برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

شناسایی افراد مبتلا به این سرطان در مراحل اولیه ی بیماری و معالجه ی سریع آنها به خصوص در مناطق با شیوع بالا، یکی از روش های پیشگیری ثانویه می باشد. در این رابطه استفاده از یک آزمون ساده مثل آزمایش خون برای شناسایی افراد مستعد و سپس انجام اندوسکوپی و بیوپسی و تشخیص به موقع ضایعات مهم پیش سرطانی چون دیسپلازی در مخاط معده پیشنهاد شده است (16).
اینکه آیا غربالگری سرطان معده به خصوص در مورد جمعیت کلان باید انجام شود، مسأله ای چالش برانگیز است، زیرا حتی در کشورهای با خطر بالا مانند ژاپن شواهد معدودی وجود دارند که نشان می دهند غربالگری کلان می تواند مرگ و میر ناشی از سرطان معده را کاهش دهد (39). بنابراین انتخاب جمعیت های پرخطر برای غربالگری در شناسایی زودرس سرطان معده در کشورهایی با بروز متوسط تا پایین اساسی است.
غربالگری کلان سالیانه برای سرطان معده در برخی از کشورها با بروز بالای سرطان معده (مانند ژاپن، ونزوئلا و شیلی) با هدف شناسایی سرطان معده در زودرس ترین مراحل که پیش آگهی بهتری دارند، انجام شده است (40-42). روش ها و فواصل غربالگری در شرایط مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، غربالگری جمعیت برای سرطان معده در ژاپن برای افراد بالای 40 سال توصیه می شود. غربالگری به طور مرسوم شامل مصاحبه ارزیابی ریسک و مطالعات باریوم است. مطالعات باریوم شامل گرافی اشعه x کنتراست مضاعف معمول با فوتوفلوگرافی یا گرافی اشعه x کنتراست مضاعف با رادیوگرافی دیجیتال است. اندوسکوپی فوقانی درصورت وجود هرگونه ناهنجاری انجام می شود. در مقابل، در کشور کره غربالگری سرطان معده هر دوسال یکبار از طریق سری های GI یا اندوسکوپی فوقانی برای افراد 40 ساله و بالاتر از آن توصیه شده است (43).
در یک مطالعه همگروهی گذشته نگر که بر روی 2485 بیمار با آدنوکارسینوم در کره انجام شد، خطر سرطان پیشرفته در مقایسه با افرادی که تحت غربالگری سالیانه برای سرطان معده قرار گرفته بودند، در افرادی که تحت غربالگری در فواصل 4 یا 5 ساله بالاتر بود ، در حالی که این خطر در افرادی که تحت غربالگری در فواصل دو یا سه ساله قرار گرفته بودند، بالاتر نبود (44). در آنالیز زیرگروه، افرادی که سابقه خانوادگی سرطان معده و افرادی که در دهه هفتم زندگی شان بودند، با احتمال بیشتری تشخیص سرطان معده درصورتی که آندوسکوپی فوقانی هر سه سال انجام شود، در مراحل بالاتری نسبت به زمانی گذاشته می شود که غربالگری سالیانه انجام شود. این داده ها نشان می دهند که در مناطقی که بروز بالای سرطان معده دارند، غربالگری هردو سال یکبار برای افرادی که بالای 60 سال هستند و افرادی که سابقه خانوادگی مثبت سرطان معده دارند، مناسب است، در حالی که غربالگری هر سه سال یکبار می تواند جایگزین مناسبی برای غربالگری سالیه در دیگر افراد باشد. اگرچه مطالعات بیشتری لازم است تا این یافته ها تأیید شوند.
