برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

سیستم طبقاتی بر مبنای قوم و نژاد در جامعه ایجاد گردید تا براساس آن دیگر اقوام را به بردگی بکشند.

حکومت و سیره­ی حضرت علی(ع) متبلور و مصادیق آن در منابع تاریخی به کرّات ذکر گردیده می باشد. عمر می­گفت: نسب خویش را بیاموزید و مانند نبطیان سودا مباشید که هرگاه کسی از اصل یکی از ایشان بپرسد از کدام قوم هستید بگوید از قریه یا شهر فلان.[1]

در زمان عثمان نیز اعراب نسبت به موالی رفتاری زیرا رفتار با شهروندان درجه دوم را داشتند و نه تنها علیه آنان این طرز تفکر را که فاتح آنها هستند تحمیل می­کردند، بلکه از موضع برتری نژادی با آنان رفتار می­نمودند. این امر منجر به ایجاد نارضایتی در میان موالی کوفه شده بود.[2] به علاوه، مطالعه ارتباطات بین کوفه و مدینه در عهد عثمان نشان می­دهد که کوفیان از عملکرد عثمان ناراضی بودند و حضور فعّال مالک اشتر در جبهه مخالفت با عثمان، بیانگر این واقعیت می باشد که نه تنها سیاست تبعیض عثمان شامل غیرعرب می­گردید، بلکه برتری دادن امویان بر سایر اعراب خصوصاً اعراب یمانی را نیز در برداشت[3] این مسأله منجر به شکل­گیری جبهه­ی قدرتمندی از اعراب یمنی و ایرانیان علیه او گردید.

این در حالی بود که امام علی(ع) اساس کار خویش را بر مساوات قرار داده و کوچکترین تفاوتی میان عرب و عجم، ارباب و بنده، و سیاه و سفید قایل نمی­گردید. آن حضرت در دومین روز خلافت خویش فرمود:« به خدا سوگند، بیت المال تاراج شده را هر کجا بیابم به صاحبان اصلی آن باز می­گردانم، اگر چه با آن ازدواج کرده یا کنیزانی خریده باشند؛ زیرا در عدالت، گشایش برای عموم می باشد و آن کس که عدالت بر او گران آید، تحمل ستم بر او سخت­تر می باشد»[4] آن حضرت صِرف بشر بودن را عاملی می­داند که بایستی بر مبنای آن حقوق انسانی و شهروندی آنان تأمین گردد و معیاری ذکر می­کند که تحت هیچ شرایطی از بین نمی­رود و جزو ماهیت و ذات بشر می باشد و تا پایان عمر همراه اوست. تأکید امیرالمؤمنین(ع) بر حقوق سیاسی- اجتماعی مردم می باشد که بر گردن حاکمان جامعه و نظام سیاسی دارند. بحث حضرت حتّی فراتر از حقوق و تعهدات، انجام مجموعه­ای از وظایف و تکالیف می باشد که براساس مواد قانونی انجام می­گردد، اما آن حضرت از محبّت و توجه[1]. ابن خلدون، عبدالرحمن بن محمد، مقدمه، ترجمه محمد پروین گنابادی، تهران: نشر علمی و فرهنگی، 1366، چ اول، ج 1، ص245.

مطلب مرتبط :   پایان نامه روانشناسی تربیتی: بررسی تأثیر آموزش مادران بر مبنای نظریه دلبستگی بر کاهش اضطراب کودکان

[2]. الهامی، داود، سیر تشیع در ایران: کوفه. پایگاه فعالیت شیعیان، درس­هایی از مکتب اسلام، سال 27، شماره 11.

[3]. قربانپور دشتکی، سیمین، کوفه و تحولات سیاسی صدر اسلام، تاریخ اسلام، دانشگاه باقرالعلوم، شماره 23، 1384، ص34

[4]. نهج البلاغه/ خطبه 16.

 مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دسته بندی : پایان نامه حقوق