برای جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف     

      و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد اینجا کلیک کنید     

 
دانلود پایان نامه

در رادارهای هوابرد با انحراف سنسور از مسیر اصلی خود، کیفیت تصویر استخراج شده بسیار پایین می‌آید. برای محاسبه‌ی میزان انحراف از مسیر، پارامترهای پروازی با استفاده از GPS و INS بدست می‌آید [12]،[17]. استفاده از این اطلاعات اندازه‌گیری شده می‌تواند در بهبود کیفیت تصاویر کمک کند.
در [16] روش مرسوم دو مرحله‌ای [18] برای رادارهای دهانه ترکیبی FMCW بکار گرفته شده است. در روش [16] فاز ناخواسته‌ی ناشی از حرکت با داده های اندازه‌گیری شده محاسبه و جبرانسازی می‌شود. در [19] تحلیلی برای جبرانسازی حرکت در رادارهای دهانه ترکیبی FMCW صورت گرفته است. . اگر کیفیت مطلوب توسط داده‌های INS بدست نیاید از الگوریتم‌هایی Autofocus استفاده می‌شود. این الگوریتم‌ها از خودِ داده‌های جمع‌آوری شده، برای جبرانسازی خطای فاز ناشی از حرکت غیر ایده‌ال استفاده می‌کنند. مرسوم‌ترین این الگوریتم‌ها PGA است.
هدف از انجام تحقیق
همانطور که اشاره شد. با استفاده از رادارهای دهانه ترکیبی می‌توان به تفکیک‌پذیری بالایی دست یافت و تصویری از ناحیه‌ی مورد نظر تهیه کرد. با بهره‌گیری از این رادارها برروی پهپاد که دانش فنی ساخت چنین هواپیماهائی درکشور وجود دارد می‌توان از مزایای این سامانه‌ها بهره جست. هدف از این پروژه طراحی و شبیه سازی عملکرد رادار دهانه ترکیبی است تا گامی در جهت رفع نیاز های کشور باشد.
نوآوری تحقیق
در این تحقیق اطلاعات و روابط لازم برای طراحی رادار دهانه ترکیبی، برخی الگوریتم‌های تشکیل تصویر و جبرانسازی حرکت گرد آوری شده است. همچنین تکنینک‌های مورد استفاده در رادارهای دهانه ترکیبی مناسب برای پهپادها مطرح و یک رادار دهانه ترکیبی برای پهپاد طراحی شده‌است. در این تحقیق سعی شده است تمامی ملاحظات طراحی رادار دهانه ترکیبی بصورت مدون ارائه شود. عملکرد رادار طراحی شده و الگوریتم‌های مورد استفاده با شبیه سازی در طی سناریو‌های مختلف بررسی شده است. همچنین در طی این تحقیق الگوریتمی جدید برای جبران خطای حرکت پیشنهاد شده است. این الگوریتم مبتنی بر تخمین مسیر حرکت غیر ایده‌ال سکو، با مسیر‌های خطی است. مزیت این الگوریتم در کاهش بار محاسباتی لازم برای جبرانسازی است.
ساختار تحقیق
در فصل دوم مفاهیم اولیه مورد نیاز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در این فصل روابط حاکم بر رادار‌های SAR بیان شده‌است. این روابط در طراحی بسیار مفید خواهند بود. در فصل سوم الگوریتم‌های مربوط به تشکیل تصویر و جبرانسازی خطای حرکت به اختصار معرفی و بررسی شده است. در فصل چهارم تکنیک موج پیوسته و الگوریتم پیشنهادی برای جبرانسازی خطای حرکت شرح داده شده است همچنین روند طراحی راداری دهانه ترکیبی با پارامترهای مطرح شده ارائه شده است. در فصل پنجم نتایج حاصل از طراحی رادار و همچنین عملکرد الگوریتم پیشنهادی نمایش داده شده است. در نهایت در فصل ششم نتیجه ‌گیری‌های لازم و لیست فعّالیّتهای باز تحقیقاتی در راستای ادامه این تحقیق ارائه شده است.
مدل و روابط طراحی
کیفیت نقشه های تهیه شده توسطSAR به شدت به حد تفکیک پذیری SAR بستگی دارد. تفکیک‌پذیری SAR ، در شکل ‏2-1 نشان داده شده است. برای داشتن تصویر خوب بدیهی است که حد تفکیک پذیری بالایی را باید داشته باشیم. برای این منظور باید حد تفکیک پذیری در راستای برد و سمت، افزایش یابد یا بعبارت دیگر اندازه سلول‌ها در سطح زمین کوچکتر گردد.

مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه ارشد با موضوع روشهای ارزیابی و آموزش توجه

شکل ‏2-1- نمایش تفکیک پذیری سلولی

شکل ‏2-2- تفکیک‌پذیری برد
تفکیک‌پذیری در راستای برد
تفکیک‌پذیری در راستای برد، توسط عرض پالس و LOS پرتو با رابطه‌ی(‏21) محاسبه می‌شود. در این رابطه برابر با پهنای پالس سیگنال ارسالی است. اگر چندین هدف در دید رادار باشد، سیگنال دریافتی شامل چندین بازتاب با دامنه‌های متفاوت از رادار را خواهد بود. مکان قرارگیری این پالس‌های انعکاسی متناسب با فاصله اهداف از رادار است. اگر این اهداف از هم به اندازه از هم فاصله داشته باشند، بصورت سیگنال‌های بازگشتی جدا از هم خواهند بود. با هندسه‌ی نشان داده شده در شکل ‏2-2، تصویر تفکیک‌پذیری برد بر روی زمین با نشان داده شده و بصورت رابطه‌ی (‏22) قابل محاسبه است[1]:
(‏21)
(‏22)
طبق رابطه (‏21)، برای داشتن حد تفکیک بالا در برد پهنای پالس ارسالی باید کوچک انتخاب شود. با کم کردن پهنای پالس، پهنای باند سیگنال ارسالی افزایش می‌یابد. چرا که پهنای باند با پهنای پالس تناسب عکس دارد و می‌توان برای رابطه‌ی این دو نوشت[1]:
(‏23)
پس رابطه (‏22) را می‌توان بصورت زیر نوشت:
(‏24)
از طرفی با باریک کردن پهنای پالس و افزایش پهنای باند، سطح نویز در گیرنده افزایش می‌یابد برای مقابله با نویز باید نسبت سیگنال به نویز در گیرنده افزایش یابد. می‌توان با افزایش توان پیک ارسالی، توان دریافتی را نیز افزایش داد. اما باید به این نکته توجه داشت که افزایش پیک توان سیگنال ارسالی تا هر حدی منطقی و عملی نیست و در هر سیستمی تلاش برای حداقل کردن پیک توان ارسالی است.
راهکار ارایه شده برای این موضوع استفاده از تکنیک فشرده‌سازی پالس است که اساس کار کرد آن درشکل ‏2-3 نشان داده شده است. در این تکنیک به جای ارسال پالسی با توان پیک و عرض از پالسی با توان پیک و عرض ، استفاده می‌شود، بطوریکه [5] . هر دوی این شکل پالس‌ها دارای انرژی یکسانی هستند. در گیرنده، هدف ، استفاده از فیلتری است که پهنای پالس دریافتی را کاهش دهد. پس با این وجود در حالت فرستندگی پالسی با توان مناسب و بدور از نگرانی از عرض آن ارسال و در گیرندگی با پردازش انجام شده، پهنای پالس تا اندازه‌ای، بسته به تکنیک مورد استفاده کم شود.
تکنیک مورد استفاده در رادار SAR، استفاده از سیگنال LFM و فیلتر منطبق با LFM در گیرنده است.
فیلتر تطبیقی در مخابرات دیجیتال بصورت گسترده‌ای برای بازیابی سیگنال آغشته به نویز بکار گرفته می‌شود. در کاربردهای راداری برای تشخیص سیگنال برگشتی از هدف ، پالس فشرده‌شده با عبور دادن سیگنال دریافتی از فیلتر تطبیقی، تولید می‌شود و هر کجا که خروجی هدف از سطح آستانه بیشتر باشد، هدف آشکار می‌شود.

دسته بندی : علمی