برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تأثیرپذیری وهابیت از اسرائیلیات

تکه ای از متن پایان نامه :

کتاب­های تاریخی و اسرائیلیات

به موازات کتاب­های تفسیری، بسیاری از کتب­های تاریخی نیز در کمند روایات اسرائیلی افتاده­اند. در این کتاب­ها نیز در اظهار آغاز خلقت و توضیح حال پیامبران و امت­های گذشته، روایات اسرائیلی به صورت انبوهی وارد شده می باشد.

نوع کتاب­های تاریخی که امروز به عنوان منابع اصیل و معتبر شناخته می­گردد روایاتی را که ریشه اسرائیلی دارد و شامل خرافات بسیاری می باشد، در خود جای داده می باشد و وجود این مطالب سست و پریشان در این کتاب­ها، اصالت و اعتبار روایت­های دیگر آنها را هم مورد تردید قرار می­دهد و نشان می­دهد که نویسندگان این کتاب­ها، نه مورخ که نوعی نقّال هستند که درست و نادرست و غثّ و ثمین را در هم آمیخته­اند.

محمد بن اسحاق بن یسار (متوفای سال 150 یا 151 ق) که پدر سیره نویسی می باشد و سیره ابن هشام برگرفته از سیره اوست، خود یکی از رواج دهندگان روایات اسرائیلی می باشد. ذهبی می­گوید: درباره آغاز آفرینش و تاریخ پیامبران و اقوام پیشین، عمده­ترین منبع او روایات اسرائیلی می باشد که از کعب الأحبار و وهب ین منبه رسیده می باشد.

«در کتاب­های تاریخی بعدی ملاحظه می­کنیم که به تدریج به ضعف روایات اسرائیلی توجه شده می باشد هر چند که آنها را ذکر کرده­اند».

مسعودی (متوفای سال 421ق) در مروج الذهب پس از ذکر حدیث نسناس و عنقاء و آفرینش چارپایان اظهار می­دارد که این روایات از روایاتی نیست که شنونده آن بایستی آن را بپذیرد… و آنها داخل در اسرائیلیات می باشد.[1]

مطلب مرتبط :   پایانامه ارشد در مورد : بررسی تأثیرپذیری وهابیت از اسرائیلیات

ابو علی ابن مسکویه (متوفای سال 421ق) از مورخانی می باشد که کمتر به دام روایت­های اسرائیلی گرفتار شده می باشد. او با توجه کامل به این که بخش­های مهمی از تاریخ پیشینیان، مشتمل بر خرافات و تخیلات می باشد، کوشش کرده که در کتاب خود به نام تجارب الامم از آن دوری کند و تا حد زیادی هم موفق شده و به تخیل حوادث پرداخته می باشد. او در مقدمه کتاب خود می­گوید:

چنین یافتم که خبرهای موجود، آمیخته با خبرهایی می باشد که به منزله قصه­پردازی و خرافات می باشد. این­ها هیچ فایده­ای ندارد غیر از این که در قصه­گویی شبانه باعث خواب رفتن شنونده باشد.[2]

[1] . مسعودی، علی بن حسین، مروج الذهب، ج2، ص216

[2] . ابن مسکویه، ابوعلی، تجارب الامم، ج1، ص49

 مطالعه تأثیرپذیری وهابیت از اسرائیلیات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه حقوق