برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

درصد سهم تولید استان
81/38 خراسان
43/13 فارس
42/12 گلستان
12/10 اردبیل
62/4 قم
1-1-8- آفات پنبه
کرم خاردار پنبه Earias insulana، مینوز برگ پنبه Liriomyza trifolii، تریپس پنبهThrips tabaci ، سنک تخم پنبهOxycarenus hyalinipennis ، سنک قوزه پنبه Adelphocoris lineolatus، شته پنبه Aphis gossypii ، عسلک پنبه Trialeurodes vaporariorum ، سن سبز پنبه Nezara viridula .
1-2- مشخصات کلی راسته سن هاHeteroptera
حشراتی کوچک تا بزرگ به طول 1 تا 100 میلی‌متر و همگی قطعات دهانی زننده مکنده دارند. از اتصال دو آرواره پایین این حشرات به یکدیگر، دو کانال در بین آنها به وجود می‌آید که یکی از آنها کانال غذایی (Cibarium) و دیگری کانال بزاقی(Salivarium) را تشکیل می‌دهد. دو آرواره بالا به صورت استایلت درآمده و در سوراخ کردن بافت میزبان مورد استفاده قرار می‌گیرد. لب پایین نیز غلاف خرطوم را تشکیل می‌دهد (تبادکانی ، 1388).
مهمترین خصوصیت حشرات این راسته ساختار بال جلو آنها است نیمهی قاعده‌ای بال در این حشرات ضخیم و چرمی بوده و نیمهی انتهایی آن حالت غشایی دارد به این نوع بال، نیم بالپوش (Hemelytra) گفته می‌شود. بال‌های عقب کاملاً غشایی هستند. بال‌ها در این حشرات در زمان استراحت به صورت مسطح روی بدن قرار می‌گیرند و قسمت غشایی دو بال جلو در این حالت کاملاً با هم همپوشانی دارند.
خرطوم در سن‌ها 3 یا 4 بندی است و از قسمت جلو سر منشأ می‌گیرد. خرطوم در زمانی که حشره از آن استفاده نمی‌کند به صورت افقی در زیر قفسه سینه و بین پاها قرار می‌گیرد وگاهی تا بندهای ابتدایی شکم امتداد پیدا می‌کنند و در قسمت قاعده‌ای خرطوم در برخی از خانواده‌ها، دو قطعه بالشتک مانند به نام بوکولا (Buccula) وجود دارد که خرطوم از بین آنها خارج می‌شود. چشم‌های مرکب در تمام پوره‌ها و حشرات کامل این زیر راسته دیده می‌شود، اما چشم‌های ساده، فقط در حشرات کامل وجود دارد و پوره‌ها هرگز چشم ساده ندارند. شاخک در تمام سن‌ها نخی (Filiform) و 4 یا 5 بندی است. در ضمن این حشرات دارای یک سری غدد مولد بو به نام Scent gland، در طرفین قفسه سینه هستند که در هنگام احساس خطر، بوی ناخوشایندی از آنها متصاعد می‌شود. بدیهی است که بی‌بالی در این حشرات، ثانوی است.
بیشتر حشرات این زیر راسته گیاهخوار هستند و از شیره گیاهی تغذیه می‌کنند. اما در میان آنها چندین گونه شکارگر مهم نیز وجود دارد که در بخش مربوط به هر خانواده ذکر خواهد شد. به علاوه چندین گونه از آنها نیز صرفاً خونخوار بوده و به عنوان انگل خارجی انسان و سایر جانوران مطرح هستند. برخی از این سن‌ها در انتقال عوامل بیماری به انسان و دام ها نیز نقش دارند. در میان سن‌ها، گونه‌های خشکی زی، مرطوب زی و آبزی دیده می‌شود. گونه‌های مرطوب زی اغلب توانایی حرکت بر روی سطح آب را دارند. در گونه‌های آبزی نیز اندام مختلفی برای دریافت اکسیژن از محیط بیرون آب به وجود آمده است و این حشرات قادرند برای مدت مشخصی در زیر آب باقی بمانند.
بیشتر در مناطق گرمسیری انتشار داشته و زمستان گذرانی اغلب گونه‌ها به حالت حشرۀ کامل دیده می‌شود. در بیشتر آنها از غدد زیر سینه و پوره‌ها از غدد سطح پشت شکم، مواد دفاعی دور کننده با بوی نامطبوع، ترشح می‌شود. دگردیسی ناجوربالان، ناقص و از نوع همی‌متابولا می‌باشد. تولید مثل آنها به حالت دو جنسی بوده، تخمریزی به طور دسته جمعی در روی گیاهان صورت می‌گیرد. بیشتر آنها 1 تا 2 نسل در سال تولید می‌کنند. جوانۀ بال در سن چهارم پورگی ظاهر می‌شود معمولاً 5 سن پورگی دارند. بیش از 50000 گونه از آنها در جهان شناسایی شده‌اند (‌حجت‌، 1382‌؛ کمالی، 1365‌). خسارت وارده به محصولات کشاورزی به علت تغذیه از شیره نباتی بوده که در درجه اول باعث ضعف عمومی گیاه و کاهش یا عدم تولید محصول و در درجه دوم بروز علائم ظاهری لکه‌های زرد یا قهوه‌ای در روی برگ، میوه و ساقه‌های علفی گیاهان و بد شکلی آن‌ها می‌‌شود.