تست های تشخیصی برای افزایش درصد یا احتمال تشخیص یک بیماری در جامعه هدف یا فرد انجام می شوند. هر تست تشخیصی دارای حساسیت و ویژگی (و به عبارت دیگر دقت) بخصوص است. اگرچه، زمانی که ما عاقبت واقعی تست تشخیصی را در نظر می گیریم، نباید فقط دقت تشخیصی آن و بلکه شیوع بیماری را مورد توجه داشت. در حال حاضر اندوسکوپی نقشی اساسی در غربالگری سرطان معده ایفا می کند. این به علت میزان شناسایی بالای ضایعه و امکان تهیه نمونه بیوپسی برای تشخیص بافت شناختی است که سبب بهترین کارایی تشخیصی می گردد. با این وجود، محدودیت های قابل توجهی برای اندوسکوپی وجود دارد که عبارتند از تعداد محدود گاستروسکوپی ها و اندوسکوپیست های باتجربه و خطر بالقوه پارگی، حوادث قلبی-ریوی، پنومونی آسپیراسیون و خونریزی. بنابراین وقتی ما از اندوسکوپی برای افراد با احتمال پیش-آزمون پایین استفاده می کنیم، حتی با وجود دقت بالای تشخیصی، مقادیر مثبت کاذب و بروز عوارض به طور قابل توجهی افزایش می یابد. به طور معمول برای جلوگیری از چنین موقعیتی، پزشکان باتجربه بیماران با خطر بالا بر اساس شرح حال و معاینه را با دقت برای اندوسکوپی انتخاب می کنند.
محققان علائم بالینی (45-47) یا مارکرهای بیوشیمیایی (47, 48) مانند پپسینوژن سرم یا آنتی ژن هلیکوباکتر پیلوری را برای شناسایی بیماران پرخطر به کار برده اند. تست پپسینوژن سرم برای غربالگری کلان معرفی شده است تا افرادی که گاستریت آتروفیک دارند و در خطر بالایی برای سرطان معده هستند را شناسایی کنند. التهاب ناشی از گاستریت منجر به افزایش مقادیر سرمی پپسینوژن I و II می شود. اگرچه، با پیشرفت کردن شدت آتروفی، غده های پیلوریک جای سلول های اصلی را می گیرند و مقدار پپسینوژن II بالا می ماند، در حالی که مقدار پپسینوژن I کاهش پیدا می کند. بیمارانی که گاستریت آتروفیک وسیع دارند که با مقادیر پایین پپسینوژن I سرم و نسبت پایین پپسینوژن I/II مطرح می گردد را می توان جهت غربالگری با اندوسکوپی فوقانی معرفی کرد (48).
مطالعات نسبتاً محدودی کارایی روش های غربالگری مختلف را مقایسه کرده اند. یک مطالعه مروری سیستمیک چهار روش غربالگری (مطالعه باریوم، اندوسکوپی، تست پپسینوژن سرم، و تست آنتی بادی هلیکوباکتر پیلوری) را در شناسایی بیمارانی که در خطر بالای سرطان معده قرار دارند، مورد ارزیابی قرار دادند (39, 49). محققان بالاترین سطح اطمینان برای شناسایی سرطان و کاهش مرگ و میر را در برنامه های غربالگری یافتند که شامل مطالعه اشعه x باریوم می شدند. حساسیت بین 60 تا 80 درصد و ویژگی بین 80 تا 90 درصد بود. میزان بقای پنج-ساله از 74 تا 80 درصد در گروه غربالگری شده بود در حالی که این میزان در گروه غربالگری نشده 45 تا 56 درصد بود. حساسیت اندوسکوپی 78 درصد بود، ولی داده ای مرتبط با ویژگی در دسترس نبود. به علاوه جزئیات عوارض همراه با برنامه های غربالگری اندوسکوپیک روشن نبود. حساسیت تست پپسینوژن سرم از 40 تا 80 درصد بود ولی ویژگی آن کمتر از 80 درصد بود. حساسیت و ویژگی هلیکوباکتر پیلوری به ترتیب برابر با 88 و 41 درصد بود. نویسندگان چنین نتیجه گرفتند که غربالگری سرطان معده در ژاپن باید با مطالعه باریوم انجام شود.
سیستم امتیازدهی کوادران مارک
در سال 2013، Tata و همکاران سیستم امتیازدهی کوادران MARK را تهیه کردند. این ابزار امتیازدهی برپایه علایم بوده تا بیماران پرخطر برای سرطان معده از بیماران ارجاعی در مالزی که کشوری با بروز پایین سرطان معده است، انتخاب شوند (17). سیستم امتیازدهی کوادران مارک، شامل گروه هایی با توجه به سن، علائم هشدار تغییریافته، دیس پپسی و سابقه خونریزی گوارشی فوقانی بود. محققان نشان دادند که این سیستم میزان شناسایی سرطان معده را از 1% (998/10) به 8.6% (210/18) افزایش داد (p <0.0001). آن ها همچنین نشان دادند که به طور شگفت انگیزی، هرچند فقط از علائم هشدار (به عبارت دیگر آنمی، توده اپیگاستریک، استفراغ مداوم، کاهش وزن قابل توجه، دیس فاژی و سیری زودرس) که مطرح کننده سرطان پیشرفته هستند، به عنوان پارامتر استفاده کردند، توانستند پنج سرطان معده زودرس را شناسایی کنند. بیشترین امتیازات متعلق به دیس پپسی پایدار بیش از 2 هفته، خونریزی گوارشی ظرف کمتر از یکسال گذشته، دیسفاژی و سن بالای 50 سال بود. ارزش تشخیصی این پرسشنامه در شناسایی ضایعات پاتولوژیک 2/95% در مقابل 2/66% در روش روتین بوده است. این روش ضریب اطمینان بالای 75% داشته و برای شناسایی سرطان، ضایعات پیش سرطانی و ضایعات خوش خیم Odds Ratio معادل 98/10، 71/6، و 95/0 به ترتیب داشته (95 % CI) و وسیله ای مناسب برای تشخیص سرطان معده زودرس در بیماران علامت دار بوده است.
در حال حاظر برنامه ی غربالگری مدونی در کشور اجرا نمی شود. با توجه به شیوع سرطان معده و کم تاثیر بودن اقدامات درمانی، تشخیص زودتر و یا حتی پیشگیری از آن، تأثیر بسزایی در افزایش طول عمر بیماران خواهد داشت. این مطالعه با متد مشابه و با استفاده از پرسشنامه MARK’s با هدف ارائه و بررسی ارزشمند بودن یک روش غربالگری که صرفا بر پایه ی علائم بالینی و شرح حال بیمار برای شناسایی افراد در معرض خطر برای سرطان معده در کشور ما می باشد، پیشنهاد شده است.
دلایل انتخاب موضوع
کنسر معده چهارمین سرطان شایع و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در دنیاست.
تشخیص کانسر معده در مراحل اولیه کاری دشوار بوده و بسیاری از بیماران با سرطان معده در مراحل پیشرفته بیماری هستند.
شناسایی افراد مبتلا به این سرطان در مراحل اولیه ی بیماری و معالجه ی سریع آنها به خصوص در مناطق با شیوع بالا، یکی از روش های پیشگیری ثانویه می باشد.
حتی در کشورهای با خطر بالا مانند ژاپن شواهد معدودی وجود دارند که نشان می دهند غربالگری کلان می تواند مرگ و میر ناشی از سرطان معده را کاهش دهد.
محدودیت های قابل توجهی برای اندوسکوپی وجود دارد که عبارتند از تعداد محدود گاستروسکوپی ها و اندوسکوپیست های باتجربه و خطر بالقوه پارگی، حوادث قلبی-ریوی، پنومونی آسپیراسیون و خونریزی.
در حال حاظر برنامه ی غربالگری مدونی در کشور اجرا نمی شود.
علائم بالینی یا مارکرهای بیوشیمیایی مانند پپسینوژن سرم یا آنتی ژن هلیکوباکتر پیلوری برای شناسایی بیماران پرخطر به کار برده شده اند.
سیستم امتیازدهی کوادران مارک، یک سیستم امتیازدهی نوین جهت انتخاب بیماران پرخطر برپایه شرح حال و معاینه فیزیکی است.
انجام این تحقیق از نظر تخصصی، مواد، ابزار و تجهیزات در کشور امکان پذیر است.
موضوع این تحقیق جنبه تئوری قابل قبولی دارد، در ضمن کاملاً عملی بوده و در مدت زمان کوتاهی قابل اجرا می‌باشد.
هزینه انجام این تحقیق در برابر دستاوردهای حاصل از آن ناچیز است.
اهداف و فرضیات
هدف کلی
دسته بندی : علمی