برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

برخی از نوشیدنی‏ها به انواعی از نوشابه های گازدار (رژیمی و معمولی) ، نوشیدنی‏های ورزشی، آب مرکبات و مکمل های ویتامین c طبقه بندی شده و فی النفسه دارای اسید بالایی هستند و نتیجتا در ایجاد PH اسیدی می توانند مشارکت کنند. در مطالعه ای که در آن از نتایج بررسی سلامت ملی و ارزیابی تغذیه استفاده شده بود، داده ها به طور معنی داری گزارش دادند که داشتن تجربه دندان پوسیده در کودکانی (سنین 2 تا 10 سال) که مقادیر زیادی نوشابه ی گازدار مصرف کرده بودند در مقایسه با کودکانی که مصرف بالایی از آب یا شیر داشتند، بیشتر بوده است. آن دسته از کودکانی که مقادیر زیادی آبمیوه مصرف کرده اند در مقابل کودکانی که آب یا شیر خورده بودند، شیوع بیشتری از پوسیدگی دندانی را نشان دادند. غذاها و نوشیدنی ها می توانند در سایش دندان ها – از دست رفتن مواد معدنی سطح دندان بوسیله فرایند های شیمیایی در حضور اسید ـ مشارکت داشته باشند. برای مثال نوشابه های گازدار رژیمی اگرچه حاوی شکر نیستند ولی طبیعت اسیدی داشته و بنابراین باعث کاهش در PH می شوند. مکمل های جویدنی ویتامین c تولید اسید می کنند که مستقیما با سطح دندان در تماس بوده و باعث کاهش PH در حفره دهان شده و دندان ها را مستعد پوسیده شدن می کنند(3) .
نقش بزاق
جریان بزاق غذا را از اطراف دندان ها پاک می نماید. بزاق همچنین عمل بافر سازی برای خنثی کردن اسید حا صل از باکتریها را بوسیله سیستم بافر بی کربنات ـ کربنیک اسید و فسفات فراهم می آورد. جویدن تولید بزاق را افزایش داده و می تواندباعث کاهش پوسیدگی زایی کربوهیدرات های قابل تخمیر باشد. بزاق یک محلول فوق اشباع از کلسیم و فسفر است. زمانی که عمل بافر کردن، PH را به بالای نقطه بحرانی بازگرداند، معدنی شدن مجدد دندان می تواند اتفاق بیفتد. اگر فلوراید در بزاق موجود باشد، مواد معدنی به شکل فلوروآپاتیت که به پوسیدگی مقاوم است رسوب می کند. باید توجه کرد که تولید بزاق در نتیجه بیماری هایی که بر روی کارکرد غدد بزاقی اثر می گذارند (سندرم شوگرن) ، به عنوان اثر جانبی گرسنگی (روزه داری) ، در نتیجه پرتو درمانی سر و گردن که شامل غده پاروتید نیز شود، به طور طبیعی در طول خواب، مصرف داروهایی که جریان بزاق را کم می کنند و یا خشکی دهان در اثر تولید ناکافی بزاق (گزروستومیا) کاهش می یابد. تخمین زده می شود در حال حاضر حدود 400 تا 500 قلم دارو نسخه شده یا فروش آزاد وجود دارد که می تواند باعث خشکی دهان گردد. میزان گرزستومیا می تواند متفاوت بوده و ممکن است بوسیله داروهای مورد مصرف در درمان افسردگی، فشارخون ، اضطراب، HIV و آلرژی حاصل شود(3) .
