برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

رومیان به تنگ آمده بودند و می­خواستند از قید بندگی آنها خلاص شوند و رومیان که دولتشان دچار ضعف شده بود و نمی­توانست حملات عرب را دفع کنند و عرب­ها شام و فلسطین را به قلمرو اسلام پیوندزدند[1].

مسلمانان دمشق را محاصره گرفتند و دمشقیان از در صلح درآمدند[2]. فتح دمشق در انتها سال 13هجری یا اول محرم یا رجب این سال بود، پس از فتح دمشق مسلمانان به فرماندهی شرحبیل به سوی فحل حرکت کردند. مسلمانان و رومیان در اطراف فحل جنگ سختی کردند و رومیان شکست خوردند. پس از آن ابوعبیده و خالد به سوی حمص رفتند و بر آن تسلط یافتند، پس از آن نیز حماه، قنسرین و لاذقیه و حلب را گشودند.بعد از آن شرحبیل و عمرو بن عاص به سوی بیسان رفتند و مردمش را به تسلیم وادار کردند و مردم طبریه هم با ابوالاعور صلح کردند و کار اردن به پایان رسید و فتح آن سرزمین را به عمر خبر دادند.در سال 15هجری نیز میان مسلمانان و رومیان در اجنادین جنگی سخت درگرفت و عربها پیروز شدند .

از قلعه­های روم شرقی را گشود و از آن جا راه ارمنستان گرفت تا به کیلکیه رسید و مردم آن شهر با وی صلح کردند. سپس به فتوح خود ادامه داد تا به تفلیس رسید. در سال 26 هجری عبدالله بن سعد بن ابی سرح به سوی افریقیه حمله برد تا اینکه پیروزی نصیب مسلمانان گردید و عثمان سخت مسرور گردید[3]. سیستان نیز مانند در روزگار خلافت عثمان فتح گردید.[4] و به سال 31 هجری میان ابن ابی سرح ورومیان در مدیترانه نزدیک اسکندریه جنگی سخت در گرفت فرماندهی رومیان با قسطنطین امپراتور روم بود در این جنگ پیروزی از آن مسلمانان بود[5]در عهد این خلیفه، سرداران اسلام، تونس( به اصطلاح مسلمین افریقیه) و جزیره قبرس[6] و قسمتی از خراسان و طبرستان را فتح و به ممالک مسخّره ی عهد عمر ضمیمه نمودند.[7]در روزگار عثمان طبرستان بدست سعید بن عاص گشوده گردید و به سال 31هجری عبدالله بن عامر در مرو و خوارزم با مردم مصاف داد و از نو آن را گشود و مردم شهرهای دیگر مانند نیشابور و بلخ با او به صلح[1]. ابراهیم حسن، حسن،پیشین، ص 251.

مطلب مرتبط :   پایانامه کارشناسی ارشد در رابطه با : بررسی تأثیرپذیری وهابیت از اسرائیلیات

[2]. همان،ص258.

[3]. حسن، ابراهیم حسن، پیشین، ص 289 و 288 .

[4]. زرین کوب، عبدالحسین، دو قرن سکوت، پیشین، ص76.

[5].ابراهیم حسن، حسن، پیشین، ص290.

[6].تسخیر این جزیره به دست معاویه حکمران شام و در نتیجه یک لشکرکشی بحری صورت گرفت..آشتیانی، عباس اقبال، تاریخ ایران پس از اسلام، پیشین، ص346.

[7].  آشتیانی، عباس اقبال، تاریخ ایران پس از اسلام، پیشین، ص346.

 مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دسته بندی : پایان نامه حقوق