برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه
لود و دانلود کردن اطلاعاتجعبه سیاه روی فایلهای ASCII
لود و دانلود کردن اطلاعات سیستم در فایلهای ASCII
دارای کمک آنلاین
فشرده‏ای از سیستم تحریک با شبکه
فشرده‏ای از سیستم تحریک با شبکه :(قدرت ری‏اکتیو تخمین زده شده حدود 0, 1735 مگاوار در کیلومتر روی سیستم‏های230(کیلوولت)
مقدمه: در اینجا برخی از معیارها و اصول کلی راهنمایی بهره‏ برداری ژنراتور‏ها با ترانسفورماتورهای افزاینده ولتاژ و قسمت‏های کمکی در شبکه آمده است و اطلاعات تئوریکی کلی در خصوص شبکه‏های الکتریکی و معیار چگونگی تقسیم قدرت اکتیو و ری‏اکتیو بین ژنراتورها ارائه شده است.
مشکلات اصلی شبکه‏ها‏ی خیلی کوچک (زیر 2000مگاوات) و شبکه‏های کوچک (از2000تا6000مگاوات) مطرح شده در حالیکه در شبکه‏های متوسط (بین6000تا 15000مگاوات) ودرشبکه های بزرگ (از15000تا 40000مگاوات ) و یا در شبکه های نامحدود(بالای40000مگاوات) شبکه با ثبات‏تر و مطئمن‏تر می‏باشد.
تقسمیم شدن قدرت ری‏اکتیو به قسمت یکسان بین کلیه ژنراتورهای همان شبکه، مسئله بسیار مهمی است.
به منظور تعیین ضریب قدرت شبکه، ضروری است که مقادیر قدرت اکتیو و ری‏اکتیو سیستم بطور همزمان در هر نیروگاه و در مهمترین دقایق مدت 24 ساعت خوانده شود.
1-در زمان بیشترین تقاضای قدرت اکتیو
2-در متوسط تقاضای قدرت اکتیو
3-در زمان کمترین تقاضای قدرت اکتیو
ضریب قدرت سیستم دائماً‌در طی روز تغییر می‏کند که این تغییرات اساساً ناشی از قدرت اکتیو وری اکتیو درأن دقیقه میباشد. تنظیم‏کننده‏های ولتاژ اتوماتیک اساساً ولتاژ سیستم را کنترل می‏کنند در حالیکه تنظیم‏کننده‏های (گاورنور) ژنراتور، قدرت اکتیو را کنترل می‏کنند.ا از واژه ‍‹‹اساساً›› استفاده کردیم زیرا تنظیم کننده ولتاژ ژنراتور فقط ولتاژ ژنراتور را کنترل می‏کند.مثلأ برای نیروگاه کرمان ولتاژ15.75 کیلوولت است.در واقع وقتی که ترانسفورماتورهای افزاینده ولتاژ باردار می‏شوند، درصدی افت ولتاژ از
امپدانس ولتاژشان بر طبق درصد بار پیدا می‏کنند. در صورتی که ترانسفورماتورها بیشترین خروجی را داشته باشند200مگاولت آمپر برای مثال در یک شبکه مجزا، با در نظر گرفتن هیچ تأثیری از شبکه،‌ افت 13% ولتاژ خط230کیلوولت چیزی حدود20کیلوولت خواهد بود. این نوع اثر از دید سیستم تحریک ژنراتور اصلی بعنوان (تأثیر منفی کامپاند) 13% نشان داده می‏شود. سیستم کامپاند منفی یک سیستم خود ثابت کننده است بطوریکه بدون مداخله ترانسفورماتورهای افزاینده ولتاژ با ژنراتورهایی که در همان شبکه، پارالل هستند می‏تواند آداپته شود.
لازم به ذکر است که سیستم‏های تحریک فراهم می‏آیند تا ولتاژ را در خروجی ژنراتور ثابت نگهدارند. (البته با ترانسفورماتور مصارف داخلی 6.6کیلوولت سیستم واحد و کمکی‏ها) ترانسفورماتورهای تنظیم کننده اتومات ولتاژ فقط ولتاژ را در سمت کم ولتاژ می‏بینید و حتی برای تنظیم مجدد ولتاژ در زمان تداخل، بسیار کند عمل می‏کنند (زمان مکانیکی تپ‏چنجر روی بار بسیار طولانی می‏باشد).
راهنمای بهره‏ برداری سیستم‏های230کیلوولت و6.6کیلوولت به عنوان مثال برای نیروگاه نیروگاه کرمان
قوانین ذیل برای مشخص کردن بهره‏ برداری از سیستم الکتریکی نیروگاه کرمان نوشته شده است. به این منظور با توضیحات ساده و مثالهای واضح برخی از مهمترین موارد تئوریکی توضیح داده شده، ارائه می‏شود.
ولتاژهای خروجی ژنراتورها، درزمان بهره‏برداری پارالل نرمال با نقطه تنظیم روی سیستم تحریک ثابت نگه داشته می‏شوند تا در ترمینالهای ژنراتور15.75کیلوولت را بدست آورند. زیرا تا جایی که ممکن است ولتاژ سرویس‏های واحد (مصارف داخلی) درحد6.6کیلوولت ثابت نگه داشته می‏شود.
قبل از سنکرون شدن، می توان ولتاژ قبل و بعد از بریکر در حال سنکرون را چک کرد..
اگر اختلاف ولتاژ بیش از 05/0 باشد، اختلاف را با عمل کردن روی تپ‏چنجر روی بار ترانسفورماتور افزاینده ولتاژ ژنراتور،باید کم کرد. نکته مهم:
انتخاب کردن وضعیت‏های مناسب تپ از تپ‏چنجر خارج از بار ترانسفورماتور واحد (مصارف داخلی) و بهره‏برداری مناسب از تپ‏ ترانسفورماتور افزاینده ولتاژ مطابق با ولتاژ متوسط شبکه یا شرایط خط خاص شبکه بسیار ضروری می‏باشد،و باید از ترکیب کردن ولتاژها افزون بر مقادیر در نظر گرفته شده برای ترانسفورماتورها، (245کیلوولت با تلرانس 10%-/+ برای نیروگاه کرمان) که باعث افزایش شار و اخلال در شبکه می‏شود اجتناب کرد.
باید بعد از سنکرون شدن، نقطه تنظیم تحریک را به منظور آوردن ولتاژ ژنراتور به مقادیر نامی 15.75کیلوولت تنظیم کرد.
اگر ولتاژ بالاتر از مقادیر نامی است، نقطه تنظیم باید کاهش یابد و در همان زمان روی شماره تپ چنجر روی بار ترانسفورماتور ژنراتور باید کاهش صورت بگیرد تا با قدرت ری اکتیو مورد درخواست ان دقیقه از شبکه هماهنگ و تنظیم شود.
اگر ولتاژ پایین‏تر از مقادیر نامی باشد، نقطه تنظیم باید افزایش یابد و در همان زمان روی شماره تپ چنجر روی بار ترانسفورماتور ژنراتور باید افزایش صورت بگیرد تا با قدرت ری‏اکتیو مورد درخواست آن دقیقه از شبکه هماهنگ و تنظیم شود.
دسته بندی : علمی