الگوی پوسیدگی
الگوی پوسیدگی ها، موقعیت های معلومی از دندان ها را که گرفتار شده اند تشریح می کند. اگرچه شیوع کلی پوسیدگی در ایالات متحده کاهش یافته ولی 17 درصد از کودکان 2 تا 4 سال پوسیدگی دندان دارند. بر اساس مطالعات و بررسی های صورت گرفته توسط سلامت ملی و ارزیابی تغذیه، تقریبا 50 درصد از کودکان تا سن 8 سالگی تجربه پوسیدگی را داشته اند. پوسیدگی های ریشه بر روی سطح ریشه دندان به طور ثانویه در اثر پس رفت لثه اتفاق افتاده و بخش بزرگی از جمعیت مسن تر را گرفتار می کند. در یک مطالعه آینده نگر 2 ساله بر روی افراد 45 سال و بیشتر نشان داده شد که 36 درصد افراد حداقل یک پوسیدگی ریشه ای جدید داشتند. عامل اولیه در پیشرفت پوسیدگی ریشه، پس رفت لثه ای است که اثر ثانویه بیماری‏های بافت اطراف دندان بوده و باعث در معرض قرار گرفتن سطح ریشه دندان با محیط دهان می شود. در این حالت، دندان فاقد لایه مینا بوده و بنابراین در برابر پوسیدگی آسیب پذیرترند. سایر عوامل مربوط به افزایش شیوع این الگوی پوسیدگی عبارتند از سن، فقدان آب فلوراید دار، عادات بهداشت دهان غلط، کاهش بزاق و مصرف مکرر کربوهیدرات‏های قابل تخمیر. پوسیدگی ریشه یک بیماری عفونی دندان بوده و در بالغین مسن تر رو به افزیش است. علت این موضوع این می تواند باشد که این افراد دندان های طبیعی خود را تا زمان بیشتری حفظ می کنند. لثه ها در سنین بالاتر پس رفته و سطح ریشه دندان را نمایان می کنند. اگر کربوهیدرات‏های قابل تخمیر از حفره دهان پاک نگردند، فرایند پوسیدگی آغاز شده و می تواند به سادگی ریشه ها را که در اثر پس رفت خط لثه ها نمایان شده اند، متأثر کند. پوسیدگی سطح زبانی (سطحی از دندان که در مجاورت یا به طرف زبان است) در دندان های جلویی در افرادی که دارای اختلالات پرخوری عصبی دیده شده است. دریافت مکرر کربوهیدرات‏های قابل تخمیر همراه با استفراغ های عمدی تکرار شونده محتویات اسیدی معده، منجر به راه یافتن اسید به حفره دهانی می شود زبانی هچنین ممکن است در افرادی که بیماری ریفلاکس معدی مروی دارند در اثر دفعات مکرر بازگشت اسید به دهان دیده شود(3) .
مراقبت های پیشگیرانه
برنامه های پیشگیری از پوسیدگی بر اهدافی همچون رژیم غذایی متعادل، تغییر در منابع وکمیت کربوهیدرات‏های قابل تخمیر و عادات بهداشت و دهان منظم در سبک زندگی افراد متمرکز شده اند. وعده های غذایی و میان وعده ها می بایست با مسواک زدن، شستشوی دهان با آب و یا جویدن آدامس ها بدون شکر در فاصله 15 ـ 20 دقیقه بعد از غذا همراه باشند. عادت مثبتی همچون خوردن میان وعده های ضد پوسیدگی و یا کاریواستاتیک، جویدن آدامس های بدون شکر پس از غذا یا نوشیدنی کاریوژن و خوردن شیرینی ها همراه با غذا بجای اینکه به عنوان میان وعده مصرف شوند، می بایست مورد تشویق قرار گیرند. علیرغم پتانسیل این امر که یک رژیم غذایی بر اساس راهنماهای غذایی می تواند کاریوژنیک باشد، با برنامه ریزی درست و بهداشت دهان مناسب یک رژیم غذایی کم خطر از نظر کاریوژن بودن قابل طرح ریزی است. عاداتی که می بایست از آنها دوری شود شامل جرعه جرعه نوشیدن نوشابه های گازدار در مدت طولانی، استفاده مکرر از میان وعده ها، نگاه داشتن طولانی مدت آب نبات نرم، محصولات نعنایی تازه کننده نفس و آب نبات های سخت در دهان می باشد. داروهای با فروش آزاد جویدنی و یا مایع و محلولهای آماده ویتامینی ممکن است حاوی شکر باشند. مکمل های ویتامین c جویدنی نمونه ای از محصولات حاوی شکر و با ماهیت اسیدی است که می تواند در پوسیدگی دندان نقش داشته باشد. بدقت خواندن برچسب ها برای اجتناب یا به حداقل رساندن مصرف چنین محصولاتی مهم است. کربوهیدرات‏های قابل تخمیر چون شیرینی ها، کلوچه ها ، چوب شورها، بیسکویت شور، چیپس ها و حتی میوه می بایست همراه غذا مصرف شوند. میان وعده ها یا دسرهای بدون چربی و چیپس ها به طور قابل ملاحظه ای نسبت به همتاهای دارای چربی آنها دارای غلظت قند ساده بیشتری می باشند. خوردن یک قطعه پنیر در انتهای یک وعده غذایی یا همراه با یک میان وعده نمونه ای از راهبرد کاهش پوسیدگی زمانی که از این نوع غذاها مصرف می کنید می باشد. شواهد علمی از مصرف آدامس های حاوی زایلیتول به عنوان عامل ضد پوسیدگی بعد از وعده های غذایی یا میان وعده حمایت می کنند. زایلیتول یک قند پنج کربنه است که توسط باکتری ها متابولیزه نمی گردد. تحقیقات توانایی آن را در کاهش شیوع پوسیدگی با کم کردن تعداد باکتری استرپوتوکوک موتانس در بزاق به اثبات رسانده اند. توصیه فعلی بر مصرف 2 قطعه پس از خوردن میان وعده یا وعده غذایی حاوی کربوهیدرات قابل تخمیرمی باشد. جویدن این آدامس ها به مدت 20 دقیقه به نظر می رسد دلیلی بر افزایشPH بزاق به بالاتر از 5/5 باشد(3) .

