برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

فهرست نمودارها
عنوان صفحه
نمودار4-1 نتایج حاصله از بررسی میانگین زمان تاخیر تا رسیدن به سکوی پنهان 48
نمودار4-2 نتایج حاصله از بررسی میانگین مسافت طی شده تا سکوی پنهان 50
نمودار 4-3 نتایج حاصل از بررسی میانگین سرعت رسیدن به سکوی پنهان 52
نمودار4-4 نتایج حاصله از بررسی زمان سپری شده توسط حیوان در اطراف ناحیه سکو 53
نمودار4-5 نتایج حاصله از بررسی مسافت طی شده تا ناحیه سکو 55
نمودار 4-6 نتایج حاصله از بررسی سرعت رسیدن به ناحیه سکو 56
نمودار 4-7 نتایج حاصله از بررسی زمان سپری شده توسط حیوان دراطراف ناحیه سکو در زمان پروب دوم
57
نمودار 4-8 نتایج حاصله از بررسی مسافت طی شده تا ناحیه سکو در زمان پروب دوم 59
نمودار 4-9 نتایج حاصله از بررسی سرعت رسیدن به ناحیه سکو در زمان پروب دوم 60
چکیده
یادگیری و حافظه از عالی ترین سطوح عملکردی دستگاه عصبی مرکزی محسوب می شود. عوارض و مشکلات اختلالات یادگیری و حافظه، بویژه حافظه، که در شایع ترین نوع خود به صورت آلزایمر خود را نشان می دهد، بر هیچکس پوشیده نیست. مطالعه توانایی های یادگیری و حافظه در حیوانات، برای راهکار های مناسب پیشگیری، بهبود و درمان مشکلات اختلال حافظه در انسان، از طریق رژیم غذایی مناسب، بخش عمده ای از تحقیقات را به خود اختصاص می دهد. در این مطالعه بررسی اثر مصرف توام دانه های آفتابگردان، کدو و هندوانه بر حافظه و یادگیری در موش های سوری مورد مطالعه قرار گرفت. بدین منظور در مدت زمانی معینی بررسی در 70 سر موش سوری در 7 گروه آزمون با رژیم غذایی مشخص از انواع دانه های ذکر شده، در برابر 10 سر موش سوری در گروه کنترل با رژیم غذایی معمول موش های سوری، انجام شد. نتایج نشان داد: استفاده توام از دانه های آفتابگردان_کدو و هندوانه سبب تسریع در روند تقویت حافظه و یادگیری در موش_ های سوری شد. با توجه به این بررسی و مطالعات پیشین می توان نتیجه گرفت که مواد مغذی در این رژیم های غذایی می_ تواند بر روند یادگیری و حافظه مؤثر باشد.
کلمات کلیدی:
موش های سوری، حافظه و یادگیری، دانه آفتابگردان، دانه کدو، دانه هندوانه.

مطلب مرتبط :   دانلود مقاله واحدهای تجاری و افزایش درآمد

فصل اول:
کلیات
1-1 پیشگفتار
یادگیری و حافظه از عالی ترین سطوح عملکردی دستگاه عصبی مرکزی محسوب می شود. یادگیری یک پدیده عصبی است که طی آن موجود زنده از طریق تمرین رفتار خود را تغییر می دهد در حالی که حافظه به روند ذخیره سازی آموخته ها اطلاق می شود. پدیده های یادگیری و حافظه هم در سطح سلولی و هم در سطح رفتاری با یکدیگر ارتباط بسیار نزدیکی دارند. معضل و عوارض اختلالات یادگیری و حافظه، بویژه حافظه که در خالص ترین نوع خود به صورت آلزایمر دامن گیر بشریت شده است، بر هیچکس پوشیده نیست، به گونه ای که مرکز تحقیقات ملی سلامت در آمریکا در گزارشات سال 2000 خود از شیوع دامن_ گیر این پدیده ابراز نگرانی کرده و پیش بینی کرده است که تا سال 2030 در کشور آمریکا به تنها یی 5/8 میلیون نفر درگیرآلزایمر و عوارض ناشی از آن باشند(1). از این رو، مطالعات مختلف با تکیه بر طب گیاهی به طور چشمگیری در این زمینه افزایش یافته است.
یادگیری و حافظه دربرگیرنده تغییرات وسیع در ساختمان و عمل دستگاه عصبی می باشد که عمدتاً به سیناپس های درگیر در مسیر هدایت پیام ها و اطلاعات حسی در دستگاه عصبی منحصر می شود. تغییر ساختمانی شامل تغییر در تعداد سیناپس و تغییر در گستردگی غشاء پس سیناپی در محل تماس می باشد و تغییرات فیزیولوژیک شامل تغییر در هدایت یونی غشاء های پیش و پس سیناپسی می شود(2). نشان داده شده است که حافظه کوتاه مدت با قشرمغز در ارتباط است و حافظه بلند مدت با دستگاه لیمبیک، اما با این همه هنوز محل خاصی برای ذخیره حافظه مشخص نشده است زیرا با برداشتن قسمتهای مختلف مغز حافظه به طور کلی از بین نمی رود(3). محققین برای بررسی حافظه کوتاه مدت در حیوانات، آنها را مجبور به انجام رفتار خاص مورد مطالعه می کنند. یاد آوری این رفتار خاص پس از گذشت یک دوره زمان، آزمونی برای به خاطر آوردن آن وظیفه موردنظر (شرطی شده)، و در حقیقت حافظه بلندمدت می باشد. مشخص شد در حافظه بلند مدت تغییرات ساختاری و پایدار در ساختمان دستگاه عصبی ایجاد می شود(4). در فرایند یادگیری و حافظه کوتاه مدت تغییرات فیزیولوژیک به خصوص در بخش آزادسازی نورو_ ترانسمیتر نقش کلیدی دارد(5). در تقویت طولانی مدت تغییرات ساختمانی بیشتر در بخش ایجاد سیناپس و گیرنده ها ایجاد می شود بررسی اثر کافئین (6) فلفل سیاه (7) شیرین بیان (8) زعفران (9) جوز هندی (10) و… بر حافظه و یادگیری در موش آزمایشگاهی همگی در راستای نیل به هدف فوق طراحی شده اند.
تحقیقات بانک اطلاعات داروهای گیاهی و گیاهان دارویی ایرطب نشان داد که تخم کدو دارای مصارف پزشکی فراوانی می باشد که از جمله می توان به رفع تب و دل پیچه، علاج کننده سرطان پروستات و بر طرف کننده ورم پروستات و پیشگیری از سرطان ریه اشاره نمود .همچنین درمورد خواص پزشکی تخم آفتابگردان می توان به درمان اسهال خونی، سردردهای همراه با سرماخوردگی و… اشاره کرد(11). همچنین مطالعات دکتر نبی شریعتی نشان داد که تخم هندوانه به علت داشتن مواد معدنی و ویتامین های فراوان باعث از بین بردن بیماریهایی نظیر انواع سرطان ها بخصوص پولیپ آدنومی روده بزرگ، جلوگیری از آسیب DNA موجود در گلبول سفید، کاهش بیماریهای قلبی و اسپاسم های راه های تنفس می گردد (12).
1-2 فرضیه ها
– قدرت حافظه و یادگیری می تواند با مصرف آفتابگردان تقویت شود.
– قدرت حافظه و یادگیری می تواند با مصرف تخم کدو تقویت شود.

دسته بندی : علمی