیدن بذور پدالها از سبزرنگی متمایل به زردی گردیده و موقعی که شروع به طلائی شدن کردند زمان برداشت فرا رسیده و بعد از برداشت بوته و جداسازی برگهای آن، بصورت واژگون آنرا در جای خنک با تهویه مطلوب به مدت 2 هفته آویزان کرده تا خشک شوند. بدین شکل میوه رسیده خورجینک لوناریا با دو شکاف بازگردیده و بذور که بطور متوسط در هر حجره 2 تا 4 عدد می‌باشد و از دو صفحه نگهدارنده طرفین تیغه میانی که صدفی رنگ و شفاف می‌باشد جدا می‌شود و تیغه صدفی رنگ بیضی شکل باقیمانده و به صورت یک دسته گل خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. بذور قهوه‌ای رنگ و قلوه ای شکل بوده و تقریباً عدسی و مسطح می‌باشد و در هر هکتار از 800 تا 2900 کیلوگرم بذر تولید می‌کند، این گیاه در محل‌های آفتابی تا نیمه آفتابی بهترین رشد را داشته و تعداد بیشتری ساقه‌های فرعی بوجود می‌آورد، گُلها جاذب حشرات‌اند درنتیجه میزان بذور بیشتر و تیغه‌های صدفی رنگ بزرگتر و بیشتری در گل آذین بوجود آمده و مطلوبیت بهتری خواهند داشت قوه نامیه آن تا سه سال در شرایط مناسب بخوبی حفظ می‌شود. خاک مرطوب و ph قلیائی تا خنثی را می‌طلبد. یک گونه دائمی با ساقه‌های متعدد بطول 35 تا 60 سانتیمتر با انشعابات کم که اکثراً در قسمت بالای گیاه دیده می‌شود؛ بومی ایران است و بنام:
Lunaria suffruticosa vent. یا Fibigia suffruticosa (Vent.) Sweet نامیده می‌شود(گلهاوگیاهان مناطق خشک ونیمه خشک وکویری ایران،(1355).)14
برگهای پائین این گونه سرنیزه‌ای نوک‌تیز با حواشی صاف و برگهای بالائی باریک و خطی هستند. گل‌هایش مایل به بنفش بوده میوه خورجینک تقریباً گرد می‌باشد. محل رویش آن کلاک کرج، کندوان الیکا، دماوند، دربند، توچال، قزوین، آذربایجان، کرمانشاه، سنندج، خرم‌آباد و اراک، و در ارتفاع 1000 تا 3100 متر از سطح دریا گزارش گردیده است (گلها و گیاهان مناطق خشک و نیمه خشک و کویری ایران،(1355). مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع تهران ایران.)14، این گونه دائمی با آنچه که گونه دائمی بومی اروپا و امریکا می‌باشد از لحاظ رنگ گل تفاوت دارد. میوه‌های خورجینک از اختصاصات تیره براسیکاسه بوده و با دو شکاف از دو طرف باز می‌شوند ولی دانه‌ها روی تیغه مرکزی قرار دارند، میوه‌هائی که طول آنها کمتر از 3 برابر عرض آنهاست خورجینک نام دارند. گل آذین لوناریا پانیکول (خوشه‌ای) می‌باشد و با گلهای بنفش رنگ خود زیبائی خاصی دارد این گلها پس از برداشت بذورشان به صورت براکته‌های صدفی رنگ شفاف بصورت دسته گلی خشک درآمده که از محبوبترین گلهای خشک محسوب می‌گردند.

مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه ارشد با موضوع استرس اکسیداتیو و روشهای درمان

2-2- نونهالی و بلوغ
گیاهان وقتی در مراحل رشد رویشی خود می‌باشند اصطلاحاً آنها را نونهال می‌نامند و معمولاً به دنبال جوانه‌زنی قادر به گلدهی نمی‌باشند لذا هنگامی که این گیاهان توانائی تولید گل را بدست آوردند بالغ خواهند بود. سن گلدهی گیاهان بسیار متفاوت بوده و یکی از عوامل داخلی کنترول گلدهی گیاه می‌باشد. اما فتوپریودیسم و بهاره‌سازی دو مکانیزم عمده عوامل خارجی و محیطی محسوب می‌شوند. فتوپریودیسم عکس‌العمل به طور روز است و بهاره‌سازی تأثیری است که سرما بر گلدهی می‌گذارد.
همانطوریکه اشاره شده در هر گیاه برای انتقال از رشد رویشی به زایشی که اصطلاحاً دوران نونهالی به بلوغ گفته می‌شود زمان معینی لازم است. بعضی از گیاهان دوران نونهالی بسیار کوتاه دارند. و بعضی سالها بطول می‌انجامد در دوره نونهالی سرعت رشد رویشی سریع، ناتوانی تشکیل گل، پتانسیل ریشه‌زائی بالا از اختصاصات این دوره می‌باشد، درختان در دوره نونهالی سریعتر ریشه می‌دهد در مطالعه تریبی ،1989.نقل از (آرتکا، 1379).1
گذر از مرحله نونهالی به بلوغ با تغییر ویژگیهای رویشی نظیر مورفولوژی برگ، آرایش برگ روی ساقه، خارداری، ظرفیت ریشه‌دهی، نگهداری برگ همراه است که در گونه‌های چوبی مشهودند ولی در گونه‌های علفی نیز تفاوتهای مورفولوژیکی بین مرحله نونهالی و بلوغ وجود دارد. در تعیین زمان گذار به بلوغ اندازه گیاه مهم‌تر از سن آن می‌باشد و گیاه می‌بایستی به حداقل اندازه لازم رسیده باشد در چنین شرایطی اعمال صحیح تیمارهای گل القائی می‌تواند سبب گلدهی گردند، نتایج برخی آزمایشات مؤید این مفهوم است که وقتی گیاه به اندازه کافی بزرگ شد چند پیام به سوی جوانه انتهائی ارسال می‌شود جوانه انتهائی هم عناصر و هورمونها را از گیاه دریافت می‌کند شاید فراهمی عناصر غذائی و کربوهیدراتها در گذار از نونهالی به بلوغ نقش داشته باشد زیرا مواد پرورده برای جوانه انتهائی جهت تغذیه آن ضروری است ( تایز،زآیکر، 2006.)8

دسته بندی : علمی