مطلب مرتبط :   طراحی سیستم کنترل و شاخص‌های ارزیابی

مروری برمقالات:
هو و همکاران در سال2012 در مطالعه ای تحت عنوان “پوسیدگی های دندانی و ارتباط آن با تغذیه و اروژن در کودکان مدرسه ای در لیبی” با هدف یافتن ارتباطی بین تغذیه نوین غربی رایج در لیبی و پوسیدگی های دندانی، 791 کودک 12 ساله را مورد بررسی قرار داد. از بین این کودکان 457نفر (57.8%) تجربه ی پوسیدگی و 323 نفر (40.8%) تجربه ی اروژن را نشان دادند که با آنالیز رژیم غذایی مشخص شد بین تعداد دفعات مصرف نوشیدنی های شکر دار میوه ای و تجربه پوسیدگی ارتباط آماری معنی داری وجود داشت با این حال هیچ ارتباط آماری معنی داری بین پوسیدگیهای دندانی و اروژن یافت نشد (19) .
اود و همکاران در سال 2009 درمطالعه ای تحت عنوان”پوسیدگی دندانی و ارتباط آن با وضعیت اجتماعی اروژن و تغذیه در کودکان مدرسه ای جنوب شرقی برزیل” 458 دانش آموز13- 14 ساله را مورد بررسی های کلینیکی و دموگرافیک قرار دادند. 458نفر (78%) از این کودکان تجربه پوسیدگی دندان را داشتند. میزان شیوع پوسیدگی از نظر آماری به صورت قابل توجهی در کودکان با سطح اقتصادی بالاتر و نیز در کودکانی که والدین سطح تحصیلات بالاتری داشتند کمتر بود. 35% کودکانی که پوسیدگی داشتند اروژن هم داشتند در حالی که 32% کودکان دارای DMFT صفر نیز اروژن نشان دادند(P= 0.72). طبق این مطالعه بین تعداد دفعات مصرف نوشیدنی ها و غذاها با پوسیدگی ارتباطی پیدا نشد در حالی که نوشیدنی های کربن دار و شکر دار با اروژن مرتبط بود.(P= 0.01). اود بیان داشت که تنها متغییر مستقل مرتبط با پوسیدگی سطح تحصیلات مادران بوده است(P=0.04)(20) .
ماریا آگوستا و همکاران در سال 2009 در مطالعه ای تحت عنوان “پوسیدگی دندانی و ژنژیوایتیس در میان دانش آموزان 15تا 19 ساله برزیلی” به بررسی شیوع پوسیدگی های دندانی و نیاز به درمان ترمیمی در بین 889 دانش آموز از 26 مدرسه دولتی و خصوصی پرداختند. در این مطالعه میانگین DMFT 4.65، شیوع پوسیدگی 87.9% ونیاز به ترمیم 59.3% گزارش شد(21) .
لوین و همکاران در سال 2007 درمطالعه ای تحت عنوان”الگوهای تغذیه ای- ، عادات مسواک زدن و تجربه پوسیدگی در کودکان مدرسه ای در انگلیس”608 کودک 7- 11 ساله را برای مدت 4سال مورد بررسی های تغذیه ای و کلینیکی قرار دادند. طبق این مطالعه کودکانی که حداقل یک مرتبه در روز مسواک میزدند 69% بدون هیچ پوسیدگی دندانی بودند و DMFT . 69/0 بود. در این مطالعه نشان داده شد که مصرف نوشیدنی های شیرین شده با شکر و عدم مسواک زدن به صورت معمول قوی ترین فاکتور های مرتبط با پوسیدکی می باشد(22) .
پترسو و همکاران در سال 2005 درمطالعه ای تحت عنوان” ریسک فاکتور های پوسیدگی های دندانی- مصرف شیرینی وغذاهای اسیدی” به بررسی 60 بیمار در 10 کلینیک دندانپزشکی در تیمی سورا پرداختند. طبق این مطالعه میانگینDMF به نسبت تعداد دفعات و نیز نوع غذای مصرفی افزایش یافت. مصرف مایعات اسیدی نیز با افزایش DMF مرتبط بود(40%). کاهش DMF(11%) با تمیزکردن دهان 3 مرتبه در روز مرتبط بود(23) .
