برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تأثیرپذیری وهابیت از اسرائیلیات

تکه ای از متن پایان نامه :

ضرورت پژوهش

نقل و نگارش أحادیث و روایات پیامبر(ص) از آن جا که تأثیرگذاری فوق­العاده­ای بر رفتار و کردار مسلمانان دارد، حائز اهمیت فراوان می باشد پس صحت و سقم این روایات و دانستن میزان اعتبار آن بسیار ضروری به نظر می­آید لذا معرفی أهل کتاب و مسلمان نماها تأثیر بسزایی در شیوه برخورد مسلمانان با احادیث ذکر گردیده از سوی اهل کتاب و مسلمان نماها ایفا می­نماید.

روش پژوهش

جمع آوری و تدوین اطلاعات به صورت کتابخانه­ای و نیز بهره گیری از سایت­ها و وبلاگ­های

رسانی آورده­ا­ند. این آفت، هم دامن­گیر مفسران اهل سنت شده هم مفسران شیعه، البته مفسران اهل سنت سهم بسیار زیادی در آن دارند و در تفاسیر معتبر شیعه به ندرت دیده می­گردد.[1]

علاوه بر تفاسیر منسوب به بعضی صحابه و تابعین، مانند ابن عباس، مجاهد، مقاتل بن سلیمان، ضحاک، سُدّی و دیگران که منبع اسرائیلیات هستند، بعضی از تفاسیری که در قرن­های بعدی نوشته آیات قرآنی نقل کرده­اند و بهانه آنها این می باشد که قرآن کریم مطلب را به اجمال اظهار کرده و این روایات، آن را به تفصیل اظهار می­کنند.

می­دانیم که قرآن کریم کتاب تاریخی نیست، بلکه گاهی به سبب هدف­های تربیتی که دارد، بخش­هایی از تاریخ پیامبران و امت­های پیشین را اظهار کرده می باشد. روشن می باشد که تاریخ در قرآن جنبه ابزاری دارد و هدف نیست. اما متأسفانه بعضی مفسران ذیل آیات مربوط به سرگذشت پیامبران هر چه توانسته­اند قصه­های خرافی و سخیف و دروغین را نقل کرده­اند که توسط گروهی از یهودیان و مسیحیان که اظهار اسلام می­کردند، وارد فرهنگ اسلامی شده می باشد. حقیقت این می باشد که آنان با این پیرایه­ها، شأن و منزلت قرآن را پایین آورده و قداست آن را خدشه دار کرده­اند.

مطلب مرتبط :   پایانامه ارشد با موضوع : بررسی تأثیر آموزش مادران بر مبنای نظریه دلبستگی بر کاهش اضطراب کودکان

بعضی از قصه داود و سلیمان و قصه بنی اسرائیل و قصه یأجوج و مأجوج که به اختصار در قرآن اظهار شده، دست مایه­ای برای ذکر افسانه­ها و خرافات بسیاری شده که متأسفانه به سبب اشتمال آنها بر مطالب ضد و نقیض و خلاف عقل و وجدان و به سبب پریشان­گویی بیش از حد، باعث طعن و ریش خند مخالفان اسلام شده می باشد.

[1] . طبری، ابوعلی، مجمع البیان، ج24، ص119

 مطالعه تأثیرپذیری وهابیت از اسرائیلیات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه حقوق