Comments: 0 Posted by: حمیدی Posted on: سپتامبر 20, 2019

سرفه cough

کردن واکنشی واسه باز کردن مجراهای بسته شده گلوه. بااینکه سرفه کردن پشت سر هم رو مخه، خیلی مهمه که از خودتون مراقبت کرده و مواد ناخواسته رو بیرون بیارین. سرفه می تونه طولانی یا زیاد باشه. سرفه طولانی معمولاً بیشتر از دو هفته طول می کشد. اما سرفه زیاد مدت زمان کمتری به طول می انجامد.

اگه چند سیگار در روز می کشید، ریه ها و مجاری هوای شما با موادشیمیایی خارجی و ناخواسته آلوده می شن. وقتی این موادشیمیایی رو داخل ریه می کشید، بدنتون تلاش می کنه با سرفه کردن اونا رو بیرون کنه. سرفه های اول صبحی که بیشتر سیگاری ها دچار اون می شن هم یه دلیل خاص داره.

در افراد طبیعی، یه چیز مو-مانند (مژک ها) که مجاری هوا رو می پوشاند می تونه مواد ناخواسته رو به بیرون از ریه ها هدایت کنه. بدیش اینه دود سیگار این حرکت به اصطلاح جارو کردن رو کاهش می دهد و درنتیجه مقداری از مواد سمی در ریه ها باقی می موند. وقتی می خوابید، مژک ها کمی از تاثیرگذاری خود رو دوباره به دست آورده و دوباره شروع به کار می کنه.

واسه همینه که وقتی صبح از خواب بیدار می شید، سرفه می کنین. بدنتون تلاش داره مواد سمی رو که روز قبل در ریه جمع شده، بیرون کنه.

مشکلات سرفه سیگاریا

بدیش اینه ده ها سال سیگار کشیدن سنگین می تونه توانایی این مژک ها واسه پاکسازی دستگاه تنفسی تون رو به طور دائم از بین می برد. درنتیجه این، نسبت به بقیه آلاینده ها مثل باکتری و ویروس آسیب پذیرتر می شید. این مسئله احتمال عفونت و مریضی رو بالاتر می برد.

در این مرحله، موادشیمیایی مضر و سمی دائم جمع شده و مشکلات جدی مثل آمفیزم، برونشیت، ذات الریه و سرطان ریه ایجاد می کنه.

آمفیزم

آمفیزم وقتی صورت می گیرد که آلوئول (کیسه های هوا) زیادی که دی اکسیدکربن و اکسیژن در اون جابه جا می شن، در ریه ها از بین برن. قرار گرفتن طولانی مدت در برابر دخانیات می تونه دیواره آلوئول رو شکننده و باریک کنه. این تخریب غیرقابل جبرانه و اگه فرد به سیگار کشیدن ادامه بده، آلوئول های زیادی سوراخ شده و به طور کامل عملکردشون دچار اختلال می شه.

این باعث می شه ریه ها بخاطر جابجایی کمتر اکسیژن و دی اکسیدکربن کارایی قبل رو نداشته و فرد دچار تنگی نفس شه. از آنجا که ریه ها هم توانایی ارتجاعی شون کمتر می شه، بیرون دادن هوا واسه افراد سیگاری معمولاً سخت تره.

برونشیت

برونشیت التهاب برونشه که موجب تورم دیواره های برونش و تولید بیشتر از اندازه مخاط می شه. افراد سیگاری که دچار سرفه های همیشگی و نه گاه گاه هستن، این احتمال هست که لایه مخاط تا جایی کلفت شه که مجاری هوا به طور قابل توجهی باریک شن و تنفس عادی سخت یا غیرممکن شه. چون در این مرحله، مژک دیگه به طور دائم تخریب شده و درنتیجه لایه کلفت مخاط بستری مناسب واسه باکتری می شه که باعث می شه عفونت خیلی راحت اتفاق بیفته.

ذات الریه

عفونت دیواره برونش اگه تحت درمان قرار نگیره، می تونه آسیب های بیشتری به دستگاه تنفسی شما وارد کنه. در این موارد مشکلاتی مثل ذات الریه یا مشکل کامل تنفسی اتفاق می افتند.

سرطان ریه

سیگاری ها دائم در برابر مواد سمی هستن که احتمال بروز عفونت های ویروسی رو بیشتر می کنه. هر دو اینا جزء دلایل اصلی سرطان ریه می باشن.

مریضی انسدادی ریوی طولانی (COPD)

این واژه معمولاً واسه توصیف برونشیت طولانی و نفخ هم استفاده می شه. COPD بیشتر از هفت میلیون نفر رو در آمریکا به تنهایی درگیر کرده و چهارمین دلیل مرگ می باشه. بااینکه سیگار دلیل اصلی دچار شدن به COPDه و تعداد مردهای سیگاری بیشتر از زنونه اما تعداد زنائی که بخاطر این مریضی جون خود رو از دست داده ان بیشتر هستن. در جدی ترین نوع مریضی های ریوی طولانی، بیماران دچار تنگی نفس می شن، حسی مثل غرق شدن.

