برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

ارزشمدارانه به بشر نیز سخن می­گوید؛ زیرا به حاکم سفارش می­کند که به عنوان بالاترین قدرت برخورد می نمود ایرانی ناچار بود بار تازی را بی مزد تا منزلش ببرد و اگر تازی پیاده و ایرانی سواره بود، ناچار بایستی تازی را بر چهارپای خود سوار کرده به مقصد برساند[1].

مسلمین، غیرعرب را در عدد بندگان یا به اصطلاح مَوالی می آوردند و از دادن مشاغل کشوری و دینی به ایشان جدا پرهیز می کردند، تشییع جنازه یک نفر مولی را بر خود ننگ می شمردند و نماز گذاردن پشت سر امام غیرعرب را صحیح نمی دانستند و می­گفتند او علاوه بر اینکه شرافت عرب اصلی را ندارد، قادر نیست که حمد و سوره را به فصاحت یک نفر عرب ادا کند.[2]

جاحظ در کتاب خود موسوم به موالی می گوید: همین که حجاج، ابن اشعث را شکست داد آن دسته از موالی را که پای رکاب ابن اشعث می­جنگیدند، دستگیر ساخت و برای آنکه آنان را به اطراف پراکنده سازد و از اجتماع مجدد آنها جلوگیری کند دستور داد بدست هر یک از آنان نام سرزمینی را که به آنجا تبعید می­گردد خال کوبی کرده داغ بزنند و یکی از قبایل بنی عجل متصدی این پیکر بندی گردید. دیگر از تعصبات امویان اینکه هر کجا گشوده می­گردید آن سرزمین و مردم آن و هر چه داشتند روزی پاک و پاکیزه فرمانروایان عرب به شمار می­آمد[3].

مطلب مرتبط :   پایانامه ارشد : بررسی تأثیرپذیری وهابیت از اسرائیلیات

بعضی ازاین موالی در زمان بنی امیه کنیه[4] نداشتند و به نام و لقب خوانده می­شدند و عرب­ها با آنان در یک ردیف راه نمی رفتند و آنان را علوج( خدانشناس، نادان) می گفتند[5]. تصرف نیمی از کارمزد روزانه آنان، پیاده به دنبال خود بردن موالی به جنگ یا هر کار دیگر در حالی که خود سوار بودند، کنیزک شمردن خواهران و دختران موالی، محروم کردن از حق کنیه داشتن و منحصر به خود دانستن حکومت چنانکه حجاج بن یوسف می­گفت مسند حکومت و قضاوت فقط سزاوار عرب می باشد، همه و همه کنش­هایی بود که واکنش نماد برتری عجم را بر عرب از پی آورد.

ابو الفرج اصفهانی می نویسد: « وقتی زنی عرب با مردی از موالی ازدواج نمود حاکم مدینه مأموری فرستاد و آن زن را مجبور نمود از شوهرش طلاق بگیرد. سپس فرمان داد به آن مرد200 سرگین آغشته به گمیز خر[6]. معروف می باشد که هنگام مرگ حجاج پنجاه هزار مرد و سی هزار زن در[1]. خلیل الله مقدم، احمد،پیشین، ص 406.

[2]. آشتیانی، عباس اقبال، تاریخ ایران پس از اسلام، پیشین، 1386، ص 365.

[3]. زیدان، جرجی،پیشین، ص229 و 228.

[4]. کنیه: عنوانی بود که با کلمه اب( پدر) یا ام( مادر) آغاز گردد و یک نوع  احترامی می باشد که عربها اشخاص را به نام پسران یا دختران آنها خوانند و  برای اینکه تازه مسلمانان را پست دارند آنها را از داشتن کنیه منع می ساختند)؛ ممتحن، پیشین، ص146.

[5]. زیدان، جرجی، پیشین، ج2، ص228.

[6]. نخجوانی، هندوشاه بن سنجد بن عبدالله، تجارب السلف، به تصحیح و اهتمام عباس اقبال آشتیانی، تهران،  1344چ دوم، ص75.

مطلب مرتبط :   بررسی تاثیرات میانجی¬گری سبک رهبری تحول¬گرا بر رابطه بین هوش هیجانی مدیران و استرس شغلی کارمندان (مطالعه موردی در بیمارستان¬های خصوصی منطقه 5 تهران)93 - دانلود پایانامه ارشد

 مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دسته بندی : پایان نامه حقوق