برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

شکل 4-18- Graphosoma semipunstataum
تعداد نمونه تاریخ جمع آوری زیستگاه محل جمع آوری
1 17/12/1391 علف‌های هرز هشت آباد
2 13/2/1392 خاک ایوانکی
4-2-ارزیابی تراکم گونه‌های مختلف در گرمسار و مناطق اطراف آن
بر اساس نتایج نمونه‌برداری‌های به عمل آمده در سال‌های 1391-1392، تراکم گونه‌‌های بدست آمده از مناطق مختلف منطقه گرمسار و حومه در نمودار4-1 مشاهده می‌شود.
نمودار4-1- تراکم خانواده‌های مختلف سن‌های Heteropteraدر گرمسار

بر اساس آنچه در این نمودار مشاهده می‌شود بیشترین تراکم مربوط به خانواده Anthocoridae بوده که در مجموع 23 نمونه از این خانواده در مناطق مختلف گرمسار جمع‌آوری گردید. بعد از آن بیشترین تراکم مربوط به خانواده Pentatomidae می‌باشد که 16 نمونه از این خانواده از مزارع پنبه گرمسار جمع آوری شد. از طرفی کمترین تراکم مربوط به خانواده‌هایPiesmatidae بود که 2 نمونه از مناطق مختلف جمع‌آوری شد و خانواده‌های Geocorida،Rhopalidae ، Alydidae وLygaeidae به ترتیب 9، 7، 4، 4 نمونه از این خانواده‌ها در منطقه جمع آوری شده است.

5-1- بحث
1- با توجه به اینکه سطح گسترده‌ای از اراضی کشور به کشت پنبه اختصاص دارد، افزابش سطح زیر کشت پنبه بیشتر از حد فعلی مد نظر نمی‌باشد بلکه با توجه به پایین بودن راندمان تولید کشور در مقایسه با آسیا و جهان باید بیشتر به افزایش محصول در واحد سطح توجه شود تا لطمه‌ای به سطح کشت سایر محصولات وارد نگردد. در این راستا شناسایی آفت مورد نظری که بیشترین خسارت را به مزارع پنبه منطقه وارد می‌نماید بسیار ضروری به نظر می‌رسد. به این ترتیب با شناخت مهمترین آفت و بررسی بیولوژی آن می‌توان روش‌های کنترلی اصولی و صحیح آن‌را تعیین نمود. که این امر گامی‌اساسی برای نیل به خودکفایی در این محصول می‌باشد.
2- تجربه‌ی ناموفق مبارزه‌ی شیمیایی طی این سال‌ها در سطح وسیع نشان دهنده‌ی آن است که جدای از اثرات سوء زیست محیطی و تأثیر منفی روی جمعیت دشمنان طبیعی، هرگز مسئله‌ی آفات را به طور کامل حل نکرده و فقط به طور موقت تراکم آنها را کاسته و از زیان آنها تا حدودی جلوگیری کرده است. بدیهی است این روش به همین صورت فعلی قابل ادامه دادن نیست و باید بهره‌گیری از این روش به صورت استفاده از آن در قالب کنترل تلفیقی اصلاح گردد. یکی از عناصر بسیار مهم در کنترل تلفیقی این آفات استفاده از عوامل بیولوژیک کنترل کننده می‌باشد که در این میان سن‌ها شکارگر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.
3- در جهت بهره‌گیری از دشمنان طبیعی جمعیت‌های آنها باید در اکوسیستم‌ها حمایت و تقویت شوند. برای این منظور باید با فراهم نمودن مکان‌های مناسب تابستان‌گذرانی و زمستان‌گذرانی نظیر احداث باغات و درختکاری‌ها و نیز مزارع صیفی یا علوفه‌ای با منابع غنی شهد و عسلک ناشی از شته در مجاورت مزارع و محدود کردن کنترل شیمیایی به استفاده از آن در موارد لازم و زمان مناسب و به کارگیری فرمولاسیون مناسب، از دشمنان طبیعی موجود در مزارع حمایت نموده و در مرحله‌ی بعد در مناطقی که ضرورت دارد با پرورش آزمایشگاهی، تکثیر و رهاسازی آنها جمعیت منطقه تقویت گردد.
4- در مزارع پنبه علاوه بر سن‌های شکارگر، دشمنان طبیعی فراوان دیگری مانند کفشدوزک‌ها دوبالان Syrphidae، سوسک‌های کارابیده و غیره وجود دارند که عدم به کارگیری آفت‌کش‌ها با طیف اثر وسیع در راستای حمایت از دشمنان طبیعی پیشنهاد می‌گردد.
5- امروزه در کشورهای پیشرفته‌ی دنیا برنامه‌ی کنترل آفات فراتر از IPM بوده و در قالب ICM انجام می‌پذیرد که در این رابطه نمام عوامل مؤثر بر افزایش عملکرد محصول مانند آبیاری مناسب، کود دادن، کنترل آفات، حمایت از دشمنان طبیعی و غیره مورد توجه همزمان قرار می‌گیرند. بنابراین طی مسیر مزبور برای محققین داخلی می‌تواند افق‌های موفقیت‌آمیزتری را در مدیریت آفات کشاورزی ترسیم نماید.
5-2-پیشنهاداتی در ارتباط با زراعت پنبه
1. کشت پنبه در زمین‌های دارای 7-5/6PH= و عدم کشت در زمین‌های شور و آهکی
2. آبیاری منظم و استفاده از روش آبیاری مناسب
3. شخم و یخ آب زمستانه به منظور کاهش میزان خسارت لاروها
4. کشت گیاهان گلدار از قبیل چغندر قند و کنجد و ماش وغیره. به منظور مکمل غذا و جلب حشرات کامل و دشمنان طبیعی

دسته بندی : علمی