برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

4-1-8-خانواده سن‌های قاتلReduviidae (Assassian bugs)
خرطوم 3 بندی، خمیده و کوتاه(محدود در ناحیه سر)، اغلب سر آنها رشد کرده است. در برخی از گونه‌ها با مالش انتهای خرطوم در شیار بخش جلویی پیش سینه با Posternal grove قادر به تولید صدا هستند که توسط گوش انسان قابل شنیدن است. اغلب قهوه‌ای یا سیاه رنگ هستند و گاهی به رنگ روشن می‌باشند. در بسیاری از گونه‌ها بخش میانی شکم پهن و بزرگ شده و به وسیله بال‌ها پوشیده نمی‌شود. سر در این سن‌ها کم و بیش طویل شده و دارای یک قسمت باریک گردن مانند بعد از چشم‌های مرکب است. پای جلو در گونه‌های شکارگر از نوع شکاری است بیشتر این سن‌ها شکارگر سایر بندپایان هستند اما گونه‌های معدودی از آنها خون‌خوار بوده و از ناقلین مهم عوامل بیماریزای انسان به شمار می‌روند این سن‌ها موجودی بسیار ناخوشایند هستند که به محض دستکاری از غدد موجود در قفسه سینه آنها مواد نامطبوعی ترشح می شود (تبادکانی، 1388).
4-1-8-1-اهمیت و رژیم غذایی سن‌هایReduviidae
شکارگران کارآمدی در اغلب مزارع و باغات محسوب می‌گردند و توانایی شکار و تغذیه از طعمه‌های درشت‌تر از خود را نیز دارا می‌باشند (Ambrose, 1999). جزو دشمنان طبیعی کارآمد در برنامه‌های کنترل بیولوژیک طبیعی محسوب می‌گردند (Rubia et al., 1990). این گروه از سن‌ها در صورتی که مورد حمایت قرار گیرند در اغلب اکوسیستم‌های کشاورزی می‌توانند نقش کارآمدی در کنترل آفات ایفا نمایند.
با توجه به اهداف برنامه‌های توسعه‌ای کشور، وزارت کشاورزی موظف گردیده است تا مصرف سموم شیمیایی را بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد که بر این اساس کنترل بیولوژیک به عنوان یک راهکار کارآمد در کنترل آفات مختلف اهمیت یافته است. با توجه به اینکه شناسایی فون یا تنوع گونه‌ای دشمنان طبیعی نخستین و اساسی‌ترین گام در برنامه‌های کنترل بیولوژیک محسوب می‌گردد، لذا در این پژوهش، فون سن‌ها در مناطق مختلف گرمسار به خصوص مزارع پنبه مورد مطالعه قرار گرفت که جزیی از گام‌های اساسی در راستای برنامه‌های مدیریت تلفیقی آفات (IPM) در کشور می‌باشد.
Coranus (Coranus) aegyptius (Fabricius, 1775)
مشخصات: اندازه بدن 5/7-10 میلی متر، گرده (pronotum) برآمده، سپرچه (scutellum) کوچک، شاخک‌ها 4 بندی و بند اول و چهارم بلندتر است. بالهای جلو دارای نوارهای تیره و روشن به رنگ قهوه‌ای و کرم هستند. سر و قفس سینه به رنگ قهوه‌ای، پرونوتوم دارای برآمدگی و به رنگ قهوه‌ای تیره،scutellum کوچک و به رنگ قهوه‌ای روشن می‌باشد. پاهای جلویی برای گرفتن طعمه تغییر شکل یافته و ضخیمتر شده و حشراتی شکارگر هستند (شکل 4-14).برای اولین بار در استان‌های اصفهان، زنجان نجف آباد و گلپایگان جمع آوری شده است.

مطلب مرتبط :   مقاله درمورد کیفیت سرویس و محدودیتها

شکل 4-14- سن Coranus
تعداد نمونه تاریخ جمع آوری زیستگاه محل جمع آوری
2 19/6/1391 حاشیه مزارع کردوان
3 8/2/1392 علف هرز ناروهه

Genus Nagusta Stal,1859
Nagusta goedelii(Stal,1859)

شکل 4-15-Nagusta goedelii
تعداد نمونه تاریخ جمع آوری زیستگاه محل جمع آوری
1 13/2/1392 علف‌های هرز سنگاب
1 16/1/1392 گون و خارشتر گرمسار
4-1-9-خانواده Pentatomidaeیا سن‌های بد بو Stink bugs
بدن آنها بیضی شکل به رنگ‌های بسیار متفاوت دیده می‌شود و سر در جلو ممکن است تیز یا پهن باشد برخی 2 عدد چشم ساده دارند. خرطوم آنها 4 بندی و شاخک‌ها 4 تا 5 بندی می‌باشند و محل اتصال شاخک‌ها از بالای سر قابل رویت نیست. سپرچه مثلثی و نسبتاً بزرگ است به طوری که تا نصف شکم امتداد دارد در بال‌های جلویی کوریوم بزرگ و امبولیوم باریک و مثلثی شکل است تخم‌ها کروی می‌باشند. اغلب گیاهخوار و تعدادی از گونه‌ها نیز شکاری و حشره خوارند. اغلب آنها ماده دفاعی بدبو از غدد زیر سینه ترشح می‌کنند که برای دشمنان طبیعی خودشان دور کننده است برخی از آنها ناقل بیماری‌های قارچی می‌باشند.

دسته بندی : علمی