برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

شکل 2-2) دستگاه Morris water maze(MWM)
حدود ٢۵ سال پیش دستگاهی برای تحقیقات در مورد حافظه و یادگیری فضای در آزمایشگاه طراحی شد. امروز از این دستگاه بصورت وسیعی استفاده می شود و بیشترین کاربرد را درآزمایشگاه های دارد که درباره علوم رفتاری کار می کنند(28).
با استفاده از Morris water maze (MWM) به موش ها آموزش می دهند که محل خاصی در فضا را تنها به وسیله راهنماهای دیداری خارج از دستگاه پیدا کنند(29).
در این روش آزمایش موش ها به آرامی در حوضچه های که تا حد مشخصی دارای آب است، رها می شوند. یک سکو زیر سطح آب (جنس سکو به گونه ای است که از سطح آب دیده نمی شود) در وسط یکی از چهار ربع دایره فرضی حوضچه قرار دارد. در اولین تجربه موش ها از محل سکو اطلاعی ندارند و فقط ممکن است موش ها در هنگام شنا کردن تصادفی به سکو برخورد نموده و بر روی آن بروند.
در هر بار آزمایش حیوان از یک موقعیت جدید رها میشود، ولی محل سکو و موقعیت ماز در اتاق ثابت است، پس از مدتی موش های صحرایی یاد می گیرند که از هرجایی که رها می شوند، مستقیماٌ به طرف سکوی پنهان شنا کنند. چندین پارامتر برای تشخیص عملکرد موش ها به کار می رود:
1- زمانی که برای یافتن سکو در هر تجربه صرف می شود. ٢- مسافتی که طی می شود تا موش سکو را بیابد. 3- مدت زمان و مسافتی که موش در هر یک از ربع دایره ها صرف می کند اندازه گیری می گردد (30).
مقایسه دستگاه Morris water maze(MWM)با مازهای دیگر:
M.W.M به چنددلیل نسبت به روشهای سنتی ترمانند Radial-Maze و T-Maze برتری دارد: (31)
١- نحوه عمل در این مازآبی بسیار ساده تر است بطوریکه با چند تمرین ساده می توان بر آن تسلط یافت.
2- می توان به آسانی چندین پارامتر مستقل جهت یابی فضایی(مسافت، زمان، زاویه، جهت گیری و…) را اندازه گیری و ثبت نمود.
3- تمایز بین یادگیری فضایی (سکوی پنهان) و یادگیری غیر فضایی (سکوی آشکار)‌ مهمترین مزیت آن است.
4- انگیزه دهنده های حسی سنتی مانند شوک های الکتریکی یا محرومیت های غذایی ممکن است تفسیر ما را در بررسی تاثیر دارو مختل کند. این انگیزه دهنده ها ممکن است برای حیوانات پیر، آزاردهنده و یا مرگ آور باشد.
5- می توان با تغییر روش آزمایش، مراحل و روند تشکیل حافظه (آموزش، تثبیت بخاطرآوری)و انواع حافظه از جمله حافظه جاری و حافظه مرجع را جداگانه مورد بررسی قرارداد.
6- تعداد زیادی حیوان را می توان در دوره های کوتاه زمانی مورد آزمایش قرارداد.
به هرحال نمی توان نسبت به یک سری معایب MWM نیز چشم پوشی کرد.
یکی از اصلی ترین معایب آن که بوسیله بسیاری از مولفان گزارش شده است این است که حیوان در یک محیط ناخوشایند قرار می گیرد که ظاهرا فاقد راه فرار است فرو رفتن حیوان در آب و احساس اولیه گیرافتادن ممکن است باعث استرس قابل ملاحظه ای در اولین مرحله آزمایش شود. اگرچه استوارت و موریس پیشنهاد کرده اند که استرس را می توان با حرارت مناسب آب به حداقل رساند. تغییرات اندوکرینولوژی ممکن است باعث تداخل در فرایند اکتساب شوند. برای کاهش این نوع تداخلات استفاده از فرایند سازگاری به مدت کوتاه برای آشنایی حیوان پیشنهاد شده است(32).
2-11 گیاه آفتابگردان:
هنگامی که از گیاه آفتابگردان سخن به میان می آید معمولا تخم آفتابگردان در ذهن تداعی
می شود زیرا که همه ما با تخم آن آشنایی داریم، چه آنهایی که به مصرف تغذیه پرندگان می رسد و یا خود از آن استفاده می کنیم ولی تمام قسمت های این گیاه آفتاب پرست، از ریشه و ساقه و شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه آن درای خواص بسیاری است(33).
سرخ پوستان آمریکا این گیاه را بخاطر تخم آن که به مصرف غذا می رسد می کاشتند و پرورش
می دادند. آفتابگردان گیاهی است یکساله و تا حدود سه متر رشد می کند. گل آن درشت و زیبا و بقطر 35 سانتیمتر می باشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره ای قهوه ای رنگ وجود دارد که تخم های آفتابگردان دورتادور آنرا گرفته اند(34). این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتابگردان روغن گرفته می شود که اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است(35).
شکل 2-3) گیاه آفتابگردان
2-11-1 ترکیبات شیمیایی:
تخمه آفتابگردان بسیار مقوی است و درای 24% مواد پروتئینی، 47% روغن ، 20% مواد هیدروکربن، 8% فسفر، 9% پتاسیم و به غیر از این مواد درای ویتامین های A و B نیز می باشد.
روغن تخم آفتابگردان درای 70% اسید لینوئیک و مقدری فسفو لیپید و ویتامین D و آهن می باشد بهمین دلیل چربی خون را پائین آورده و کلسترول را تنظیم می کند(36).
2-11-2 خواص داروئی:
دسته بندی : علمی