در زنان، مریضی سرفه سیگاریا می تونه بی اختیاری ادرار به وجود اومده بوسیله استرس رو تحریک کنه. سرفه طولانی ساختاری که از واژن و مجرای ادرار مواظبت می کنه رو ضعیف کرده و موجب فعالیت زیادتر از اندازه مثانه و بی اختیاری ادرار می شه.

درمان واسه سرفه سیگاریا:

بهترین و موثرترین راه واسه متوقف کردن سرفه سیگاری ها، نابود کردن دلیل اصلی، یعنی مصرف دخانیاته. واسه خیلی از سیگاری ها، سرفه های همیشگی می تونه اعصاب خردکن و موجب خجالت باشه چون هم بقیه رو اذیت می کنه، هم مکالمات رو قطع می کنه، موجب درد عضلانی و پخش کردن میکروب شه.

سیگاری هایی که دچار سرفه طولانی می شن باید بدون این دست اون دست کردن پیش دکتر برن چون ممکنه یه مشکل ریوی دیگه دلیل اون باشه. طی سه ماه بعد از ترک سیگار، سرفه در بیشتر بیماران از بین میره.

بین تلاش واسه ترک سیگار، انجام ورزش های هوازی منظم پیشنهاد می شه. تنفس سریع می تونه به بالا بردن داخل و خارج شدن هوا کمک کنه که تقریباً مشابه سرفه کردنه. بعد از یه ورزش سخت، بزاق کم کم از نای به دهن خارج می شه.

بعد از نیم ساعت ورزش شدید، خلط راحت تر خارج می شه. بخاطر پایین اومدن کارایی ریه، هفته اول ورزش می تونه سخت باشه. در بیشتر موارد، بعد از چند روز ورزش، اندازه سرفه و خلط فرد سیگاری بیشتر می شه.

دلیل اون اینه که خلط روان تر شده و به سمت دهن میاد. باید خلط رو بیرون بندازید چون بدنتون تلاش در خارج کردن اون داره. اگه ترک سیگار و ورزش منظم همراه هم انجام شن، طی دو هفته سرفه ها قطع می شه.

وقتی بیشتر خلط بیرون رفت، فقط کمی سرفه می کنین و علاوه بر اون، مژک دوباره شروع به کار می کنه. اگه در حال ترک سیگار هستین، باید ورزش رو ادامه بدید چون اگه متوقف شه، خلط دوباره به وضعیت قبلی خود برگشته و سرفه هاتون هم شدیدا هر چی تموم تر برمیگرده.

علاوه بر این می تونید شکل های جور واجور درمان های طبیعی رو در کنار ترک سیگار و ورزش کردن انجام بدین. این روش ها می تونه به سم زدایی از ریه هاتون کمک کرده و آلودگی های اون رو نابود کنه:

– تمرینات تنفس عمیق رو به صورت منظم در هوای آزاد امتحان کنین.

– برگ های نعنا و اکالیپتوس رو بجوشونین و واسه روان تر شدن مخاط، در بخار اون تنفس کنین.

– موادغذایی سم زدا مثل انگور، بادام، زیتون، بروکلی، کلم، پیاز و ترب بخورین.

– آب نمک غرغره کنین. اینکار سرفه هاتون رو بهتر کرده و خلط رو راحت تر بیرون می آورد.

– هر روز دست کم ده لیوان آب بخورین. آب جزء مواد روان ساز اصلیه و می تونه درد به وجود اومده بوسیله سرفه ها رو کم کنه.

– از قرص های گلو استفاده کنین. این قرص ها شدت سرفه ها رو کاهش داده و تولید بزاق رو بیشتر می کنن.

– قهوه و الکل ممکنه دیواره برونش رو خشک کرده و سرفه هاتون رو خیلی بد تر کنن. تلاش کنین بیشتر از چای گرم و آب ساده استفاده کنین. چای گرم مخلوط با عسل گلوتون رو آرامش داده و سرفه ها رو کمتر می کنه. اگه سرفه هاتون خش داره، می تونید یه قاشق غذاخوری آب آلوئه ورا هم به چایتون اضافه کنین.

– موقع خواب زیر سرتون یه بالش سفت بذارین تا سرتون کمی بالاتر قرار گیرد. وقتی صاف می خوابید، خلط در گلوتون مع شده و سرفه هاتون شدیدتر می شه.

در اتاق خوابتون از مرطوب کننده های هوا استفاده کنین. هوای خشک سرفه ها رو خیلی بد تر می کنه.

هفت راه واسه ترک سیگار

مضرات سیگار کشیدن

مردمون