برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

مهمترین زمینه ای که FRP می تواند در آن نقش بزرگی ایفا کند، در خصوص مقاوم سازی و بهسازی سازه های ضعیف و ناکارای موجود به ویژه سازه های بتن مسلح می باشد که هنوز دارای کاربری هستند. با توجه به خاصیت وزن کم، مقاومت فوق العاده بالا و مقاومت کششی و برشی بالا، FRP یک ماده ی مناسب برای بهسازی سازه ای می باشد.
به طور کلی عملکرد یک کامپوزیت بستگی به:
مواد سازنده آن
نسبت مواد سازنده آن
ظرفیت باربری فیبر یا الیاف تقویتی و نحوه ی قرارگیری آنها
رفتار توأم سازنده با یکدیگر و … دارد.
به طور معمول، یک ماده کامپوزیت را به صورت مخلوطی فیزیکی درمقیاس ماکروسکوپیک از دو یا چند ماده مختلف تعریف می کنند که این مواد خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ کرده اند و مرز مشخصی را با یکدیگر تشکیل می دهند. درکامپوزیت ها ، دوناحیه ی متمایز زیر وجود دارد (شکل2-4 و 2-5):
فازپیوسته (ماتریس یا رزین)
فاز ناپیوسته (تقویت کننده یا الیاف)
در یک کامپوزیت، به طور کلی الیاف، عضو بار پذیر اصلی سازه هستند ،در حالی ماتریس(رزین) آنها را در محل و آرایش مطلوب نگه داشته است و به عنوان یک محیط منتقل کننده ی بار بین الیاف عمل می کند، به علاوه آنها را از آسیب های محیطی در اثر افزایش دما یا رطوبت حفظ می کند.
شکل2-4: اجزای تشکیل دهنده FRP[1]
الیاف
از موادی کاملاً الاستیک ­ شکننده و بسیار مقاوم ساخته می شود. قطر این الیاف بسته به جنس بین 5 تا 25 میکرون است. الیاف ها امروزه در شکل ها ­ اندازه ها و جنس های گوناگون موجود است.
عملکرد فیبر تقویتی تحت تأثیر:
جهت قرار گیری الیاف
طول فیبر
شکل آن
ترکیب آن با ماتریس و رزین و چسبندگی بین آن دو
جنس الیاف
نام کامپوزیت ساخته شده با هر یک از این مواد با حرف اول نام ماده تشکیل دهنده الیاف شروع می شود. فایبر ممکن است از شیشه، کربن، آرامید و یا وینیلون باشد که در این صورت محصولات کامپوزیت مربوطه به ترتیب به نام های GFRP، CFRP وAFRP شناخته می‌شود.
ماتریس
رزین به کار رفته به صورت یک محیط چسباننده برای نگهداری الیاف در کنار مقاومت پایینی که دارد نقش چندان مهمی در خواص مکانیکی کامپوزیت ساخته شده بر عهده ندارد. علاوه بر نگهداری الیاف در کنار هم رزین موجود در کامپوزیت به عنوان عامل محافظت الیاف در برابر عوامل محیطی و همچنین عامل توزیع تنش روی وجه ورق کامپوزیت نیز عمل می کند.
در یک نگاه، نقش اصلی ماتریس (رزین) عبارت است از:
انتقال برش از فیبر تقویتی به ماده مجاور
دسته بندی : علمی