برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

محافظت از فیبر در برابر شرایط محیطی
جلوگیری از خسارت مکانیکی وارده
کنترل کمانش موضعی فیبر تحت فشار
مزایای FRP
مصالح FRP معمولاً مقاومت کششی بسیار بالایی دارند که از مقاومت کششی مصالح فولادی به مراتب بیشتر است. مقاومت کششی بالای ورق های FRP کاربرد آنها را برای مقاوم سازی انواع المان های سازه ای، خصوصاً برای سازه های بتنی بسیار مناسب نموده است. مقاومت کششی ورق های FRP اساساً به مقاومت کششی، نسبت حجمی، اندازه و سطح مقطع الیاف به کار رفته در آنها بستگی دارد. مقاومت کششی ورق های CFRP به طور معمول MPa 1100 تا 2200 می باشد و حتی در بعضی موارد، مقاومت های بالاتر از MPa 3000 نیز گزارش شده است. همچنین مدول الاستیسیته ورق های CFRP غالباً در محدوده قابل قبولی قرار دارد؛ اگرچه اصولاً کمتر از مدول الاستیسیته ورق های فولاد است. مدول الاستیسیته ورق های FRP ساخته شده از الیاف کربن، شیشه و آرامید به ترتیب در محدوده GPa100 تا 150 ، GPa 45 و GPa 60 می باشد.
وزن مخصوص ورق های FRP به مراتب کمتر از وزن مخصوص ورق های فولادی است؛ به عنوان نمونه وزن مخصوص ورق های CFRP بین 5/1 – 6/1 گرم بر سانتی متر مکعب و وزن مخصوص فولاد 9/7 گرم بر سانتی متر مکعب است که این نشان می دهد که وزن مخصوص ورق های CFRP در حدود یک سوم وزن مخصوص ورق های فولادی است. نسبت بالای مقاومت به وزن در ورق های CFRP از مزایای عمده آنها در کاربردشان به عنوان مسلح کننده بتن محسوب می شود.
با توجه به این ویژگی ها، وزن کم FRP موجب شده است که جابجایی و نصب آن بطور کلی آسان تر از فولاد باشد. این ویژگی ها بخصوص وقتی که عملیات نصب در موقعیت های مقید شده اتمام می یابد، مهم می باشند. کاربرد صفحه یا ورقه مواد FRP مانند نصب کاغذ دیواری است. مواد الیاف کامپوزیتی در طول های زیادی موجود می باشند در حالی که، طول ورقه فولادی معمولاً تا 6 متر محدود است.
اگر الیاف و رزین ها به درستی انتخاب شوند و به درستی نگهداری شوند، دوام بسیار خوبی از خود نشان می دهند. اگر آنها در محل نصب صدمه ببینند، به آسانی می توان آن ها را با اضافه کردن لایه اضافی تعمیر نمود. استفاده از کامپوزیت های الیافی عمدتاً موجب افزایش وزن و ابعاد اعضا نمی شود. این پارامترهای مختلف در ترکیب با هم نهایتاً موجب افزایش سرعت و آسانی فرایند مقاوم سازی می شود. در همین رابطه برآورد شده است که در حدود 90 درصد بازار مقاوم سازی ها در سوئیس با استفاده از روش تقویت با CFRP انجام می شود که به دلیل همین پارامتر کاهش هزینه ها می باشد. به طور کلی می توان مزایای سیستم FRP را به ترتیب زیر بیان نمود:
بالا بودن مقاومت در مقابل نیروهای خمشی و برشی.
سبکی و بالا بودن نسبت مقاومت به وزن.
بالا بودن دوام و پایداری.
ظرفیت جذب ارتعاشات.
مقاوم در برابر ضربه.
مقاوم در برابر رطوبت.
شفافیت درمقابل اشعه ماوراء بنفش.
انعطاف پذیری کاربرد برای سطوح در شکلهای مختلف.
مقاومت بالا در برابر خستگی و تغییرات دوره ای درجه حرارت.
مدول الاستیسیته بالا با توزیع تنش بهینه در تغییر شکل یکسان.
عایق بودن در محیط های مغناطیسی و الکتریکی.
مقاوم در مقابل خوردگی و عوامل شیمیایی مانند اسیدها و بازها.
سازگاری با انواع سیستم های ایمنی درمقابل حریق.
معایب FRP
مهمترین عیب یا ضعف تقویت خارجی سازه ها توسط FRP ها، صدمات آتش سوزی، عمدی یا اتفاقی می باشد که می بایستی مقاوم سازی در برابر این صدمات حفاظت شود. یکی از معایب قابل توجه و اساسی استفاده از FRP برای مقاوم سازی قیمت بالای مصالح آن است. با این حال، مقایسه ها می بایستی براساس فرآیند کامل مقاوم سازی باشد که در موارد مشخصی هزینه آن کمتر از ورقه های فولادی می باشد. نهایتاً، مشکل اساسی نبود استاندارد و آیین نامه قابل قبول می باشد.
تیرعمیق بتن مسلح
دسته بندی : علمی