برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

که شرط می­گردید ارثش متعلق به کسانش باشد، که در این صورت، این نوع عِتق را «عِتق سایبه» می­گفتند[1].

1-6-3-1-2- مولای تدبیر

را می­پذیرفت و با اجرای این مراسم، یکی تحت الحمایه­ی دیگری قرار می­گرفت. این نوع مولا ارث نمی­برد اما خودش به ارث دیگری منتقل می­گردید.[2]. بعداً قرآن، دوست( اما) گرفتن یهود و نصاری را منع کرده، فرمود: « یا ایها الَّذین آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا الیهُودَ و النَّصاری اولِیاءَ…»[3]؛ یعنی ای کسانی که ایمان آورده اید،یهود و نصاری را دوست خود قرار ندهید. پس از منع اسلام،یهود و نصاری به جای مولا بودن، ذمّی شدند، و با آنان مانند زرتشتیان و صابئیان اقدام می کردند.

مولای رحم که زیر مجموعه مولای حلف می­باشد، به این شکل می باشد که هرگاه مولای قبیله ای با موالات قبیله دیگر ازدواج می نمود، طبعا مولای قبیله دوم به شمار می­آمد[4]. چنانکه سُدَیف شاعر اوایل عباسیان از موالی خُزاعه بود و زیرا با زنی از موالیان بنی هاشم ازدواج نمود، خودش هم مولای بنی هاشم گردید. این نوع مولا هم ارث می برد و هم به ارث منتقل به دیگری می گردید[5]

بایستی دانست، مقصود ما از موالی در این پایان نامه که محور بحث­های آینده می باشد، بردگانی­اند که از نژادهایی بیرون از جامعه عربی، پا به جهان اسلام می­گذارند، چه آنهایی که تا پایان زندگی، برده می­مانند و چه آنانی که آزاد و با یکی از قبایل عرب تبار، هم­پیمان می­شوند.

مطلب مرتبط :   دانلود پایانامه ارشد در رابطه با : بررسی تأثیرپذیری وهابیت از اسرائیلیات

1-7-موالی و خلفای راشدین

خداوند در قرآن می­فرماید:« همانا گرامی­ترین شما نزد خداوند، باتقواترین شماست»؛[6]یعنی در دیدگاه خداوند تمام قبایل و اقوام یکسان بوده و فقط آنهایی مقام والاتر دارند که تقوای الهی پیشه کنند. این کلام صریح و قاطع خداوند می باشد که بلافاصله پس از رحلت پیامبرش[7] به فراموشی سپرده گردید و در دوران عمر بن خطاب، پس از فتح ایران  و گرایش گسترده­ی ایرانیان به اسلام، یک[1]. همان، ص135.

[2]. جرجی زیدان می نویسد: «با اجرای مراسم تحت الحمایگی، برمکیان موالی هارون شدند، و بسیاری از ایرانیان با همین مراسم مولای امیران عرب بودند. در زمان جاهلیت مرد مسیحی، یا یهودی و یا زرتشتی، مولای عرب می گردید»  زیدان، جرجی تاریخ تمدن اسلامی، پیشین، ج4، ص 663و 664.

[3]. سوره 5، آیه 51.

[4].ممتحن، نهضت شعوبیه (جنبش ملی ایرانیان در برابر خلافت اموی و عباسی)، پیشین، ص 6-135.

[5]. زیدان، جرجی، تاریخ تمدن اسلام، ج چهارم، ص 664.

[6].  یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُم مِّن ذَکَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ ( حجرات/ 13)

[7]. پیامبر اکرم(ص) به عنوان اسوه اسلام، سعی فراوان در محو نژادگرایی نمود، او می­گفت:« مردم از زمان آدم تا به امروز همه مثل دندانه­های شانه­اند. هیچ عربی بر هیچ عجمی برتری ندارد و نیز هیچ سرخی بر هیچ سیاهی برتری ندارد مگر به تقوا. مهاجرانی، 1387، ص157.

 مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دسته بندی : پایان نامه حقوق