برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

این سیستم که همان نوع استفاده شده در نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان است در حقیقت یک پل یکسوساز تریستوری قابل کنترل است که بوسیله یک منبع خارجی مانند یک ترانسفورماتور تغذیه می شود. این ترانس می تواند به ترمینالهای ژنراتور متصل باشد یا از یک باس کمکی موجود در نیروگاه تغذیه شود.
در سیستم تحریک استاتیک جریان از طریق ذغالها و اسلیپ رینگ ها به سیم پیچهای میدان منتقل می شود. که برای سیستم تحریک استاتیک نسبت به سیستم تحریک دینامیک برتریهایی را به قرار ذیل می توان بر شمرد:
الف)راندمان سیستم استاتیک بیشتر است. ( در حدود 98% )
ب)مشکلات تعمیرات و نگهداری کمتری دارد: زمانهای توقف واحد به خاطر تعمیرات کمتر شده که علت اصلی نبود قطعات مکانیکی دوار در سیستم تحریک استاتیک است است.
ج)قابلیت اطمینان بیشتر: نوع استاتیک( متوسط زمان کار بین بروز نقص های سیستم ) بیشتری دارد، به عبارت دیگر تعداد توقف های در اثر بروز فالت در سیستم استاتیک به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده است.
د)سرعت پاسخ سیستم بیشتر است. ( 5% در مقایسه با 4% یا 5% سیستم گردان )
در این سیستم از سیستم کنترل دیجیتال استفاده شده است که مزایای سیستم کنترل دیجیتال در مقایسه با سیستم های کنترل قدیمی تر عبارتست از
:الف)زمان کمتر تعمیرات ب)انعطاف پذیری بیشتر برای انجام تعمیرات بطوریکه ضرایب بهره و ثابت های زمانی به راحتی قابل تغییر هستند
ج)برای فعال یا غیر فعال کردن تابعی از سیستم کنترلی احتیاج به هیچگونه عمل سخت افزاری نیست.
د)ارتباط سیستم از طریق کی برد و مانیتور واقع بر روی درب پانل سیستم تحریک به راحتی انجام می گیرد.
ه)یک سیستم کنترل فرایند وجود دارد که کاربر را قادر می سازد از طریق ( کی برد و مانیتور ) به متغییر های سیستم دست پیدا کند، سیستم را عیب یابی کند و اطلاعات لازم را در اختیار می گذارد
اتصالات سیستم تحریک
سیستم تحریک نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان بوسیله ژنراتور از طریق باس6.6کیلو ولت و ترانس تحریک ( 480/6.6) تغذیه می شود.
پل تریستوری
پل تریستوری سه فاز به عنوان مبدل قدرت قابل کنترل به کار گرفته شده است. هر کدام از شش شاخه پل تریستوری با تریستور مجهز شده اند، تا در شرایط مختلف به خوبی جریان تحریک را تامین کند.

مطلب مرتبط :   شیمیایی و اطمینان

شکل(1-2)پل تریستوری
برای تامین قابلیت اطمینان بالای سیستم تحریک از دو پل تریستوری استفاده شده است. که در صورت بروز مشکل در یکی از پل ها بلافاصله دیگری وارد مدار می شود.(صفحه بعد)

شکل(1-3)سیستم تحریک با دو پل تریستوری
ولتاژ جریان نامی
تریستورهای هر شاخه براساس ولتاژ بی باری ثانویه ترانس تحریک و جریان نامی براساس جریان نامی کانورتر انتخاب شده است. مقادیر نامی ترانس تحریک در جدول(1-1) آورده شده است.
جدول (1-1)- مقادیر نامی سیستم تحریک

دسته بندی : علمی