برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

بر اساس بند الف از ماده 1 آیین نامه فوق ، سازمان غیر دولتی به تشکل هایی اطلاق می شود که توسط گروهی از اشخاص حقیقی یا حقوقی غیر حکومتی به صورت داوطلبانه با رعایت مقررات مربوط ، تاسیس شده و دارای اهداف غیر انتفاعی و غیر سیاسی می باشد. جهت ارائه تفصیل بیشتر از این تعریف ، واژگان کلیدی به صورت دقیق تری توضیح داده شده اند(فریزبی1384) .
چنانکه در تبصره 2 همان ماده آمده است : واژه ” غیر دولتی ” به این معنا است که دستگاه های حکومتی در تاسیس و اداره سازمان دخالت نداشته باشند . البته مشارکت مقامات و کارکنان دولتی در تاسیس و اداره سازمان در صورتی که خارج از عنوان و سمت دولتی آنان باشد ، مانع وصف غیر دولتی سازمان نخواهد بود .
در تبصره 3 همان ماده آمده : اهداف غیر سیاسی در بردارنده فعالیتی است که مشمول ماده یک قانون احزاب نگردد. تبصره 4 نیز اهداف غیر انتفاعی را عبارت از عدم فعالیت های تجاری و صنفی انتفاعی به منظور تقسیم منافع آن بین اعضا موسسان ، مدیران و کارکنان سازمان تعریف می کند .
و در نهایت اینکه در تبصره 5 متذکر می شود که داوطلبانه به معنای مشارکت و تاسیس و اداره سازمان بر اساس اصل آزادی اراده اشخاص است .
مساجد ، تکایا ، هیأت های مذهبی و …. را به عنوان نهادهای غیر دولتی سنتی و قدیمی شناسایی نموده اند و پس از آن، صندوق قرض الحسنه ، خیریه ها ، انجمن اسلامی و حتی دوره های فارغ التحصیلی و در دوران اخیر اتحادیه ها ، اصناف و نظام های صنفی و مهندسی و غیره ، شکل های جدیدتری از این نهادهای مدنی هستند که البته می بایست رفته رفته از تحت کنترل مدیران نیمه دولتی خارج شوند و کاملاً به عنوان یک سازمان غیر دولتی مشغول به فعالیت باشند .
سازمان های خصوصی غیر دولتی
برای آنکه جایگاه سازمان های عمومی غیر دولتی بهتر شناسایی شود، در اینجا از عبارتی با عنوان سازمان های خصوصی غیر دولتی نام برده ایم تا با توضیح سایر سازمان های غیر دولتی ضمن مقایسه میان انواع بخش های غیر دولتی ، تعریف صحیح تر و جامع تر از سازمان های عمومی غیر دولتی بدست آوریم .
طبق این تقسیم سازمان های غیر دولتی به دو دسته جزئی تر سازمان های خصوصی غیر دولتی و سازمان های عمومی غیر دولتی تقسیم می شوند . سازمان های خصوصی غیر دولتی خود شامل شرکت های هفت گانه قانون تجارت ، شرکت های مدنی مشمول قانون مدنی ، سازمان های غیر دولتی موضوع آیین نامه اجرایی تاسیس و فعالیت سازمان های غیر دولتی و بخش تعاون که خود مشتمل بر انواع شرکت های تعاونی اعم از تعاونی متعارف ، تعاونی سهام عام و تعاونی فراگیرملی می باشد ، است (Buzan،1991).
مهمترین وجه تمایز سازمان های خصوصی غیر دولتی با سازمان های عمومی غیر دولتی این است که حیطه وظایف و تعهدات این دو بسیار متفاوت است . سازمان های خصوصی غیر دولتی برای کسب منافع شخصی و انجام عملیات هایی که آنها را در رسیدن به منافع مادی یاری می رساند ایجاد شده اند و جز کسب منفعت برای اعضاء خود هدف دیگری دنبال نمی کنند . اما سازمان های عمومی غیر دولتی برای عهده دار شدن و انجام برخی وظایفی که اصولاً بر عهده دولت است ایجاد می شوند و به عنوان نهادی برای کمک به دولت در راستای انجام بهتر وظایف خود که همان ارائه خدمات عمومی است ، ایجاد شده اند . لذا هدف از ایجاد این سازمان ها صرفاً کسب در آمد و افزایش منافع شخصی نیست بلکه کمک به دولت در راستای تحقق وظایف عمومی، از عمده اهداف ایجاد اینگونه از سازمان ها می باشد که طبیعتاً چنین هدف گذاری ای هیچ گونه هماهنگی با بخش خصوصی و سازمان های خصوصی غیر دولتی ندارد زیرا هدف اصلی آنها کسب حداکثر منافع برای اعضاء خود است که در اینگونه از سازمان ها صرفاً چنین منظوری ، مدنظر نیست .
