برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

با توجه به اینکه نیاز است سنسور 130 درجه چرخش کند و محیط پیرامون را اسکن کند باید از موتور الکتریکی استفاده شود، موتور های موجود شامل موتور dc و استپر موتور و سروو موتور هستند، ولی با توجه به نیاز به دانستن زاویه در این پایان نامه از سروو موتور استفاده گردید لازم به ذکر است در بعضی از موارد لازم است که مکان و زاویه هدف نیز مشخص گردد. به همین دلیل زاویه هدف نیز در اینجا گزارش می شود.
چون وزن سنسور مادون قرمزی که باید به حرکت در آورده شود بسیار کم است نیاز به سروو موتور بزرگی نیست پس از یک سروو موتور کوچک با دقت بالا استفاده می شود. این سروو موتور micro servo 9g SG90 است که در شکل (3-5) نمایش داده شده است.
شکل (3-5) الف) شکل و ابعاد سروو موتور sg90
ب) رنگ سیم های سروو و مشخصات طول پالس های آن
این سروو موتور کوچک و سبک است. و قدرت خروجی بالایی دارد. این سرو حدود 180 درجه میچرخد.(90 درجه در هر جهت)، این موتور برای استفاده در جاهایی با محدودیت فضایی، بسیار مناسب است.
مشخصات موتور استفاده شده به شرح زیر است:
وزن: 9 گرم
ابعاد: 29.05*30.20*12.25 میلیمتر.
گشتاور: 1.8 kgf.cm
سرعت: 0.1 ثانیه / 60 درجه
ولتاژ کاری: 4.8 ولت (5 ولت)
پهنای باند مرده: 10 sµ
محدوده دما کاری: 0 درجه سانتیگراد تا 55 درجه سانتیگراد
برای راه اندازی این سروو موتور کوچک نیاز به فرکانس بالا است در حالی که میکرو کنترلر تا 8mhz را می تواند تامین کند در نتیجه باید از یک وسیله ای برای بالا بردن فرکانس میکرو کنترلر استفاده شود که در این پروژه از یک کریستال 16mhz استفاده شده است. شکل (3-6) نحوه اتصال سروو موتور و کریستال خارجی را نشان میدهد.
شکل (3-6) نحوه اتصال سروو موتور و کریستال خارجی به میکرو در پروتئوس
3-2-5 واحد تغذیه
واحد تغذیه ی استفاده شده در این سیستم شامل اجزاء زیر است:
الف) آداپتور: برای تغذیه اصلی از یک اداپتور 6.5 ولت یک آمپر استفاده شده است، اما در برد به دو مدار 5 ولت و 3.3 ولت نیاز است که برای این منظور از دو رگولاتور استفاده شد.
ب) رگولاتور 5 ولت: این رگولاتور قادر است ولتاژ بالای 5 ولت تا 12 ولت را به ولتاژ 5 ولت ثابت تبدیل کند که تقریبا برای کل مدار بجز سنسور دمای مادون قرمز از این ولتاژ استفاده می شود.
ج) رگولاتور 3.3 ولت: با توجه با این که امروزه اکثر وسایل الکترونیکی به طرف پرتابل بودن در حال حرکت است, لازم است که از باطری استفاده شود و باید تلفات را به حداقل رساند یکی از راه های کم کردن تلفات، کاهش ولتاژ سیستم می باشد. امروزه بیشتر ماژول ها با ولتاژ کم تر از ۵ ولت کار میکنند و برای راه اندازی آنها به ولتاژی مجاز و تثبیت شده نیاز است. رگلاتور ولتاژ، LF33CV خروجی برابر 3.3 ولت  تولید و تا حدود 0.5 آمپر را بدون مشکل میتواند تامین کند. شکل (3-7) بلوک دیاگرام عملکرد رگولاتور را نشان می دهد.
شکل 3- 7 بلوک دیاگرام عملکرد رگولاتور
دسته بندی : علمی