سونجاو و همکاران در سال 2000 درمطالعه ای تحت عنوان”نقش شکر، زایلیتول، تعداد دفعات مسواک زدن و مصرف خمیر دندان فلورایده در حفظ سلامت دندانی بزرگسالان” به بررسی اثر رفتارهای خاص مرتبط با سلامت دهان در افراد 30- 64 ساله پرداختند. طبق این مطالعه 13% مردان و 22% خانم های مورد مطالعه روزانه آدامس زیلیتول دار مصرف میکردند. همچنین 47% مردان و 79% خانم ها روزی دو مرتبه مسواک زدن را گزارش کردند. آنالیز داده ها نشان داد که تعداد دفعات مصرف محصولات حاوی زیلیتول ، تعداد دفعات مسواک زدن و استفاده از خمیر دندان فلورایده نقش مهمی را در سلامتی دندانی بزرگسالان و تعداد دندان های باقی مانده، دندان های مطلوب، دندان های پر شده و به خصوص میزان پوسیدگی بازی می کند(24) .
موتوکو و همکاران در سال 2000 در مطالعه ای تحت عنوان” رابطه بین عادات غذایی و شیوه زندگی و وضعیت دهانی دانشجویان” به بررسی 101 (48 مرد و 53 زن) دانشجوی دندان پزشکی دانشگاه توکیو پرداختند. طبق این مطالعه دانشجویانی که برنج به عنوان صبحانه مصرف می کردند(غذای سنتی ژاپنی ها) DMFT کمتری در مقایسه با کسانی که غذاهای دیگر استفاده میکردند داشتند، همچنین رفتارهای بهداشت دهان و بالانس تغذیه ای در افرادی که برنج مصرف میکردند بهتر از سایرین بود. طیق این مطالعه دانشجویان نیاز به آموزش های بیشتری در زمینه ی عادات تغذیه ای داشتند(25) .
هوکون و همکاران در سال 1997 در مطالعه ای تحت عنوان “رابطه ی بین تغذیه و تجربه ی پوسیدگی در دانش آموزان سال اول دبیرستان” به بررسی 295 پسر و 356 دختر پرداختند. طبق این مطالعه مهمترین فاکتور موثر بر تجربه ی پوسیدگی گیر غذایی در پیت و فیشورهای دندان ها بود. همچنین مقادیر DMFT به طور مستقیم با میزان مصرف کربوهیدرات ها و نیاسین و به طور معکوس با میزان کلی انرژی جذب شده مرتبط بود(26) .
مطالعه ای در سال 2011 با هدف تعیین وضعیت سلامت دندانی و شاخص توده بدنی و تعیین رابطه بین آنها در کودکان پیش دبستانی بابل توسط قاسم پور و همکاران انجام شد. پژوهش از نوع توصیفی ـ تحلیلی و به صورت مقطعی بود که بر روی 600 کودک 6-3 که بیماری سیستمیک نداشتند، انجام گردید. بعد از اندازه گیری وزن با ترازوی کفه ای استاندارد و اندازه گیری قد با خط کش مدرج استاندارد، شاخص توده بدنی تعیین و وارد منحنی استاندارد برای تعیین صدک شد. DMFT نیز طبق تعریف WHOتعیین گردید. افراد مبتلا به بیماری سیستمیک شناخته شده از پژوهش حذف شدند. سپس انالیزهای آماری χ2و انالیز واریانس انجام شد.از میان 600 کودک مورد مطالعه، 206 نفر از انها (3/34 درصد) بدون پوسیدگی دندان بودند. در محاسبه ی شاخص توده بدنی،62 درصد از کودکان دارای وزن طبیعی،3/15 درصد در محدوده اضافه وزن و در خطر اضافه وزن و 7/22 درصد کم وزن بودند. با افزایش وزن، تعداد پوسیدگی دندان ها اضافه شد اما در مجموع تغییرات شاحص توده بدنی با تعداد دندانهای پوسیده و دندان های ترمیم شده از لحاظ آماری معنی دار نبود. با توجه به محدودیت های این مطالعه، کمترین میزان پوسیدگی و پر کردگی، در کودکان کم وزن و بیشترین میزان آن در کودکان در خطر اضافه وزن مشاهده شد. با افزایش میانگین وزن، میزان پوسیدگی بطور معنی داری افزایش یافت(27) .

مطلب مرتبط :   مقاله درمورد بهترین روش و مکانیابی

بیان مسئله
عادات غذایی در سال های اخیر به شدت تغییر کرده است. برای مثال در جمعیت های غربی میزان مصرف میان وعده های با انرژی زیاد و ارزش غذایی کم حدودا دو برابر شده است. همچنین الگوهای مختلفی از مصرف غذاهای میان وعده گزارش گردیده شده است (2) .

دسته بندی : علمی