سازمان عمومی غیر دولتی
سازمان های عمومی غیر دولتی از جمله جدیدترین موسسات عمومی هستند که به عنوان پدیده ای نوین در ادره امور عمومی ایجاد شده اند و نشان دهنده حد اعلای عدم تمرکز در ادره امور عمومی هستند .
ماده 5 قانون محاسبات عمومی کشور مصوب 1 / 6 / 66 در تعریف این موسسات مقرر داشته : موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی از نظر این قانون واحدهای سازمانی مشخصی هستند که با اجاره قانون ، به منظور انجام وظایف و خدماتی که جنبه عمومی دارد تشکیل شده یا می شوند . فهرست این قبیل موسسات و نهادها با توجه به قوانین و مقررات مربوط ، از طرف دولت پیشنهاد و به تصویب مجلس شورای اسلامی خواهد رسید .
فهرست این قبیل موسسات و نهاد ها به موجب تبصره ای در 19 / 4 / 73 به تصویب رسید که به موجب آن ده سازمان و موسسات وابسته به آنها به عنوان موسسات عمومی غیر دولتی شناخته شدند :
1- شهرداری ها 2- بنیاد جانبازان انقلاب اسلامی 3- هلال احمر 4- کمیته امداد امام خمینی 5- بنیاد شهید و امور ایثارگران 6- بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 7- کمیته ملی المپیک 8 – بنیاد 15 خرداد 9- سازمان تبلیغات اسلامی 10- سازمان تأمین اجتماعی.
همچنین به موجب مصوبه مجلس شورای اسلامی ، جهاد دانشگاهی ، بنیاد امور بیماری های خاص و سازمان دانش آموزی جمهوری اسلامی ایران نیز به فهرست قانون موسسات و نهادهای عمومی غیر ذولتی الحاق شدند .
در تعریف قانون محاسبات عمومی کشور سازمان غیر دولتی بصورت مطلق تعریف شده است اما طبق قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 18 / 11 / 86 در ماده 3 آمده است : موسسه یا نهاد عمومی غیر دولتی واحد سازمانی مشخص است که دارای استقلال حقوقی است و با تصویب مجلس شورای اسلامی ایجاد شده یا می شود و بیش از پنجاه درصد بودجه سالانه آن از محل منابع غیر دولتی تأمین می گردد و عهده دار وظایف و خدماتی است که جنبه عمومی دارد .
لذا طبق این تعریف ، لازم است بیش از پنجاه درصد بودجه سالانه این موسسات از طریق منابع غیر دولتی تامین گردد که این ویژگی می تواند تا حدودی باعث نوسان و چالش در احکام و ماهیت این موسسات بشود . چرا که امکان دارد موسسه ای در یک سال بیش از پنجاه درصد بودجه سالانه خود را از منابع دولتی تامین کند و در سال دیگر این امکان برایش وجود نداشته باشد . ( ولی رستمی و سید مجتبی حسینی پور ، همان ، ص 194 )

مطلب مرتبط :   تحقیق درباره اندازه گیری و شبیه سازی

انواع سازمان های عمومی غیر دولتی
از آثار داشتن شخصیت حقوقی مستقل که قانونگذار برای سازمان های عمومی غیر دولتی در نظر گرفته این است که این سازمان ها دارای استقلال مالی خواهند شد و از آثار و نتایج استقلال مالی ، داشتن آزادی عمل در نحوه هزینه کردن و کسب در آمد و تصمیم گیر راجع به امور مالی مربوط به خود می باشد . ( رضائی زاده ، محمد جواد ، حقوق اداری 1 ، نشر میزان ، 1385 ، ص 101 بنقل از رستمی ولی حسینی ، همان ، ص 195 ) . ( انصاری ، ولی الله ، کلیات حقوق اداری ، نشر میزان ، 1374 ، ص 216 )

دسته بندی : علمی