برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

داشتن هر گونه بیماری و مشکل که فرد را ملزم به داشتن برنامه تغذیه ای خاص می کند.
دانشجویان سال اول، دوم و سوم
روش جمع آوری داده‌ها:
اطلاعات به روش میدانی و از طریق پرسشنامه ثبت شد. جمعیت مورد مطالعه:
جامعه آماری دانشجویان سال چهارم ، پنجم وششم دندانپزشکی دانشکده دندانپزشکی مشهد بودند که معیارهای ورود مطالعه را داشتند .
روش پژوهش:
تمام دانشجویان سال های چهارم ، پنجم وششم دندانپزشکی دوره عمومی دانشکده دندانپزشکی مشهد که معیارهای ورود مطالعه را داشتند پرسشنامه بسامد غذایی (FFQ) ضمیمه 1را تکمیل کردند. پرسشنامه FFQ پرکاربردترین وسیله جهت ارزیابی میزان دریافت مواد غذایی در طولانی مدت در مطالعات اپیدمیولوژیک می باشد. تا کنون چهار پرسشنامه FFQ متناسب با فرهنگ غذایی ایران طراحی و روایی و پایایی آن سنجیده شده است. در این مطالعه از پرسشنامه ای استفاده شده است که روایی وپایایی آن توسط دکتر نعمتی و همکاران در دانشکده علوم پزشکی مشهد مورد تایید قرار گرفت. پرسشنامه دکتر نعمتی وسیله ای است نیمه-کمی که شامل 160 غذای ایرانی می باشد. بر اساس مقدار مصرف معمول غذاها در ایران آیتم ها در پرسشنامه تعیین گردید. همچنین برای مشخص کردن مقدار دقیق مصرف هر غذا از ظرف هایی که به طور رایج در ایران استفاده میشود استفاده گردید (برای مثال لیوان برای مایعات، کاسه برای چیپس و غیره). جهت القای تصور درست از اندازه رایج ظرف ها ده تصویر از ظرف های مختلف بر روی صفحه آغازین پرسشنامه قرار داده شده است. میزان تکرار مصرف هر ماده غذایی به وسیله ده آیتم مشخص گردید: هیچ وقت یا کمتر از یکبار در ماه، یک تا سه بار در ماه، یکبار در هفته، دو تا چهار بار در هفته، پنج تا شش بار در هفته، یکبار در روز، دو تا سه بار در روز، چهار تا پنج بار در روز، شش بار یا بیشتر در روز.
همچنین میزان مصرف هر ماده با سه آیتم مشخص گردید: کم (نصف مقدار رایج یا کمتر)، متوسط (معادل مقدار رایج) و زیاد (یک و نیم برابر مقدار رایج یا بیشتر).
در ابتدا از دانشجویان خواسته شد تا فرم رضایت نامه(ضمیمه2) را تکمیل نمایند. پس از آن، پرسشنامه بسامد غذایی را به منظور تعیین بررسی الگو هایی غذائی تکمیل نمودند.
آنالیز پرسشنامه ها
ابتدا تمام صفحات پرسشنامه بسامد غذایی به وسیله اسکنر نوری (HP Scanjet N8420) وارد کامپیوتر گشت(تصویر 2-1) .
ویژگی‌های اسکنر HP Scanjet N8420
این اسکنر تولید شرکت hp با شماره قطعه L2689A#B1H است. این دستگاه از نوع flatbed بوده و نوع خط اتصال آن USB2 می‌باشد که فایلی با حداکثر اندازه‌ی 8.5 اینچ در 34 اینچ را پشتیبانی می‌‌کند. اندازه‌های ابعاد این دستگاه عبارتست از: پهنا 24.6 اینچ، عمق 16.3 اینچ، ارتفاع 10.4 اینچ، وزن 33.1 پوند. قدرت تفکیک پذیری آن 600 dpi × 600 dpi بوده و سرعت این اسکنر 50 ipm, 25 ppm می‌باشد. این اسکنر می‌تواند برگه‌های صاف و هموار و کارت‌ها را اسکن کند و ظرفیت اسکن 100 برگ بصورت دو رویه را دارد. دارای یک کابل USB و ملزومات همراهGOST, NOM, BSMI, CCC, IEC 60950-1 است. منبع تأمین انرژی آن بصورت خارجی و ولتاژ مورد نیازش AC 120 V است. این دستگاه شامل یک سال گارانتی است و ملزومات همراه نیز گارانتی محدود یکساله دارد. این اسکنر در محیطی با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب 50 °F و 95 °F و با روطوبت 15 – 80% کار می‌کند. سیستم نرم افزاری این دستگاهMicrosoft Windows XP Professional x64 Edition، Microsoft Windows XP Home Edition و Microsoft Windows 2000 / XP Professional است.
نرم‌افزارها
نرم‌افزار پرسشنامه خوان
نرم افزار اول جهت خواندن پرسشنامه‌های تکمیل شده بود. بدین صورت که نرم افزار پرسشنامه خوان گزینه‌های علامت زده شده را بر روی تصاویر تهیه شده از پرسشنامه‌ها مشخص می‌کرد و در نهایت به ازای هر صفحه از هر پرسشنامه یک فایل خروجی با فرمت .txt ذخیره می‌نمود که شامل مشخصات زیر می‌باشد:
1) شماره‌ی فایل و فولدر فایل اسکن شده، 2) کد پرسشنامه، 3) شماره‌ی صفحه‌ی پرسشنامه، 4) شماره‌ی گزینه‌ها. این نرم افزار با استفاده از نرم افزار برنامه نویسی Delphi7 برنامه نویسی شد.
نرم افزار آنالیزگر پرسشنامه
خروجی نرم افزار پرسشنامه خوان فقط یک فایل .txt حاوی گزینه‌های علامت زده شده است و نیاز بود که این اطلاعات توسط نرم افزار دومی پردازش شود و اطلاعات زیر در نهایت در یک فایل SPSS وجود داشته باشد: 1) مشخص شود هر کد پرسشنامه چه غذاهایی مصرف کرده است. 2) از هر آیتم غذایی چند گرم مصرف شده است. 3) میزان درشت‌مغذی و کالری دریافتی فرد براساس پرسشنامه چه میزان بوده است. بدین ترتیب نرم افزار دوم توسط نرم افزار Microsoft visual basic 6.0 برنامه نویسی شد. عملکرد این نرم افزار به این صورت می‌باشد که فولدر حاوی تمامی فایل‌های .txt ذخیره شده توسط نرم افزار اول به این نرم افزار معرفی می‌گردد. از دیگر اطلاعاتی که در این نرم افزار آنالیزگر پرسشنامه بایستی از ابتدا وارد می‌شد و در Database این نرم افزار همیشه موجود باشد موارد زیر است: 1) وزن متوسط مصرف هر آیتم موجود در FFQ چند گرم می‌باشد. 2) میزان درشت‌مغذی، فیبر و انرژی موجود در 100 گرم از هر آیتم FFQ چه مقدار است. با استفاده از این Database و اطلاعات ذخیره شده از نرم افزار پرسشنامه خوان، در پایان نرم افزار آنالیزگر پرسشنامه‌ها یک فایل خروجی حاوی اطلاعات تمامی کدهای پرسشنامه ذخیره می‌کند که با نرم افزار SPSS قابل خوانده شدن می‌باشد. تصویر 2-2 نشان‌دهنده‌ی تصاویری از این نرم افزار می‌باشد.

مطلب مرتبط :   تحقیق رایگان درمورد مصرف انرژی و سیستم عصبی

تصویر2-1. اسکنر HP Scanjet N8420

دسته بندی : علمی