برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تأثیرپذیری وهابیت از اسرائیلیات

تکه ای از متن پایان نامه :

اینترنتی نیز در دستور کار نگارنده بوده می باشد.
تقسیم بهتری که می­توان در این باره مورد توجه قرار داد این می باشد که روایات اسرائیلی، یا به طور شفاهی نقل شده چنان که بیشتر منقولات کعب الأحبار، ابن منبه، ابن سلام و امثال آنان چنین می باشد یا شفاهی نبوده بلکه در کتاب­های عهدین هست چنان که بیشتر آن چیز که از اهل بیت (ع) در مقام احتجاج اهل کتاب به آن استناد شده، از این قبیل می باشد.

دیگر منابع دینی خود، درمورد بسیاری از قصه­های مطرح شده در قرآن کریم و حدیث نبوی، سابقه ذهنی و آشنایی تفصیلی داشته­اند و افزون بر آن، ارتباط جمعیت­های یهودی ساکن در شبه جزیره با اعراب مسلمان شده، ارتباطی نزدیک بوده می باشد، این تأثیرپذیری، درمورد یهود بیشتر مصداق داشته می باشد. ادیان وگروه­های دیگر نیز قدرت ومجال چندانی در ورود به بحث­های تفسیری و روایی نداشتند و تنها در عواملی؛ زیرا فلسفه، طب و… میان مسلمانان جایی پیدا کرده­اند که ارتباطی بین آنها و بحث ما وجود ندارد.

آغاز روایات اسرائیلی را می­توان از همان سال­های نخستین دانست البته گسترش آن در دوران تابعان بوده می باشد. در این دوران بسیاری از اسرائیلیات وارد تفسیر شده؛ زیرا در آن زمان تعداد زیادی از اهل کتاب اسلام آورده­اند، اما ذهن آنان همچنان از داستان­ها و افسانه­های پیشینیان درمورد پیدایش خلقت، اسرار آفرینش، آغاز حیات موجودات، أخبار امت­های گذشته، سرگذشت پیامبران و قصه­ها و افسانه­های بسیاری که در تورات و دیگر کتاب­ها آمده می باشد، انباشته بود. عامه مردم اشتیاق داشتند تا جزئیات آن چیز که رادر قرآن به گونه سربسته مطرح شده می باشد بشنوند؛ خصوصاً اموری که به سرگذشت یهود و نصاری مربوط می­گردید و در کتب عهدین از آن یاد شده بود؛ از این رو، مسلمانان به داستان­های اینان گوش فرا می­دادند؛ در نتیجه تعداد زیادی از این اسرائیلیات را بدون پروا و بی هیچ مطالعه، تفاسیر گنجاندند.[1]

مطلب مرتبط :   دانلود پایانامه ارشد با عنوان : بررسی تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

کتاب­های تفسیری و اسرائیلیات

متأسفانه کتاب­های تفسیری آکنده از این نوع روایات می باشد و بسیاری از مفسران در مقام تفسیر بعضی از آیات مربوط به چگونگی آفرینش یا تاریخ گذشتگان و یا پدیده­های غیبی که از نظرها پنهان می باشد، این روایات را نقل کرده­اند و آن را به عنوان تفصیلی بر اجمال قران یا حتی به عنوان اطلاع[1] . ذهبی، محمد حسین، التفسیر و المفسرون، ج1، ص466

 مطالعه تأثیرپذیری وهابیت از اسرائیلیات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه حقوق