برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

زندان او بودند[1]. او در ریختن خون و گرفتن اموال مردم به باطل آن قدر افراط نمود که عبدالملک بن مروان از شام به او نامه ای نوشت و به شدت وی را به خاطر این امر مورد تقبیح و سرزنش قرار داد[2]. شاعری از عرب، درمورد اقدام حجاج به نشانه­گذاری او بر دست نبطی­ها با تیغ رنگ نیل، چنین می سراید:

لو کان حیا له الحجاج ما سلمت                        صحیحه یده من وَسم حجاج

اگر حجاج در قید حیات می بود، دست او از داغ و نشان حجاج سالم نمی ماند[3].

ولید خلیفه اموی عمر بن عبدالعزیز را که والی حجاز بود به سبب آنکه در حق این موالی به رفق رفتار می نمود معزول نمود[4].  تحقیر و فشار نسبت به موالی، عرب را با ماجرای شعوبیه مواجه نمود. شعوبیه کسانی بودند که تمام اقوام عالم را مساوی می شمردند و حتی گاه عجم را برتر از عرب می­دانستند تفاخر و تعصب عرب را مخالف اسلام و قران می دانستند و رد می کردند[5].

1-9-موالی و بنی­عباس

در زمان عباسیان تعصب خشک عربی رخت بر بست و به جای آن آزادی گفتار، آزادی پندار و عقیده جایگزین گردید و مردم از هر راه آسوده گشتندآنها موالیان ایرانی به خصوص خراسانی­ها را مقرب ساختند. و موالی را به خدمت های مهم می­گماشتند و آنان را بر عربها مقدم می داشتند و تا سقوط دولت عرب این وضع دوام پیدا نمود. منصور موالی و غلامان خود را به امور عمده برگماشت و هنگام مرگ وصیت نمود ثلث دارائی او را به موالی او بدهند و به پسرش مهدی سفارش آنان را نموده و گفت: « نسبت به موالی خودت مهربان و نیکوکار باش زیرا اینان در هنگام سختی پشت و پناه تو هستند… » هرگاه مهدی بن منصور برای مشورت انجمن می نمود قبل از هر کسی موالی سخن می گفتند و در سایر کارها نیز موالی مقدم بودند و در نتیجه همه کارهای دولتی بدست ایرانیان افتاد. وزیران، سرداران، حاجبان، دبیران، والیان همه موالی و ایرانی بودند و مانند مقام

مطلب مرتبط :   پایانامه ارشد در مورد : بررسی تاثیر ارزش اطلاعاتی نوع سوم معیارهای ریسک نقدینگی بازل

[1]. مسعودی، ابوالحسن علی بن حسین، التنبیه و الاشراف، ترجمه ابوالقاسم پاینده، تهران: بنگاه ترجمه و نشر کتاب، 1349، ص 297.

[2]. مسعودی، علی ، مروج الذهب و معادن الجوهر، بیروت- لبنان: دارالفکر،  ج 3، ص141.

[3]. ابن ابی الحدید،عزالدین أبوحامد هبه الله بن محمد، توضیح نهج البلاغه، بیروت- لبنان: داراحیاء التراث العربی، ج 4، ص 133.

[4]. زرین کوب، عبدالحسین، تاریخ ایران بعد از اسلام،پیشین، ص380.

[5]. همان، ص 384.

 مطالعه تأثیرگذاری¬های موالی بر تفسیر قرآن کریم

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دسته بندی : پایان نامه حقوق