برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

نامه­ای برای اهل عمان و نامه دیگری برای پادشاهان حمیری حاکم در یمن فرستاد و آنها را به اسلام دعوت نمود.[1] اما هیچ یک از بزرگان و زمامداران بیرون عربستان به اسلام نگرویدند، فقط بعضی از آنها با فرستاده پیامبر رفتار نکو داشتند و جوابی مناسب به نامه او دادند. قیصر نامه رسول (ص) را جوابی نیکو باز داد اما کسری نامه را پاره نمود و به فیروز دیلمی نامه نوشت و به او گفت که رسول را بگیرد و بکشد.[2]

پیامبر(ص) پیش از وفات سپاهی برای حمله به سرزمین شام فراهم آورده و اسامه بن زید را سالار آن کرده بود. اما هنگامی که سپاه اسامه بیرون مدینه مهیای حرکت بود پیامبر وفات پیدا نمود و حرکت سپاه به تأخیر افتاد[3].

1-5-فتوحات مسلمانان و توسعه­ی متصرفات اسلامی پس از رسول خدا(ص)

بعد از وفات پیامبر(ص) فتوحات اسلامی آغاز گردید، و مسلمانان به تدریج، بر عراق و ایران و مصر تسلط یافتند و از طرف مغرب از برقه و تونس گرفته به سوی مراکش و جبل ُالطّارِق پیش رفتند. در زمان ولید بن عبدالملک بود که سند و بخارا و خوارزم و سمرقند تا کاشغر گشوده گردید و ضمیمه متصرّفات اسلامی گردید[4]. مسلمانان در مدت کمی توانستند جامعه ای را تشکیل دهند که به طور پیوسته از غرب هند تا شمال آفریقا و جنوب اروپا را دربرگیرد.

پس با فتوحات پی در پی اسلام که چند سال طول کشید پیوسته بردگانی فراوان از سرزمین­های مغلوب به اسارت گرفته، فاتحان نیز افراد سپاهیان مغلوب را به اسارت می­گرفتند و هم مردمانی را از شهرها و روستاها می­ربودند و آنها را جزو غنایم خود شمرده به بردگی می­بردند و اعراب با ایرانی­ها جنگ ذوقار بود این جنگ در زمان خسروپرویز رخ داد و سپاهیان ایرانی شکست خورده معدوم شدند. تاریخ این جنگ را نولدکه بین 604 و 610م دانسته، اما بعضی از محققین دیگر611 نوشته­اند.[5]ابوبکر به پیروی از رفتار پیامبر سپاهیانی به شام و عراق فرستاد تا با رومیان و ایرانیان بجنگند[6]. وی برای این کار سپاهی در مدینه فراهم آورد و آن را به چهار دسته تقسیم نمود:

مطلب مرتبط :   پایانامه ارشد با موضوع : بررسی تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

[1]. بلاذری، فتوح البلدان، ص104.

[2]. خرگوشی، ابوسعید واعظ، شرف النبی، ترجمه نجم الدین محمود راوندی، تصحیح و تحشیه محمد روشن، تهران: نشر بابک، 1361، ص168.

[3]. ابراهیم حسن، حسن ، ج1، پیشین، 1373؛ قادری، حاتم، اندیشه سیاسی در اسلام و ایران، ص 17؛ طبری بی تا، ج3، ص226؛ جعفریان، رسول،  پیشین، ص 226.

[4]. ممتحن، حسینعلی، پیشین،. ص105،

[5]. پیرنیا، حسن، تاریخ کامل ایران قبل از اسلام، تهران: موسسه نشر نگاه، چ دوم، 1386، ص 227و228.

[6]. بلاذری، فتوح البلدان، ص156.

 مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دسته بندی : پایان نامه حقوق