چگونه سشوار بکشیم؟

سشوار کشیدن

در زندگی سریع امروز همه به دنبال راه هایی هستن که هرچه سریع تر به کاراشون برسن. خیلی از ما حتی وقت نمی کنیم وقتی رو به خشک کردن موهامون بعد از استحمام اختصاص بدیم و به سرعت تلاش می کنیم موهای خودمون و فرزندمون رو سشوار کنیم و آماده رفتن به سرکار شیم.

سرمای هوا ضرورت به کار گیری سشوار رو در این موارد بیشتر کرده اما سوال اینجاس که استفاده مرتب از خشک کن های برقی که در زندگی امروز به یکی از ملزومات تبدیل شده، پوست و موی ما رو دچار آسیب نمی کنه؟ در «پوست و مو»ی این هفته واسه آسیب کمتر موها نکته هایی رو در ادامه یادآور می شیم.

سشواری انتخاب کنین که دکمه تنظیم دما و وات داشته باشه تا بنا به نیازتون شدت دستگاه رو کم یا زیاد کنین. بعضی از شکل های جور واجور سشوار دارای حسگر هستن و وقتی مو داغ می شه، خود به خود خاموش می شن.

این نوع واسه کسائی که مرتب مجبورند از سشوار استفاده کنن، انتخاب بهتریه و آسیب کمتری به مو می رساند. فروشندگان به آدمایی که الکتریسیته ساکن در مو دارن به کار گیری سشوارهای UV (فرابنفش) رو پیشنهاد می کنن اما در کل UV واسه مو خیلی مناسب نیس و حتی پیشنهاد شده آقایون از کالاهایی که SPF داره و اجازه نمی دهد نور خورشید به مو آسیب برسونه، استفاده کنن.

واسه کسائی که موهاشون الکتریسیته ساکن داره، به جای به کار گیری سشوارهای UV (فرابنفش)،به کار گیری سرم ها و اسپری های مخصوص ضد زبری مو پیشنهاد می شه.

کیفیت پایین سشوار یا انتخاب نادرست شدت و اندازه گرما اون، حتی در دست گرفتن اشتباه سشوار می تونه باعث از بین رفتن موهایی شه که سست و آسیب دیده هستن.

باد سرد سشوار هم مضره

خیلی از افراد فکر می کنن باد سرد سشوار مشکلی ایجاد نمی کنه اما باد سرد سشوار هم باعث ایجاد الکتریسیته در مو می شه و عامل خشکی موه. اگه شدت باد سشوار زیاد باشه، فرقی نمی کنه که با باد سرد سشوار بکشین یا از دمای گرم سشوار استفاده کنین. به هر حال مو رو شکننده می کنه. اگر از شدت پایین همراه با باد سرد استفاده کنین، اندازه آسیب تا حدی کمتره اما حتی در این شرایط هم در اثر استفاده تکراری، مو آسیب می بیند.

شاید بهترین راه اینه که دست کم واسه خشک کردن روزانه مو از سشوار استفاده نکنین و هوله های میکروفیبر که قدرت خشک کنندگی بالاتری دارن، به کار برید و بعضی وقتا واسه حالت دادن به مو سشوار بکشین.

سشوار هم واسه مو ضرر داره،هم واسه مغز

امواج الکترومغناطیسی که از ضعیف ترین سشوارها هم پخش می شه، ۳۰۰ برابر امواجیه که از گوشی های گوشی موبایل ارسال می شه پس سشوار غیر از ضرری که واسه مو داره، واسه مغز هم می تونه مضر باشه. به خاطر همین مخصوصا واسه کودکان واسه خشک کردن مو تا جای ممکن از سشوار استفاده نکنین. کودکان موهای ضعیف و ظریفی دارن و چون اندازه مراقبت اونا از موهاشون به مراتب کمتره، آسیب بیشتری می بیند و در برابر باد داغ سشوار سست تره.

تلاش کنین ساعاتی از روز بچه ها رو حموم ببرین که در خونه هستن. بعد نم موها رو با هوله بگیرین و اجازه بدید موها در هوای آزاد خشک شن. اگه واسه بیرون رفتن عجله دارین، از حموم کردن کودک یا دست کم از شستن موهای اون صرف نظر کنین.

۱۰ نکته مهم واسه سشوار کشیدن اصولی

  1. قبل از به کار گیری سشوار اول موها رو با هوله خشک کنین.

  2. دوباره با همون هوله نم مو رو از ریشه به سمت پایین بگیرین و اجازه بدین موها چند دقیقه ای لای هوله پیچیده بمونه تا رطوبت اون گرفته شه. هر چی مو هنگام خشک کردن با سشوار نم بیشتری داشته باشه، احتمال آسیب دیدن اون بیشتره به خاطر همین قبل از کار با سشوار، مو رو تا جای ممکن خشک کنین.
  3. هیچوقت روی موی نمدار اتوی مو یا سشوار داغ نگیرید چون باعث آسیب دیدن اون می شه.
  4. بهتره قبل از خشک شدن کامل مو، سشوار کشیدن رو متوقف کنین. نذارین هنگام سشوار کشیدن موها به طور کامل خشک شه چون موها به مقداری رطوبت نیاز داره.
  5. یکی از اشتباه هایی که خیلی از آرایشگران مرتکب اون می شن، نزدیک بردن زیادتر از اندازه سشوار و چسباندن اون به مو واسه حالت دادن بیشتر به اون هستش.
  6. سشوار باید ۱۲ تا ۳۰ سانتی متر از مو فاصله داشته باشه و هر دسته مو بیشتر از چند ثانیه در برابر باد گرم قرار نگیره و مرتب جای سشوار عوض شه.
  7. اگه مرتب از سشوار استفاده می کنین، ماسک مو رو یادتون نره.
  8. واسه پیشگیری از آسیب موهای آسیب دیده تقویت اونا لازمه.
  9. بعضی وقتا هم نوک موها رو کوتاه کنین تا قشنگ تر به نظر برسن.
  10. هیچوقت پشت سشوار و پروانه خنک کننده رو به سمت مو نگیرید. با این کار ممکنه موها وارد پروانه سشوار شه و نه فقط به دستگاه آسیب برسه و باعث سوختن موتور شه بلکه موها هم کنده شن.

چیجوری شوره سر رو از بین ببریم؟ روش درمان شوره سر

خواص عسل واسه تقویت موی سر

زیبایی مو سلامت مو هفته نامه سلامت

Author: حمیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *