برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

کیفیت پروتئین
برای جلوگیری از کمبودهای تغذیه یک فرد باید هم به مقدار کافی پروتئین مصرف کند و هم این پروتئین مصرفی، کیفیت خوبی داشته باشد. کیفیت پروتئین را مقدار اسیدهای آمینه ضروری موجود در آن تعیین می کنند(6) .
کمبود پروتئین و انرژی (PEM )
کمبود اولیه در اثر کم بودن پروتئین یا کیفیت آن در ماده غذایی ایجاد می شود. درحالی که کمبود ثانویه در مورد سوء جذب (بیماریهای گوارشی) بیماری های کبدی و کلیوی ، سوختگی های شدید و دیگر دلایل ایجاد می گردد. در صورتی که فرد تنها با کمبود پروتئین مواجه باشد، ولی انرژی کافی به او برسد به بیماری کواشیورکور مبتلا میشود که در کودکان دیده می شود. علایم آن شامل کاهش رشد، ادم منتشر، ظاهر بی تفاوت ، موهای کم رنگ و پرچمی شکل، بزرگی کبد (تغییرچربی) کم شدن دور بازو، بی اشتهایی، استفراغ و کم خونی می باشد(6) .
در ماراسموس هم کمبود پروتئین و هم کمبود انرژِی دریافتی وجود دارد. علایم آن به صورت لاغری مفرط ، عضلات آتروفی، شل به نظر رسیدن پوست و غیره می باشد(6) .
کمبود پروتئین در بزرگسالان به صورت ضعیف شدن و کاهش مقاومت در برابر بیماری ها بروز می کند. بهترین روش تعیین سوءتغذیه خفیف ومتوسط پروتئین- انرژی برای کودکان زیر 2 سال بررسی روند افزایش وزن برای سن کودک می باشد(6) .
ویتامین ها
این ترکیبات آلی به مقدار ناچیز مورد نیازمی باشند و باید در مواد غذایی روزانه وجود داشته باشند. ویتامین ها به دو گروه اصلی محلول در آب و محلول در چربی تقسیم می شوند. ویتامین های محلول در آب شامل ویتامین ها ی گروه B و C می باشد(6) .
ویتامین های محلول در چربی شامل K,E,D،A می باشند. ویتامین های محلول در چربی برخلاف محلول در آب (B,C) در برابر روش های رایج پختن مقاوم می باشند و برای جذب به صفرا نیاز دارند ، در حالی که ویتامین های محلول درآب همراه آب جذب می شوند ، ویتامین B12 برای جذب به فاکتور داخلی نیاز دارد. ویتامین های محلول در چربی در خون توسط لیپوپروتئین حمل می شوند. دریافت مقادیر اضافی ویتامین های محلول در چربی B12 در کبد یا اندام های دیگر ذخیره می شوند، در حالی که ویتامین های محلول در آب ذخیره نمی شوند ودر ادرار دفع می گردند(6) .
مواد معدنی
مواد معدنی در بدن ممکن است به صورت آزاد (مانند Fe2+ , Ca2+ ) ، جزئی از مواد آلی (مثل آهن در هموگلوبین) یا ترکیب معدنی (مثلاًNaCl) باشند. در میان مواد غذایی هیچ کدام همه مواد معدنی مورد نیاز را دارا نمی باشد(6) .
مواد معدنی دارای یکی از نقش های زیر می باشند:
ساختمان ویتامین ها (کبالت در B12) یا آنزیم ها (Zn در کربونیک انیدراز) یا پروتئین های مهم (آهن درهموگلوبین) شرکت دارند.
در ایجاد پتانسیل های سلول عصبی و ماهیچه ای:Ca++ , K+ , Na+
در تنظیم انقباض عضله: Mg++ , Ca++
نقش ساختمانی: مثلاً کلسیم و فسفات در استخوان(6)
مواد معدنی نقش های متعدد دیگری نیز دارند. یکی از مسایل مهم در مورد املاح معدنی زیست دسترسی آنها، یعنی درصدی از املاح که جذب خون می شوند می باشد. عوامل افزایش دهنده جذب مواد معدنی عبارتند از: نیازبدن، اسیدی یا قلیایی بودن محیط، حضور سایر موادوغیره. مثلاً آهن در محیط اسیدی بهتر جذب می شود. درصورت افزایش نیاز بدن مانند بارداری و حضور همزمان ویتامین c بیشتر جذب می شوند(6) .
عناصر معدنی به دو گروه میکرو (نیاز حدود چند میلی گرم یا میکرو گرم) و ماکرو (نیاز زیاد) تقسیم می شوند. آهن ، روی ، ید مثال هایی از عناصر میکرو و سدیم ، کلر، پتاسیم ، و فسفر ، منیزیوم، گوگرد از عناصر ماکرو می باشند(6) .
هرم تغذیه ای:
هرم تغذیه دارای چهار طبقه است که خوراکی‏های مربوط به پنج گروه اصلی غذایی در سه طبقه پایین آن قرار دارند. هریک از گروههای غذایی تنها بخشی از مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین می کنند و هیچ یک از آنها را نمی توان با گروه غذایی دیگر جایگزین کرد. همچنین هیچکدام از گروههای غذایی را نمی توان مهم تر از دیگران دانست چرا که بدن ما برای برخورداری از سلامت کامل به همه آنها نیاز دارد شکل (1-1)(7) .
دسته بندی : علمی