1-2-1-ویژگی بال جلو در راسته نیم‌بال پوشان یا سن‌ها Hemiptera
حشرات راسته سن‌ها اغلب دارای دو جفت بال هستند که بال‌های جلویی در قاعده سخت و کیتینی و در انتها غشایی هستند. ناحیه کیتینی و سخت بال جلو در قاعده corium نامیده می‌شود. در عده‌ای از حشرات این راسته در بخش غشایی بال جلو یک ناحیه مثلثی در جلوی کوریوم واقع شده وcuneus نامیده می‌شود. در امتداد لبه داخلی بال جلو، ناحیه مستطیلی clavus قرار گرفته است. در بخش غشایی بال جلو تعدادی رگبال وجود دارد که تعداد رگبال و نحوه استقرار آن‌ها در طبقه بندی این راسته در سطح خانواده اهمیت بسزایی دارد. نیم سخت بال پوشان با بیش از 50000 گونه در جهان، یکی از بزرگترین راسته‌های حشرات بوده و دارای بیشترین تنوع زیستی می‌باشند Grozeva and Kuznetsova, 1990)).
1-2-2-زیست شناسی سن‌ها Heteroptera
اغلب ناجور بالان خشکی زی بوده، برخی نیز درون یا روی آب زندگی می‌کنند. عده‌ای شکارچی، حشره‌خوار و مفیدند، اما بیشتر آنها گیاهخوار و آفت و برخی نیز خونخوار وانگل مهره داران بوده ناقل برخی از بیماری‌ها می‌باشند. بنابراین سن‌های اخیر از لحاظ بهداشتی حائز اهمیت‌اند در هنگام تغذیه، لب پائین مفصلی است، حجیم شده، فقط استایلت‌های خرطوم، درون بافت میزبان فرو می‌روند.
1-2-3-زیستن سن‌ها در مناطق زمستان‌گذرانی
سن‌ها با شروع سرمای پاییزه به ارتفاعات پست و پایین دامنه‌های جنوبی کوهستان‌‌ها که آفتاب‌گیر هستند نقل مکان می‌کنند و زمستان را به صورت حشره کامل زیر علف‌های هرزه بویژه گون و درمنه در دامنه کوه‌ها، زیر پوستک درختان، شکاف زمین، دشت‌ها و نزدیک به اماکن زمستانه، پخش و جابجا می‌شوند و در عمق یک تا چند سانتی‌متری خاک و یا در پوششی از برگ‌های پای بوته‌ها بی‌حرکت مانده تا آخر زمستان و اوایل بهار خواب کامل زمستانه دارند قابل ذکراست که در مناطق جنگلی، سن‌ها پس از تکمیل دوران زندگی به جنگل‌ها پناه می‌برند. این حشرات در تابستان و زمستان در باغ‌های میوه زیر پوستک‌های درختان مختلف نیز مشاهده شده‌اند.
محل‌های زمستان گذرانی سن‌ها در نقاط مختلف سن خیز کشور متفاوت است در مناطق غرب کشور که در ارتفاعات پوشیده از جنگل‌های بلوط است، مکان‌های زمستان گذرانی سن‌ها را تشکیل می‌دهد که معمولاً سن‌ها در اطراف طوقه‌ی درختان و زیر سایه انداز آنها جمع می‌شوند. در منطقه‌ی دشت مغان سایه‌انداز درختان میوه سردسیری نظیر هلو، آلو، گیلاس و درختان میوه‌ی دانه‌دار که از رطوبت و دمای مناسب برخوردار دارند محل زمستان گذرانی سن‌ها می‌باشند. در منطقه‌ی بلوچستان به علت مناسب نبودن شرایط مناسب تابستان و زمستان برای زمستان گذرانی سن‌ها در مواردی به سایه انداز درختان خرما پناه می برد. مهمترین پناهگاه زمستان گذرانی سن در سرتاسر کشور را گیاهان بوته‌ای چند ساله و درختچه‌ها تشکیل می‌دهند. مهمترین گیاهانی که سن در زمستان در پناه آنها بسر می‌برد عبارتند از:
گونه‌های مختلف گونAstragalus sp. . گونه‌های مختلف درمنه Artemisia، گونه‌های کلاه میر حسنAcantholimon spp. ، و گونه‌های مختلف چوبک Acanthophyllum spp. پناه دهنده‌ی سن در ایران می‌باشد.
پرواز سن‌ها و طول مدت اقامت آنها در پناهگاه‌های زمستانه تابع شرایط آب و هوای است. به همین دلیل، زمان حرکت آنها از پناهگاه زمستانه به سمت مزارع در مناطق مختلف کشور و حتی در مناطق مختلف یک استان یا منطقه هم متفاوت بوده است و بسته به درجه حرارت محیط ریزش از فروردین تا اردیبهشت به طور تدریجی ادامه دارد.
دسته بندی : علمی