برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

2-12-1-آسیاب گلوله ای سیاره ای :
آسیاب های گلوله ای سیاره ای متداولترین نوع آسیاب برای کاربرد در روش آلیاژسازی مکانیکی می باشد. با این آسیاب می توان در هر بار تا چند صد گرم پودر را آسیاب کرد.این نوع آسیاب شامل یک تا چهار محفظه است که روی یک صفحه (دیسک) نسب شده اند. محفظه ها حول محور عمودی خود دوران می کنند و به طور همزمان صفحه نگهدارنده محفظه ها نیز در جهت مخالف با چرخش محفظه ها دوران دارد. به این ترتیب محفظه ها دو نوع حرکت چرخشی خواهند داشت که در نتیجه آن گلوله های آسیاب تا مسافتی به جداره های داخلی محفظه چسبیده و در نقطه ای معین از جداره جدا شده و به سمت مقابل برخورد می کنند. این مکانیزم انرژی جنبشی بالایی در گلوله ها ایجاد می کند.

شکل (2-11) : آسیاب گلوله ای سیاره ای.
2-21-2- آسیاب های گلوله ای ارتعاشی :
یکی دیگر از آسیاب های رایج در مقیاس آزمایشگاهی آسیاب های گلوله ای ارتعاشی می باشند. در این نوع از آسیاب ها چند گلوله داخل محفظه آسیاب جای می گیرند و محفظه که بر روی یک بازو محکم شده است با فرکانس بالا ارتعاش می کند. این نوع آسیاب در هر بار قادر به آسیاب کردن 10 تا 20 گرم پودر می باشد. یکی از انواع متداول آسیاب گلوله ای ارتعاشی، آسیاب های لرزشی با نام تجاری اسپکس است. در این آسیاب حرکت ارتعاشی محفظه در سه جهت صورت می گیرد. اگر چه سرعت خطی گلوله ها در آسیاب گلوله ای سیاره ای بیشتر از آسیاب گلوله ای ارتعاشی اما بدلیل فرکانس بالای ضربات گلوله ها در آسیاب های گلوله ای ارتعاشی، این نوع آسیاب ها نسبت به آسیاب سیاره ای انرژی بالاتری ایجاد می کند.

مطلب مرتبط :   مقاله با موضوع اعداد فازی و حوزههای

شکل (2-12) : آسیاب گلوله ای ارتعاشی.
2-12-3- آسیاب های گلوله ای غلتشی ‌ :
این آسیاب ها از یک محفظه استوانه ای حاوی تعداد زیادی گلوله تشکیل شده است. محفظه به صورت افقی بر روی دو غلتک قرار گرفته و توسط آنها دوران می کند. گلوله های آسیاب بر اثر نیروی گریز از مرکز تا مسافتی به دیواره آسیاب چسبیده و بالا می روند. سپس در ارتفاع مشخص با غلبه نیروی جاذبه بر نیروی گریز از مرکز به پایین سقوط می کنند. با افزایش سرعت چرخش محفظه سرعت آسیاب کاری نیز زیاد می شود، اما چنانچه سرعت دوران محفظه از یک سرعت بحرانی بیشتر شود نیروی گریز از مرکز بر نیروی جاذبه غلبه کرده و گلوله ها به جداره محفظه چسبیده و سقوط نمی کنند.

شکل (2-13) : آسیاب گلوله ای غلتشی.
2-12-4- آسیاب های گلوله ای شافتی :
آسیاب های گلوله ای شافتی همانند آسیاب های گلوله ای غلتشی دارای یک محفظه استوانه ای و تعداد زیاد گلوله بوده و ظرفیت تولید بالایی نیز دارند. در آسیاب های گلوله ای شافتی محفظه آسیاب ثابت است و حرکت گلوله ها توسط تعدادی بازوی ثانویه که بر روی یک محور عمودی نسب شده اند صورت می گیرند. به دلیل عدم دوران محفظه ای آسیاب کنترل درجه حرارت به وسیله عبور یک سیال در فاصله بین دو جداره محفظه به سهولت قابل اجرا است، ولیکن آب بندی اینگونه آسیاب ها برای انجام عملیات آلیاژسازی مکانیکی تحت شرایط خلا و یا اتمسفر خنثی مشکل است. این آسیاب ها همانند آسیاب های گلوله ای غلتشی از انرژی کمتری در مقایسه با آسیاب های گلوله ای سیاره ای و ارتعاشی برخوردار هستند.

مطلب مرتبط :   دانلود مقاله روان درمانی حمایتی و اهداف کوتاه مدت

شکل (2-14) : آسیاب گلوله ای شافتی.
2-12-5- آسیاب های گلوله ای مغناطیسی :
این نوع آسیاب ها که با عنوان تجاری آنی بال نامیده می شوند عملکردی مشابه با آسیاب های غلتشی دارند. با این تفاوت که در آسیاب های گلوله ای مغناطیسی یک میدان مغناطیسی جایگزین نیروی جاذبه شده است. این نوع آسیاب ها برای کاربرد آزمایشگاهی مفید می باشد و در هر مرحله تا 100 گرم پودر را آسیاب می کند. در تمامی انواع آسیاب ها محفظه و گلوله ها باید از سختی بالا بیش از 50 راکول C برخوردار باشند تا میزان سایش آنها حداقل شود. فولادهای سخت شده نظیر 52100 و یا سری D و در مورد آسیاب های آزمایشگاهی کاربید تنگستن و یا اکسید آلومینیوم (آلومینا) به طور گسترده ای برای ساخت محفظه و گلوله ها استفاده می شوند.

دسته بندی : علمی