برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

1-شبیه سازی الکترو مغناطیسی: در این روش، سیمهایی ظریف و حساس از یک دستگاه اختراع شده، به نقاط خاصی از مغز شخصی که باید از او کپی برداری شود و کسی که خصوصیات به او منتقل می شود، وصل می شود . سپس این دستگاه تمام شناختها و علوم ذخیره شده در نزد شخص اول را کپی گرفته و تمام ذخیره های علمی موجود در مغز شخص دوم را پاک می کند تا این کپی جایگزین معلومات قبلی شود .
2-راه کشت: مغز یک انسان مرده در سر انسان زنده ای کار گذاشته می شود تا این شخص زنده در تفکراتش نسخه ای مطابق با شخص مرده باشد .
3- جراحی ژنتیک: در این شیوه سلولهایی که سالم مانده اند از عضو آسیب دیده فرد بیمار توسط جراحی ژنتیک جدا می شوند و در لوله های آزمایشگاهی بارور می شوند و بعد از آنکه به یک عضو کامل (چشم، قلب، یا . .). تبدیل شد، آن را در بدن بیمار کار می گذارند.(رحمانی،71:1392)
مبحث سوم-مفهوم شبیه سازی در قرآن
در قرآن ‌کریم‌ مراحل ‌شکل ‌گیری‌ و تکامل ‌جنین ‌چنین ‌یاد شده‌است‌: نطفه‌، عَلَقه‌، مُضْغَه‌، تشکیل ‌شدن‌ استخوان‌، پوشانده‌ شدن ‌ استخوان ‌با گوشت‌ و دمیده‌شدن ‌ روح‌ بر جنین‌.  مرحله‌ تشکیل‌ نطفه‌ در آیات ‌متعددی ‌ذکر شده‌است.به ‌نظر مفسران‌، مراد از نطفه ‌ممزوج‌، که ‌در قرآن‌ تعبیر شده‌، نطفه ‌حاصل‌ از امتزاج ‌ سلول ‌جنسی ‌ مرد و زن‌ است‌.آرای ‌دیگری‌ نیز در باره‌ این‌ تعبیر قرآنی ‌بیان‌ شده‌، از جمله ‌اینکه ‌مراد، وجود آمیزه‌ای ‌از اوصاف ‌وراثتی ‌والدین ‌در نطفه ‌است‌.  بسیاری‌ از مفسران ‌مراد از آن‌ را در این ‌آیات ‌قطعه‌ای ‌از خون‌ منعقد شده ‌دانسته‌اند.به‌ نظر می‌رسد که ‌این ‌تفسیر تنها به ‌معنای‌ لغوی‌علقه‌ نظر داشته‌است‌.(رستگار،50:1389)
مبحث چهارم-مفهوم جنین
گفتار اول-در لغت
جنین‌ (مباحث ‌فقهی‌، حقوقی ‌و اخلاقی‌) ‌، جنین ‌در لغت‌ به ‌معنای‌ پوشاندن‌ چیزی‌ از حواس‌ است ‌و به ‌فرزند در شکم‌ مادر، از آن‌رو که‌ پوشیده ‌و پنهان‌است‌، جنین ‌گفته‌ می‌شود.  در علوم ‌زیستی ‌و جنین‌شناسی، به‌ موجود حاصل‌ از لقاح ‌از سه‌ تا هشت‌هفتگی‌ رویان‌ و پس ‌از هشت‌ هفتگی ‌تا زمان‌ تولد، جنین‌ گفته‌اند.
برای ‌واژه ‌علقه‌در منابع‌ لغوی‌ معانی ‌متعددی‌ ذکر شده‌ است‌، از جمله‌ خون‌ بسته ‌و منجمد و زالو .
مفهوم‌اصلی‌آن‌وابستگی‌و تعلق‌چیزی‌به‌چیز دیگر است‌.(دهخدا،363:1379)
گفتار دوم-مفهوم جنین در فقه
واژه‌ جنین‌ در متون ‌فقهی ‌و حقوقی‌ مترادف‌ با «حَمْل‌»، یعنی‌ بچه‌ در رحم‌ مادر از ابتدای ‌بارداری ‌تا تولد، به ‌کار می‌رود .بر پایه‌ کاربردی‌ دیگر در متون ‌فقهی‌، واژه ‌جنین ‌بر حمل‌، پس ‌از آنکه‌ خلقت ‌انسانی ‌یابد، اطلاق ‌می‌شود.(عمید:625:1379)
گفتار سوم-جنین در اصطلاح
راغب اصفهانی نوشته است : جنین عبارت از بچهای است که هنوز در شکم مادر قرار دارد.زحیلی نیز در الفقه الإسلامی گفته است مرحلهی جنین با آغاز حمل شروع و با ولادت پایان میپذیرد. فرهنگ دکتر معین نیز واژهای جنین را چنین تفسیر نموده است :
« جنین : موجودی که پس از لقاح تخمک به وسیلهی اسپرماتوزوئید و پس از تقسیمات اولی سلول تخم حاصل میشود ولی هنوز دوران رشد خود را در داخل پوستهی تخمک یا رحم مادر میگذراند » 
مفسران قرآن نیز در تفسیر معنای جنین که جمع آن ( أجنه ) در قرآن آمده است  گفتهاند جنین بچهای است که هنوز در شکم مادر است .
قابل ذکر است که مترادف با « جنین » و در معنی آن ، دو کلمهی دیگر نیز در زبان عربی آمده است که این دو کلمه عبارتند از :
الف )  حمل : به فتح « حا » و سکون « میم » که یکی از معانی آن جنین و بچهای است که هنوز به دنیا نیامده است ، کلمهی حمل بدین معنی در قرآن مجید آمده و از این ریشه برای زن باردار ، صیغهی حامل یا حامله را به کار میبرند .
ب )  حَبَل : به فتح « با » و « حا » که گفته میشود : حَبِلَتِ الأثنی حَبَلاً ای حَمَلَت زن باردار شد و از همین ریشه به زن باردار « حُبلی » و به بچهای که در شکمش است « حَبَل » میگویند.(صالح زاده،194:1380)
مبحث پنجم- انواع شبیه‌سازی انسانی
1- شبیه‌سازى رویانى (Embryonic cloning)، در این روش یک سلول را قبل از رسیدن به مرحلۀ تقسیمات جنینى با ایجاد تحریکات … به دو سلول تقسیم مى‌نمایند که هر دو سلول از حیث نقشۀ ژنتیکى (D.N.A) کاملاً مثل هم هستند. دوقلوها در عالم زیست نتیجۀ چنین فرایندى‌اند.
2- شبیه‌سازى درمانى (Therapeutic cloning)، از این روش بیشتر براى درمان امراض لاعلاج استفاده می‌کنند؛ مثلاً وقتی سلول‌هاى خونى انسانى تولید پادزهر نمى‌کند و یا عضوى ناقص دارد، از طریق نقشه ژنتیکى سلول‌هاى سالم به تولید عضو سالم و یا سلول‌هاى خونى‌اى مى‌پردازد که سالم است و قدرت تولید پادزهر را دارد.
دسته بندی : علمی